سخت افزار/ یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های کنسول نسل بعد سونی، SSD پرسرعت آن است. این حافظه سفارشی از سرعت فوق‌العاده بالایی برخوردار است که باعث می‌شود تجربه جدیدی از کنسول‎های بازی به کاربر ارائه شود. با این حال تجهیز شدن کنسول‌ها برای اولین بار به درایوهای جامد بی هزینه هم نبوده است. کنسول جدید سونی فقط در نسخه 825 گیگابایتی وارد بازار خواهد شد که البته از این مقدار تنها 670 گیگابایت در دسترس کاربر است. حتی امکان افزایش فضای ذخیره‌سازی از طریق درایوهای اکسترنال در زمان عرضه کنسول نیز وجود ندارد. محدودیت‎های فضایی PS5 به همین جا ختم نمی‎شود. ذخیره بازی های پلی استیشن 5 نیز صرفا بر روی SSD این کنسول امکان‌پذیر است.

محدودیت سختگیرانه سونی در ذخیره بازی های پلی استیشن 5 بر روی HDD
اجرای بازی‎های پلی استیشن 5 بر روی این کنسول صرفا از روی SSD دستگاه امکان پذیر است. شاید بسیاری از طرفداران این کنسول در این فکر بودند که این بازی‎ها را بر روی یک درایو هارد دیسک استاندارد USB ذخیره کنند و سپس برای اجرا، آنها را به SSD کنسول منتقل کنند. اگر چه این ایده کاربردی به نظر می‌رسد اما متاسفانه به نظر می‎رسد این ترفند هم غیر ممکن است. آن دسته از کاربران ویژه‎ای که احتمالا برای بررسی، زودتر از عموم کاربران به کنسول پلی استیشن 5 دسترسی پیدا کرده‌اند، پس از اتصال هارد دیسک به کنسول با تصویر زیر مواجه شده‌اند که اطلاعات قابل توجهی را ارائه می‌دهد.

 
همان طور که از نوشته‎های تصویر فوق می‎توان دریافت، کاربران می‎توانند بازی‎های نسل قبل یعنی عناوین پلی استیشن 4 را بر روی یک هارد دیسک اکسترنال ذخیره و از همان محل بر روی پلی استیشن 5 اجرا کنند اما وضعیت برای بازی‌های پلی استیشن 5 متفاوت است. در صورتی که سعی کنید این بازی‎ها را به هارد دیسک منتقل کنید، دیگر قادر به مشاهده آنها نخواهید بود. در راستای همین خبر، جف کیلی، ژورنالیست بازی‌های ویدئویی نیز این موضوع را تائید کرده است. اگر چه محدودیت اجرای بازی‎های PS5 از روی یک هارد دیسک منطقی و قابل قبول است، اما اینکه چرا سونی اجازه نمی‎دهد حتی این بازی‎ها روی هارد دیسک ذخیره شوند سوالیست که هنوز پاسخ آن را نمی‎دانیم. پلی استیشن 5 در تاریخ 12 و 19 نوامبر روانه بازار خواهد شد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم