ديجياتو/ گروهي از محققان نوعي ديوايس پوشيدني ارتجاعي، خودترميم شونده و قابل بازيافت توسعه داده‌اند که مي‌تواند آينده پوشيدني‌ها را ترسيم کند.

محققان چيني و آمريکايي ديوايس پوشيدني جديدي ساخته‌اند که همانند پوست خاصيت ارتجاعي داشته و در صورت آسيب خود را ترميم مي‌کند. از اين وسيله مي‌توان براي اندازه گيري دماي بدن، شمارش گام‌ها، نظارت بر سلامت بدن، رابط انسان-کامپيوتر و واقعيت مجازي استفاده کرد.

پيکربندي ديوايس مورد بحث به گونه‌اي است که قابليت استفاده به شکل‌هاي گوناگون را دارد. محققان مي‌گويند اين وسيله را مي‌توان با تغيير فرم مثل يک ساعت مچي يا گردنبند استفاده کرد و انعطاف‌پذيري آن را بيشتر از تمام ديوايس هاي پوشيدني فعلي توصيف کرده‌اند.

محققان مي‌گويند ساعت‌هاي هوشمند بسيار کاربردي هستند، ولي تقريباً همه آن‌ها از جنس فلز يا پلاستيک ضخيم بوده و سنگين وزن هستند. به گفته آن‌ها يک ديوايس پوشيدني ايده آل نواري باريک و بسيار سبک وزن است که مي‌توان آن را به راحتي پوشيد.

محققان براي ساخت اين ديوايس پوشيدني انعطاف پذير از تکنيک چاپ سيلک براي تشکيل برد الکترونيکي با سيم‌هاي فلزي استفاده کرده و سپس آن‌ها را بين دو لايه از جنس پلي‌آميد قرار دادند. ماحصل اين کار توليد ديوايسي است که ضخامت آن تقريباً هم اندازه ضخامت يک چسب زخم است که قابليت انعطاف پذيري، خم شدن و چسبيدن داشته و حرکت‌هاي بدن خللي در عملکرد آن ايجاد نمي‌کنند.

محققان مي‌گويند اين ديوايس قابليت خودترميم شوندگي نيز دارد و اگر قسمتي از آن بريده شد کافيست دو طرف را به هم چسباند. محققان هدف از ساخت اين ديوايس را ارائه نسل جديد ديوايس‌هاي پوشيدني و همچنين کاهش زباله‌هاي الکترونيکي به خاطر آسان بودن بازيافت آن عنوان کرده‌اند.

يافته‌هاي اين تحقيق در ژورنال Science Advances منتشر شده است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم