سخت افزار/ يکي از کليدي‌ترين ويژگي‌هاي کنسول نسل بعد سوني، SSD پرسرعت آن است. اين حافظه سفارشي از سرعت فوق‌العاده بالايي برخوردار است که باعث مي‌شود تجربه جديدي از کنسول‎هاي بازي به کاربر ارائه شود. با اين حال تجهيز شدن کنسول‌ها براي اولين بار به درايوهاي جامد بي هزينه هم نبوده است. کنسول جديد سوني فقط در نسخه 825 گيگابايتي وارد بازار خواهد شد که البته از اين مقدار تنها 670 گيگابايت در دسترس کاربر است. حتي امکان افزايش فضاي ذخيره‌سازي از طريق درايوهاي اکسترنال در زمان عرضه کنسول نيز وجود ندارد. محدوديت‎هاي فضايي PS5 به همين جا ختم نمي‎شود. ذخيره بازي هاي پلي استيشن 5 نيز صرفا بر روي SSD اين کنسول امکان‌پذير است.

محدوديت سختگيرانه سوني در ذخيره بازي هاي پلي استيشن 5 بر روي HDD
اجراي بازي‎هاي پلي استيشن 5 بر روي اين کنسول صرفا از روي SSD دستگاه امکان پذير است. شايد بسياري از طرفداران اين کنسول در اين فکر بودند که اين بازي‎ها را بر روي يک درايو هارد ديسک استاندارد USB ذخيره کنند و سپس براي اجرا، آنها را به SSD کنسول منتقل کنند. اگر چه اين ايده کاربردي به نظر مي‌رسد اما متاسفانه به نظر مي‎رسد اين ترفند هم غير ممکن است. آن دسته از کاربران ويژه‎اي که احتمالا براي بررسي، زودتر از عموم کاربران به کنسول پلي استيشن 5 دسترسي پيدا کرده‌اند، پس از اتصال هارد ديسک به کنسول با تصوير زير مواجه شده‌اند که اطلاعات قابل توجهي را ارائه مي‌دهد.

 
همان طور که از نوشته‎هاي تصوير فوق مي‎توان دريافت، کاربران مي‎توانند بازي‎هاي نسل قبل يعني عناوين پلي استيشن 4 را بر روي يک هارد ديسک اکسترنال ذخيره و از همان محل بر روي پلي استيشن 5 اجرا کنند اما وضعيت براي بازي‌هاي پلي استيشن 5 متفاوت است. در صورتي که سعي کنيد اين بازي‎ها را به هارد ديسک منتقل کنيد، ديگر قادر به مشاهده آنها نخواهيد بود. در راستاي همين خبر، جف کيلي، ژورناليست بازي‌هاي ويدئويي نيز اين موضوع را تائيد کرده است. اگر چه محدوديت اجراي بازي‎هاي PS5 از روي يک هارد ديسک منطقي و قابل قبول است، اما اينکه چرا سوني اجازه نمي‎دهد حتي اين بازي‎ها روي هارد ديسک ذخيره شوند سواليست که هنوز پاسخ آن را نمي‎دانيم. پلي استيشن 5 در تاريخ 12 و 19 نوامبر روانه بازار خواهد شد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم