زومیت/ شرکت‌کنندگان مسابقه‌ی Tianfu Cup توانستند با استفاده از کدهای مخرب جدید، محبوب‌ترین نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها را هک کنند.

امسال شهر چنگدوی چین میزبان سومین دوره‌ از مسابقه‌ی تیانفو (Tianfu Cup) بود. تیانفو مهم‌ترین مسابقه‌ی هک است و امسال شرکت‌کنندگان توانستند برترین نرم‌افزارهای امروزی را با کدهای مخرب جدید هک کنند.

به گفته‌ی برگزارکنندگان مسابقه‌، اهداف بزرگ و دشواری برای رقابت‌های این دوره در نظر گرفته شده بود؛ بااین‌حال در جریان این مسابقه مشهورترین سیستم‌‌های عامل و نرم‌افزارها هک شدند که در ادامه، اسامی برخی از آن‌ها را می‌خوانید:

سیستم‌عامل iOS 14 در آیفون ۱۱ پرو
سامسونگ گلکسی اس ۲۰
نسخه‌ی ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ (آپدیت آوریل ۲۰۲۰)
سیستم‌عامل لینوکس اوبونتو
کروم
سافاری
فایرفاکس
نرم‌افزار Adobe PDF Reader
داکر CE
VMWare EXSiا(hypervisor)
نرم‌افزار QEMUا(emulator & virtualizer)
فرم‌ور روتر ایسوس و تی‌پی لینک

در تیانفو ۲۰۲۰، ۱۵ تیم هکر شرکت کردند و سه فرصت پنج دقیقه‌ای داشتند که اهداف منتخب را با کدهای مخرب هک کنند. برای هر حمله‌ی هکری موفقیت‌آمیز نیز بسته به هدف انتخاب‌شده و نوع آسیب‌پذیری پاداش نقدی درنظر گرفته شده بود.

با توجه ‌به قانون مسابقه‌ی تیانفو، کدهای مخرب به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مربوطه گزارش شده است. قانون این مسابقه مطابق با قوانین تثبیت‌شده‌ی رقابت‌ هک Pwn2Own در اواخر دهه‌ی ۲۰۰۰ طراحی شده است.

به رسم پایان هر کدام از این مسابقات، گزارشی از آسیب‌پذیری‌های برنامه‌ها به شرکت‌ها داده می‌شود و تا چند روز بعد، پچ‌های امنیتی را برای رفع باگ‌ منتشر می‌کنند.

تیم هکر غول فناوری چینی Qihoo 360 برنده‌ی مسابقه‌ی امسال شد؛ این تیم در سال گذشته نیز عنوان برنده‌ی دومین دوره از این مسابقات را از آنِ خود کرده بود. این تیم با دریافت دوسوم از ارزش کل جوایز امسال، ۷۴۴,۵۰۰ دلار نصیبش شد. ارزش کل جوایز در نظر گرفته‌شده برای برندگان، ۱,۲۱۰,۰۰۰ دلار بود.

در این رقابت، گروه هکر AntFinancial Lightyear Security Lab و محقق امنیتی Security researcher به ترتیب جایگاه‌ دوم و سوم را از آنِ خود کردند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم