زوميت/ آمار جديد انجمن CIPA تأثير مخرب ويروس کرونا بر کسب‌و‌کار صنعت دوربين را نشان مي‌دهد.
   
بعد از شيوع ويروس کرونا در سراسر جهان و تغيير شيوه‌ي زندگي مردم و تعطيلي بسياري از کسب‌وکارها، ضرر هنگفتي به بسياري از صنايع، ازجمله صنعت دوربين‌ها وارد شد. حال آمارهاي ارائه‌شده از افت فروش شديد دوربين‌هاي DSLR و دوربين‌هاي کامپکت و دوربين‌هاي بدون آينه‌ حکايت مي‌کند.

انجمن دوربين و محصولات تصويربرداري در ژاپن که اصطلاحا CIPA خوانده مي‌شود، به‌تازگي اطلاعاتي از توليد جهاني دوربين و لنز را تا سپتامبر (شهريور) سال جاري منتشر کرده است. نتايج به‌دست‌آمده از اين انجمن نشان مي‌دهد که اين صنعت به‌طورواضح از همه‌گيري جهاني ويروس کرونا بسيار ضربه خورده است. انجمن CIPA حجم واحدهاي فروخته‌شده و ارزش ارسال‌شده‌ي آن‌ها را منتشر کرده است که همگي درمقايسه‌با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ با کاهش چشمگيري رو‌به‌رو بوده‌اند.

توليدکنندگان دوربين تا سپتامبر (شهريور) سال جاري ۱٫۵۶۲ ميليون دستگاه DSLR فروخته‌اند که درمقايسه‌با بازه‌ي زماني مشابه در سال پيش افت ۵۴ درصدي را نشان مي‌دهد. ناگفته نماند ارزش اين دوربين‌ها نيز ۶۴٫۶ ميليارد ين (معادل ۶۲۵٫۶۶ ميليون دلار) برآورد مي‌شود که از کاهش ۵۱ درصدي آن حکايت مي‌کند.

دوربين‌هاي بدون آينه اگرچه وضعيت بهتري داشته‌اند، با فروش ۱٫۸۰۷ ميليون دستگاهي تاکنون، ۳۴ درصد کاهش را تجربه کرده‌اند و ارزش اين واحدها نيز با ۲۶ درصد کاهش درمقايسه‌با بازه‌ي زماني مشابه در سال گذشته، ۱۴۵٫۸۲ ميليارد ين معادل ۱٫۴۱۲ ميليارد دلار تخمين زده مي‌شود. 

با اينکه حجم بيشتري از دوربين‌هاي کامپکت درمقايسه‌با دوربين‌هاي DSLR فروخته شده است، با افت ۵۱ درصدي درمجموع فقط ۲٫۴۹۸ ميليون دستگاه فروش رفته‌ و به همان اندازه آسيب را متحمل شده‌اند. ارزش اين فروش ۵۳٫۵۷۸ ميليارد ين (معادل ۵۱۸٫۹۱ ميليون دلار) بوده است که ۲۶ درصد کاهش را نشان مي‌دهد. در نمودار زير، تمامي محموله‌هاي دوربين‌ ديجيتال با لنزهاي قابل‌تعويض سال جاري را در‌مقايسه‌با دو سال گذشته مشاهده مي‌کنيد.

نمودار آخر محموله‌هاي فروش در بازار لنزهاي ثابت را در‌مقايسه‌با دو سال گذشته نشان مي‌دهد.

باتوجه‌به نمودارهاي ارائه‌شده، فروش دوربين در سپتامبر بيشتر از آگوست (مرداد) بوده است و داده‌ها نشان مي‌دهد که ارزش کلي فروش در حال افزايش است. فروش واحدهاي DSLR در سپتامبر درمقايسه‌با آگوست تقريبا ۶۸ هزار واحد رشد و در همين بازه، دوربين‌هاي بدون آينه نيز ۱۴۰ هزار واحد رشد را نشان مي‌دهند.

احتمالا مدتي طول خواهد کشيد تا توليدکنندگان دوربين و لنز خسارات واردشده در دو‌سوم سال ۲۰۲۰ به‌دليل همه‌گيري ويروس کرونا را جبران کنند؛ اما با روند فروش آن‌ها در شهريور سال جاري، نشان مي‌دهد اين صنعت توانسته کمي خود را احيا کند و فروش رضايت‌بخش دوربين‌ها را در آينده را نويد مي‌دهد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم