دیجیاتو/ مدیرعامل AMD به خاطر دستاوردهای شگرف در صنعت نیمه‌رسانا یکی از معتبرترین جایزه‌های این صنعت را از آن خود کرد.

لیزا سو (Lisa Su)، مدیرعامل AMD به خاطر دستاوردها و موفقیت‌های چمشگیر در صنعت نیمه‌رسانا برنده جایزه «رابرت نویس» (Robert N. Noyce) شد. خانم سو سی‌امین مدیر ارشد صنعت نیمه‌رسانا و دومین مدیرعامل AMD است که موفق به دریافت این جایزه می‌شود.

لیزا سو سال ۲۰۱۲ به AMD ملحق شد و از اواخر ۲۰۱۴ با سمت مدیرعاملی در این شرکت به فعالیت مشغول است. شرکت AMD در دوران زمامداری خانم سو متحول شد و در طول سال‌های اخیر چندین سری موفق از پردازنده‌ها و ریزمعماری‌ها را معرفی کرده است.
  
تازه‌ترین دستاورد خانم سو تصاحب شرکت Xilinx با قیمت ۳۰ میلیارد دلار و مستحکم‌تر کردن هر چه بیشتر جایگاه AMD در بازار پردازنده‌ها، پردازشگرهای گرافیکی و همچنین مدارهای مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر (FPGA) است. او پیش از ملحق شدن به AMD در شرکت‌های بزرگی مثل Freescale Semiconductor، IBM و Texas Instruments نقش‌های کلیدی داشته است.

سو از دریافت جایزه رابرت نویس و ملحق شدن به لیست افراد تأثیرگذار در صنعت نیمه‌رسانا ابزار خوشحالی کرد و گفت که به تلاش‌ها برای حضور قدرتمند AMD در صنعت نیمه‌هادی ادامه خواهد داد. خانم سو دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی برق از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) است. او بیش از ۴۰ مقاله علمی چاپ کرده و نقش به سزایی در جایگزینی اتصالات آلومینیومی چیپ‌ها با اتصالات مسی بازی کرد. نتیجه این کار تولید چیپ‌هایی با ۲۰ درصد سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتر بود.

جایزه Robert Noyce سال ۱۹۹۰ توسط اتحادیه صنعت نیمه‌رسانا (SIA) برای گرامیداشت خاطره رابرت نویس هم‌مؤسس شرکت‌های Fairchild Semiconductor در ۱۹۵۷، اینتل در ۱۹۶۸ و اتحادیه صنعت نیمه‌رسانا در ۱۹۷۷ ایجاد شد؛ بنابراین بردن آن توسط مدیرعامل AMD کمی کنایه‌آمیز است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم