نماد آخرین خبر

خبرهایی تازه از داغ شدن غیرعادی اکس‌باکس سری اکس

منبع
گيم فا
بروزرسانی
خبرهایی تازه از داغ شدن غیرعادی اکس‌باکس سری اکس

گيم فا/ تعدادي از خبرنگاران صنعت بازي‌هاي ويديويي در هفته‌هاي گذشته به کنسول نسل بعدي مايکروسافت يعني اکس‌باکس سري اکس دسترسي داشته‌اند که تقريباََ همه‌ي آن‌ها از قابليت‌هاي بي‌نظير آن در زمينه‌ي درايو SSD و Backwards Compatibility شگفت‌زده شدند. با اين وجود تعدادي از آن‌ها به داغ شدن غيرمعمول آن اشاره کرده‌اند.

داغ شدن بيش از حد يک کنسول بالارده يا سخت‌افزارهاي يک رايانه‌‌ي شخصي قدرتمند چندان عجيب نيست. اکس‌باکس سري اکس به طور ويژه طراحي خاصي دارد تا جريان هواي داغ توليدي از سخت‌افزار را به خارج هدايت کند و البته براي اين کار يک فن ۱۳۰ ميلي‌متري نيز تعبيه شده است. توليدکنندگان محتوا و خبرنگاران مختلف از وبسايت‌هاي گوناگون در هفته‌ي گذشته به صداي کم سري اکس اشاره کرده‌اند و دليل اصلي آن سرعت پايين فن توصيف مي‌شود.

کن بوگارد (Ken Bogard)، خبرنگار وبسايت جوکس ويدئو (Jeux Video)، در ويديوي اخير خود صداي پايين کنسول را در زمان عملکرد ستايش کرد اما از داغ شدن کنسول بسيار تعجب کرده است. وي در اين باره گفت:

سري اکس بسيار داغ مي‌شود، واقعاََ داغ! هيچ صدايي از آن توليد نمي‌شود به شدت داغ مي‌شود و به طور ديوانه‌وار گرما از خود ساطع مي‌کند. به گونه‌اي که انگار شما يک بخاري داريد.
بوگارد در ادامه توضيح داد که گرماي غير عادي نسخه‌ي قبل از عرضه‌ي کنسول ،در حالتي ساطع شده که در حال بازي کردن عناوين نسل گذشته از طريق قابليت Backwards Compatibility بوده است در حالي که به طور همزمان منيوي اصلي نيز مورد کاوش قرار مي‌گرفت.

در يک ويديوي جداگانه ميزبان وبسايت قديمي جاينت بامب (Giant Bomb)، جف باکالار (Jeff Bakkalar)، گفت که کنسول قبل از عرضه‌ي او حتي در حالت آماده به کار (standby mode) نيز گرماي قابل توجه‌اي را ساطع مي‌کرد که حتي با برداشت کارت حافظه‌ي يک تراباتي خارجي آن دست خود را سوزانده است. او در اين باره توضيح داد:

يک چيز بسيار ديوانه‌کننده … اين کنسول براي مدتي که صحبت مي‌کرديم در حالت آماده به کار (standby mode) قرار داشت و بچه‌ها اين کنسول کمي برشته شده است!
البته وي در ادامه توجه را به سمتي برد که کنسولي که در دست دارد نسخه‌ي نهايي نيست و احتمال دارد تغييراتي اعمال شود. وي در ادامه گفت:

به نظر مي‌رسد همانند کنسول‌هاي ديگر که در زمان عدم استفاده کارهايي انجام مي‌دهند، سري اکس در زمان آماده به کار فعاليت دارد تا جايي که بايد گرما را خارج کند.
اکس‌باکس سري اکس شامل يک فن بسيار بزرگ مي‌شود که بر اساس توصيف‌هاي مايکروسافت به دليل اندازه‌ي بزرگ آن توانسته‌اند سرعت چرخش را کم کنند تا هم کنسول خنک بماند هم صدايي توليد نکند. اگرچه عده‌اي به داغ شدن غيرعادي سري اکس اشاره کرده‌اند اما تمرکز بسياري از منتقدين صداي توليدي پايين بوده است.

سم مچکُوِچ (Sam Machkovech) از وبسايت آرس تکنيکا (Ars Technica) در انتهاي پيش نمايش خود نوشت:


من اين پيش‌نمايش را با بهترين خبر ممکن نتيجه‌گيري مي‌کنم: سري اکس تا به اين لحظه کم صداترين اکس‌باکسي است که تست کرده‌ام. قابليت Back-Compat به اندازه‌ي کافي اين توانايي را دارد که صداي فن‌ها را در بياورد اما من به سختي توانستم صدايي بشنوم. حتي در عناوين دنياي‌باز بزرگي مانند Destiny 2 و Red Dead Redemption 2 صدايي به گوش نمي‌رسيد.
رايان مک‌کافري (Ryan McCaffrey) از وبسايت IGN در نتيجه‌گيري خود نوشت:

اين کنسول بسيار ساکت است. تقريباََ در زماني که با آن کار نمي‌کنيد صدايش شنيده نمي‌شود و در عنوان Red Dead Redemption 2 نيز با کنسولي کم صدا رو به رو هستيم.
در کنار اين موارد برخي ديگر از نويسندگان نيز به گرماي عادي اشاره کرده‌اند که نه سيستم خنک‌کننده‌ي بي‌نظير را به تصوير مي‌کشد و نه گرماي عجيبي که منتقدين ديگر توصيف کرده‌اند را تاييد مي‌کند. به عنوان مثال جز کوردن (Jezz Corden) از وبسايت ويندوز سنترال گرماي خارج شده را به مانند ساير کنسول‌ها و سخت‌افزارهاي بالارده توصيف کرد.

اگرچه بايد توجه داشته باشيد که اين داغ بودن بيش از حد يا معمولي (بر اساس نتيجه‌گيري هر منتقد) نتيجه‌ي اجراي بازي‌هاي نسل قبلي و گشت و گذار در منيوي اصلي است کسي نمي‌داند عملکرد نهايي در زمان اجراي بازي‌هاي نسل نهمي حقيقي چگونه خواهد بود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره