ديجي کالا/ اپل دقايقي پيش از مک ميني (Mac mini) جديد خود که حالا به نخستين پردازنده‌هاي ساخت خود با نام M1 مجهز شده است و قيمت پايين‌تري دارد، رونمايي کرد.

رونمايي اپل از مک ميني طي رويداد One More Things اين شرکت انجام شد که طي آن نسل جديدي از دستگاه‌هاي اپل که به پردازنده‌هاي ساخت اين شرکت مجهز شده‌اند، معرفي شدند.

تراشه‌ي M1 که ساختاري مشابه پردازنده‌هاي دستگاه‌هاي همراه اپل دارد، مجموعه‌اي از ويژگي‌ها را از جمله قدرت بسيار بهبود يافته و عدم نياز به فن را به همراه مي‌آورد.

مک ميني جديد در مقايسه با نسل قبلي که از پردازنده‌ي چهار هسته‌اي اينتل استفاده مي‌کرد، ۳ برابر عملکرد بهتر در پردازنده و ۶ برابر عملکرد بهتر در گرافيک دارد. همچنين ابعاد مک ميني جديد در مقايسه با پرفروش‌ترين رايانه‌ي روميزي (PC)، يک دهم است اما از عملکردي تا ۵ برابر سريع‌تر برخوردار است.

اين دستگاه از دو پورت USB تايپ C بهره مي‌برد که هم از تاندربولت و هم از USB نسخه‌ي ۴ پشتيباني مي‌کند و به کاربران امکان مي‌دهد تا در نمايشگر Pro Display XDR تصاويري با وضوح ۶K اجرا کنند.

اپل تأييد کرد که اين دستگاه با کمک پردازنده‌ي M1 تا ۶۰ درصد مصرف انرژي پايين‌تري دارد و قابليت ارتقاء آن تا ۱۶ گيگابايت رم و ۲ ترابايت حافظه‌ي SSD وجود دارد. اين شرکت همچنين برخي نمونه‌ها را براي بيان سرعت نسل جديد مک ميني اعلام کرده است، ازجمله اينکه اين مک ميني جديد کدها را در Xcode تا ۳ برابر سريع‌تر کامپايل مي‌کند و يا در بازي Shadow of the Tomb Raider نرخ تصويري تا ۴ برابر بيشتر دارد.

مک ميني جديد با پردازنده‌ي M1 اپل با قيمت ۶۹۹ دلار دردسترس خواهد بود که ۱۰۰ دلار ارزان‌تر از نسل قبلي است که از تراشه‌هاي اينتل استفاده مي‌کردند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم