ديجياتو/ مدياتک که معمولا چيپست‌هاي ميان رده و بالارده را با قابليت پشتيباني از شبکه 5G در اختيار شرکت‌هاي توليد کننده گوشي‌هاي هوشمند قرار مي‌دهد؛ قصد دارد از چيپست 6 نانومتري جديدي با معماري مشابه اگزينوس 1080 رونمايي کند.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوي «Digital Chat Station» يکي از افشاگران صنعت موبايل، اين چيپست 6 نانومتري با شماره مدل MT689x (آخرين رقم هنوز مشخص نيست) از پردازنده گرافيکي Mali-G77 بهره خواهد برد.

Digital Chat Station ادعا مي‌‌‌کند که چيپست جديد در بنچمارک انتوتو امتيازي بالاتر از 600000 را کسب خواهد کرد. در نتيجه تراشه جديد مدياتک مي‌تواند از نظر عملکرد درکنار چيپست‌هاي اسنپدراگون 865 و اسنپدراگون 865 پلاس قرار گيرد.

چيپست جديد احتمالا نسخه بروزرساني شده تراشه 7 نانومتري ديمنسيتي +1000 خواهد بود و ممکن است به منظور تامين نياز چيپست گوشي‌هاي هوشمند بازار چين توسعه يافته باشد تا توليد کنندگان بتوانند با استفاده از اين تراشه، قيمت نهايي گوشي را در حدود 300 دلار حفظ کنند.

چنين قيمتي براي گوشي‌هاي هوشمند بازار چين خيلي هم عجيب نيست. گوشي‌هاي هوشمند شيائومي ردمي K30 و ريلمي X7 پرو با چيپست ديمنسيتي+1000 با قيمت پايه کمتر از حدود 300 دلار در بازار چين عرضه مي‌شوند.

يک سال پيش شرکت تايواني مدياتک از چيپست پرچمدار خود به نام ديمنسيتي +1000 رونمايي کرد که تازه ترين و بهترين هسته هاي پردازشي را در کنار مودم 5G در دل خود جاي داده بود.

اين نخستين اطلاعاتي است که از چيپست جديد مدياتک با شماره مدل MT689x به اشتراک گذاشته شده است و انتظار مي‌رود خبرهاي ديگري در مورد آن منتشر شود.

از سوي ديگر به نظر مي‌رسد سامسونگ قصد دارد 22 آبان‌ماه از چيپست اگزينوس در 1080 با هسته‌هاي کورتکس A78 و پردازنده گرافيکي Mali-G78 رونمايي کند. اواخر مهرماه، اگزينوس 1080 در بنچمارک آنتوتو از اسنپدراگون 865 پلاس پيشي گرفت.

از سوي ديگر اواخر مهرماه گفته شد که اگزينوس 1080اولين چيپست ۵ نانومتري سامسونگ با Cortex-A78 خواهد بود. بايد ببينيم چيپست جديد سامسونگ روي چه گوشي‌هاي هوشمندي مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم