زوميت/ پاناسونيک با همکاري يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي راه‌آهن ژاپن، دستگاهي براي برداشتن ايربادهاي افتاده روي ريل قطار توليد کرده است.
   
مدتي است که هدست‌ بي‌سيم به يکي از بهترين گجت‌هاي موجود در دنياي فناوري تبديل شده است و با داشتن آن، ديگر نيازي نيست که نگران مشکلات سيم باشيد. ايرباد نسل جديدي از لوازم گوش دادن به موسيقي است که ظرف مدت‌زمان کوتاهي به يکي از پرطرفدارترين‌ها تبديل شده؛ به همين دليل شرکت‌هاي مختلف مدل‌هاي زيادي از آن با طرح‌ و رنگ‌ متنوع توليد مي‌کنند.

بعضي از هدست‌هاي‌ بي‌سيم مانند سري ايرپاد اپل يا ايرباد سامسونگ پس از مدت کوتاهي بازار را تصرف کرده‌اند. اما اين گجت‌هاي کوچک، سبک و جذاب هميشه کاربران خود را راضي نگه نمي‌دارند. يکي از مشکلاتي که سر راه کاربران ايرباد وجود دارد، افتادن آن‌ است. هدست‌هاي بي‌سيم داراي اندازه بسيار کوچکي هستند و افتادن آن‌ها از گوش کاربر اصلا مسئله دور از ذهني نيست. گفته مي‌شود سالانه تعداد بسيار زيادي ايرباد در راه‌آهن ژاپن از گوش صاحبان آن‌ها روي ريل‌ قطار مي‌افتند؛ به همين دليل يکي از شرکت‌هاي معروف دنياي فناوري تصميم گرفته است براي برداشتن آن‌ها کار تازه‌اي انجام دهد.

بر اساس جديدترين اخبار منتشرشده در دنياي فناوري، پاناسونيک براي حل مشکل مذکور که در سال‌هاي اخير بيشتر شده است، با يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي راه‌آهن ژاپن همکاري مي‌کند. اين دو شرکت قصد دارند به‌ دنبال هدست‌هاي بي‌سيمي باشند که از گوش صاحبان آن‌ها روي ريل‌ قطار مي‌افتند.

طبق گزارش خبرگزاري‌ ژاپني JR East که بخشي از گروه راه‌آهن خصوصي ژاپن است و مناطق توکيو و توهوکو را پوشش مي‌دهد، در سه‌ماهه جولاي تا سپتامبر ۹۵۰ حادثه در ۷۸ ايستگاه قطار توکيو رخ داده که با ايرباد مرتبط است؛ ظاهرا اين آمار تنها يک‌چهارم تعداد اصلي ايربادهاي افتاده را تشکيل مي‌دهد.

گفته مي‌شود کارکنان ايستگاه قطار به‌طور معمول از يک بازوي مکانيکي براي برداشتن وسايل بزرگ‌تر مانند کلاه يا گوشي هوشمند از کنار ريل‌هاي قطار استفاده مي‌کنند. اما سنگ‌هاي موجود بين ريل‌ها باعث مي‌شود اشيا کوچک‌تر سخت‌تر از ديگر وسايل برداشته شوند. فرض کنيد گوشي سمت چپ ايرپاد پرو به درون ريل قطار سقوط کند، در اين صورت حتي ممکن است کارکنان مجبور شوند تا آخر وقت صبر کنند که حرکت تمام قطارها متوقف شود و بتوانند اين وسيله را بيرون بکشند.


براي مقابله با اين موضوع، پاناسونيک با همکاري JR East دستگاهي شبيه به جاروبرقي ساخته است که گفته مي‌شود براي برداشتن هدست‌ بي‌سيم بسيار مناسب‌تر از بازوي مکانيکي است. با استفاده از اين دستگاه مي‌توان به‌راحتي اشيا کوچک را از لابه‌لاي ريل‌هاي قطار بيرون کشيد و ديگر نيازي به صبر کردن تا آخر وقت نيست.

دستگاه مذکور در ايستگاه ايکبوکورو (يکي از مراکز اصلي راه‌آهن در شمال توکيو) در حال آزمايش است و نتايج اوليه آمار بسيار خوبي از عملکرد آن نشان مي‌دهند. در آزمايش‌هاي اوليه مشخص شد اين دستگاه جديد بسيار سريع‌تر از نسخه‌هاي سنتي است و مي‌توان به آن براي برداشتن وسايل کوچک و سبک مانند ايرباد اعتماد کرد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم