ديجياتو/ از مدت‌ها قبل مي دانستيم اپل سرگرم کار روي پردازنده‌ اختصاصي براي مک‌بوک است. اين پردازنده با توان مصرفي پايين و کارايي بالا روي کاغذ مزيت بزرگي براي مک‌بوک‌ها به نظر رسيده و جان تازه‌اي به اين دستگا‌ه‌ها بخشيده‌ است.

نخستين لپ‌تاپ‌هايي که شانس مجهز شدن به چيپست M1 را پيدا کرده‌اند، مک‌بوک اير ۲۰۲۰ و مک‌بوک پرو ۱۳ اينچي هستند. هرچند تا زمان بررسي عملي ‌نمي‌توان با قاطعيت درباره اين دستگاه‌ها نظر داد اما آنطور که اپل مي‌گويد چيپست M1 کارايي و قابليت‌هاي مک‌بوک‌هاي جديد را دگرگون مي‌کند و به نظر مي‌رسد که دستگاه‌هاي ويندوزي براي رقابت با اين محصولات کار آساني پيش رو نخواهند داشت.

مک‌بوک اير قبل از اين هم به واسطه نمايشگري با کيفيت، پردازنده سريع و حافظه رم و SSD انبوه محبوبيت فوق‌العاده‌اي داشت و حالا به چيپست M1 هم مجهز شده است. اپل در اين مراسم به برخي ويژگي‌هاي M1 از جمله کلاک هسته‌هاي آن اشاره دقيقي نکرد اما مدعي شد که مک بوک اير جديد از ۹۸ درصد لپ تاپ‌هاي فروخته شده در سال گذشته ميلادي سريع‌تر است.

اين تنها مزيت دستگاه جديد نيست و به لطف معماري ARM با يکبار شارژ براي ۱۵ ساعت وب گردي و ۱۸ ساعت پخش مديا نيروي کافي پيدا مي‌کند. در ادامه مک بوک اير را با دو مدل از جدي‌ترين رقباي آن يعني دل XPS 13 و HP Envy 13 مقايسه کرده‌ايم که هر ۳ از طراحي باريک و سبک در کنار کارايي بالا بهره مي‌برند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم