زوميت/ شرکت‌کنندگان مسابقه‌ي Tianfu Cup توانستند با استفاده از کدهاي مخرب جديد، محبوب‌ترين نرم‌افزارها و سيستم‌عامل‌ها را هک کنند.

امسال شهر چنگدوي چين ميزبان سومين دوره‌ از مسابقه‌ي تيانفو (Tianfu Cup) بود. تيانفو مهم‌ترين مسابقه‌ي هک است و امسال شرکت‌کنندگان توانستند برترين نرم‌افزارهاي امروزي را با کدهاي مخرب جديد هک کنند.

به گفته‌ي برگزارکنندگان مسابقه‌، اهداف بزرگ و دشواري براي رقابت‌هاي اين دوره در نظر گرفته شده بود؛ بااين‌حال در جريان اين مسابقه مشهورترين سيستم‌‌هاي عامل و نرم‌افزارها هک شدند که در ادامه، اسامي برخي از آن‌ها را مي‌خوانيد:

سيستم‌عامل iOS 14 در آيفون ۱۱ پرو
سامسونگ گلکسي اس ۲۰
نسخه‌ي ۲۰۰۴ ويندوز ۱۰ (آپديت آوريل ۲۰۲۰)
سيستم‌عامل لينوکس اوبونتو
کروم
سافاري
فايرفاکس
نرم‌افزار Adobe PDF Reader
داکر CE
VMWare EXSiا(hypervisor)
نرم‌افزار QEMUا(emulator & virtualizer)
فرم‌ور روتر ايسوس و تي‌پي لينک

در تيانفو ۲۰۲۰، ۱۵ تيم هکر شرکت کردند و سه فرصت پنج دقيقه‌اي داشتند که اهداف منتخب را با کدهاي مخرب هک کنند. براي هر حمله‌ي هکري موفقيت‌آميز نيز بسته به هدف انتخاب‌شده و نوع آسيب‌پذيري پاداش نقدي درنظر گرفته شده بود.

با توجه ‌به قانون مسابقه‌ي تيانفو، کدهاي مخرب به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مربوطه گزارش شده است. قانون اين مسابقه مطابق با قوانين تثبيت‌شده‌ي رقابت‌ هک Pwn2Own در اواخر دهه‌ي ۲۰۰۰ طراحي شده است.

به رسم پايان هر کدام از اين مسابقات، گزارشي از آسيب‌پذيري‌هاي برنامه‌ها به شرکت‌ها داده مي‌شود و تا چند روز بعد، پچ‌هاي امنيتي را براي رفع باگ‌ منتشر مي‌کنند.

تيم هکر غول فناوري چيني Qihoo 360 برنده‌ي مسابقه‌ي امسال شد؛ اين تيم در سال گذشته نيز عنوان برنده‌ي دومين دوره از اين مسابقات را از آنِ خود کرده بود. اين تيم با دريافت دوسوم از ارزش کل جوايز امسال، ۷۴۴,۵۰۰ دلار نصيبش شد. ارزش کل جوايز در نظر گرفته‌شده براي برندگان، ۱,۲۱۰,۰۰۰ دلار بود.

در اين رقابت، گروه هکر AntFinancial Lightyear Security Lab و محقق امنيتي Security researcher به ترتيب جايگاه‌ دوم و سوم را از آنِ خود کردند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم