بازار/انجام ندادن کارها دلايل زيادي دارد که بعضي‌هايشان به طور کلي در مجموعه تنبلي قرار مي‌گيرند؛ اما واقعيت اين است که گاهي نگراني از شکست، ترس از تغيير و نداشتن اعتماد به نفس خودش را به جاي تنبلي جا مي‌زند و مانع از رسيدن افراد به هدف‌هايشان مي‌شود. به همين دليل لازم است نسبت به اين موارد آگاه باشيد تا بتوانيد به موقع شناسايي و اصلاح‌شان کنيد و دوباره به مسير درست برگرديد. در اين مقاله سه کتاب متفاوت را به شما معرفي مي‌کنيم که هر کدام به نحوي در پروسه آگاهي، پذيرش تغيير و ايجاد اعتماد به نفس به خواننده‌هايشان کمک‌هاي بزرگي خواهند کرد.

 

  1. شرمنده نباش دختر

موانعي که بر سر رسيدن ما به اهداف‌مان قرار دارند، متفاوت هستند؛ اما يکي از بزرگترين اين موانع نداشتن اعتماد به نفس کافي است. احتمالا شما هم کساني را ديده‌ايد که تنها سرمايه‌شان اعتماد به نفس‌شان است و همين سرمايه هم در بيشتر مواقع منجر به موفقيت آن‌ها شده است. کتاب «شرمنده نباش دختر» کتابي است درباره موفقيت زنان و نحوه رسيدن آن‌ها به اعتماد به نفس درست. ريچل هاليس که متولد 1983 است، نويسنده اين کتاب است و نه تنها به عنوان يک نويسنده موفق؛ بلکه به عنوان يک سخنران انگيزشي هم در آمريکا شناخته مي‌شود و آثاري که خلق مي‌کند، در معرض توجه عموم مردم قرار مي‌گيرد. او «شرمنده نباش دختر» را به عنوان دومين کتابش نوشت و طولي نکشيد که اين اثر در فهرست پر فروش‌ترين کتاب‌هاي نيويورک تايمز قرار گرفت.

«شرمنده نباش دختر» کتابي است در سه فصل. هاليس بخش اول اين کتاب را با تمام بهانه‌هايي شروع مي‌کند که مانع رسيدن زنان به موفقيت مي‌شوند؛ تنبلي، ترس از شکست، ترس از اينکه نتوانند هدف‌شان را وظايف‌شان هم‌سو کنند و موارد مشابه. او با پرداختن درست به هر کدام از اين دغدغه‌ها ذهن خواننده را نسبت به خودش هشيارتر خواهد کرد؛ طوري که از اين به بعد نسبت به تک‎‌تک بهانه‌هايي که براي خودش مي‌تراشد، آگاه خواهد شد و مي‌تواند آن‌ها را مديريت کند. بعد از بخش اول دو بخش کليدي دوم و سوم وجود دارد که ابتدا رفتارهاي مناسب براي رسيدن به موفقيت را به خواننده آموزش مي‌دهد و سپس با صبوري به آموزش مهارت‌هاي لازم براي تبديل شدن به يک زن موفق مي‌پردازد. طوري که در انتهاي اين کتاب انگيزشي به خودتان مي‌آييد و متوجه مي‌شويد خواندن شرمنده نباش دختر شما را از تمام دغدغه‌ها و ترس‌هاي واهي که بر سر رسيدن‌تان به موفقيت قرار داشت، دور کرده است و اين کار با معجزه قلم ريچل هاليس ميسر شده است. پيشنهاد مي‌کنيم فصل جديد زندگي‌تان را هر چه زودتر با دانلود اين اثر شروع کنيد و از آن لذت ببريد.

 2. عقايد يک دلقک

کتاب «عقايد يک دلقک» در وهله اول يک رمان عاشقانه با مضامين اجتماعي به نظر مي‌رسد؛ اما واقعيت اين است که اين کتاب چيزي فراتر از يک رمان صرفا عاشقانه است. عقايد يک دلقک که توانست براي نويسنده آلماني‌اش، هانريش بُل، جايزه نوبل ادبيات را به دنبال بياورد، کند و کاوي است در ناخودآگاه انساني که در تعامل با جامعه قرار گرفته است و تاثيراتي را که ساختار جامعه مي‌تواند بر

 عزت نفس او بگذارد، مو به مو بررسي مي‌کند. داستان ماجراي يک دلقک است با عقايدي عجيب و بر خلاف ساختار جامعه. طوري که ابتدا خانواده او را طرد مي‌کنند و سپس معشوقه‌اش او را رها کرده و همراه مردي ديگر مي‌رود. دلقک اما آدم بدي نيست؛ بلکه در جامعه فاشيستي دوران پس از هيتلر زندگي مي‌کند که مرتب در معرض دو رويي افراد جامعه و مشکلات ساختاري آن قد خم کرده است. اين کتاب سرشار از نکاتي عميق است براي کساني که دوست دارند نسبت به ناخودآگاه‌شان هشيارتر باشند و در مسير درست حرکت کنند. بنابراين جاي تعجب ندارد که بعد از خواندن «عقايد يک دلقک» نه تنها يکي از شاهکارهاي ادبيات جهان را خوانده‌ايد؛ بلکه به ديدگاهي جديد درباره زندگي دست يافته‌ايد که به شما يادآوري مي‌کند چه چيزهايي در حيطه کنترل شما هستند و براي خارج از کنترل بودن چه مواردي نبايد خودتان را سرزنش کنيد. پيشنهاد مي‌کنيم کتاب صوتي اين اثر درخشان هانريش بل را با خوانش مهبد قناعت پيشه دانلود کنيد و از شنيدن خط به خط آن لذت ببريد.

3. چه کسي پنير مرا جا به جا کرده است

تا به اينجاي کار دو اثر را به شما معرفي کرديم، که يکي در قالب رمان و به صورت ضمني ذهن شما را نسبت به تغييرات تيز ميش‌کند و ديگري با جملات مستقيم انگيزشي شما را در مسير موفقيت قرار مي‌دهد. اثر سوم ترکيبي از دو نمونه بالاست؛ يعني ترکيبي از داستان و آموزش.

کتاب بسيار زيباي «چه کسي پنير مرا جا به جا کرده است» سال‌هاست که مرتبا تجديد چاپ مي‌شود و به اثري پر فروش براي نسل‌هاي متمادي تبديل شده است. اين کتاب که اسپنسر جانسون آن را نوشته است، داستان چهار شخصيت از جمله دو موش و دو آدم کوچولو است که در يک ماز يا هزار تو زندگي مي‌کنند. در اين هزار تو قالب پنيري وجود دارد که افراد به حضور آن عادت کرده‌اند و از آن تغذيه مي‌کنند؛ اما روزي از روزها پنير غيب مي‌شود و هر کدام از اين شخصيت‌هاي اين داستان نمادين نسبت به اين اتفاق يک واکنش را در پيش مي‌گيرند. در اين داستان ناپديد شدن پنير نماد تغييراتي است که در زندگي هر کدام از انسان‌ها به وجود مي‌آيند و واکنش‌هاي شخصيت‌هاي داستان نسبت به اين اتفاق همان واکنش‌هاي معمولي است که انسان‌ها در مواجهه با تغييرات از خودشان نشان مي‌دهند. بعضي به دليل تنبلي يا احساسات ديگر، دست روي دست مي‌گذارند و بعضي به دنبال يافتن مسيرهاي جديدي مي‌روند. در اين داستان ديوار نگاره‌هايي روي ديوارهاي هزار تو نوشته شده است که مي‌تواند به شخصيت‌هاي داستان براي پذيرش تغيير کمک کند.

جالب است بدانيد حجم اين شاهکار اسپنسر جانسون بسيار کم است و خواندن آن شايد در حد يکي دو ساعت از شما زمان ببرد؛ اما اين کتاب به قدري عميق در وجود خواننده به کنکاش خواهد پرداخت که اثرات آن تا سال‌ها در وي باقي خواهد ماند؛ بنابراين اگر تا کنون هنوز خودتان را و آينده‌تان را به خواندن اين کتاب مهمان نکرده‌ايد، فرصت را از دست ندهيد و هر چه زودتر آن را بخوانيد.