نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
موبایل و بازی

دردسر باگ اکسل برای آزمایشگاه‌های کرونا

منبع
اقتصادآنلاين
بروزرسانی
دردسر باگ اکسل برای آزمایشگاه‌های کرونا

اقتصادآنلاين/ محدوديت‌هاي نرم‌افزار اکسل، باعث شده است بسياري متوجه نشوند که کرونا مثبت هستند.
محدوديت يک ميليون رديفي در صفحه نرم‌افزار اکسل شرکت مايکروسافت باعث شده که «اداره سلامت عمومي انگلستان» در نزديک به 16هزار نتيجه آزمايش کرونا دچار اشتباهاتي شود.

به گزارش روزنامه گاردين، خطاي داده‌ها در اين نرم‌افزار که منجر به از دست رفتن 15841آزمايش مثبت از آمار رسمي روزانه شده، به اين معني است که بيش از 50هزار فرد بالقوه آلوده به ويروس کرونا ممکن است از دايره رديابي خارج شده باشند و به آنها گفته نشده که خود را قرنطينه کنند. «اداره سلامت عمومي انگلستان» مسئول جمع‌آوري نتايج آزمايش‌ها از آزمايشگاه‌هاي دولتي و خصوصي و انتشار نتايج آن به‌صورت روزانه است و اطلاعات مختلف در مورد پرونده‌ها و آزمايش‌هاي انجام شده را به‌روزرساني مي‌کند.

توسعه سريع برنامه آزمايش‌ها به اين معني است که بسياري از کارها هنوز به‌صورت دستي انجام مي‌شود و آزمايشگاه‌هاي مختلف به‌صورت جداگانه، صفحه‌هاي بزرگ گزارش‌هاي خود را براي «اداره سلامت عمومي انگلستان» که شامل نتايج آزمايش‌هاست ارسال مي‌کنند.


اگرچه اين سيستم از روزهاي ابتدايي شيوع ويروس کرونا و همه‌گيري بيماري کوويد-19بهبود يافته است، اما زماني که برخي از کارها همچنان با تماس تلفني و قلم و کاغذ انجام مي‌شود، هنوز هم خودکار نيست. در اين خصوص، روزنامه گاردين دريافته‌ است که يک آزمايشگاه گزارش آزمايش روزانه خود را در قالب يک فايل CSV براي «اداره سلامت عمومي انگلستان» ارسال کرده است؛ ساده‌ترين قالب ممکن در پايگاه داده‌ها که فقط شامل يک فهرست از اطلاعات جداشده به‌وسيله ويرگول است.

اين گزارش سپس در نرم‌افزار اکسل بارگذاري شد و آزمايش‌هاي جديد در پايين فهرست به پايگاه‌ داده‌هاي اصلي اضافه شد. پرونده‌هاي CSV مي‌توانند هر اندازه‌اي باشند، اما يک پرونده اکسل، تنها مي‌تواند يک ميليون و 48هزار و 567رديف داشته باشد.

البته اگر «اداره سلامت عمومي انگلستان» از نسخه‎هاي قديمي‌تر اکسل استفاده کرده باشد، آنگاه بايد گفت که اين نرم‌افزار تنها 65هزار و 536رديف مي‌تواند داشته باشد! طبيعي است که با چنين وضعي، برخي از اطلاعات بايد حذف شده باشند. اين بدان معناست که هنگامي که آزمايشگاه بيش از يک ميليون آزمايش انجام داده باشد، برخي گزارش‌ها در نرم‌افزار به‌صورت خودکار به‌دليل محدوديت حذف شده و در گزارش «اداره سلامت عمومي انگلستان» نيز درج نشده است و از همه بدتر اينکه، عده‌اي با جواب مثبت آزمايش کرونا، تصور کرده‌اند که به اين ويروس آلوده نشده‌اند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره