ترنجی/حدودا شش ماه پیش بود که برای شما نوشتیم حق اختراع هواوی “ماژول دوربین لنز مایع” شاید در Huawei P50 ارایه شود. امروز در گزارشی جدید می بینیم که گفته می شود هواوی از لنز مایع یا Liquid Lens در پرچمداران ۲۰۲۱ خود استفاده خواهد کرد.

گزارش جدیدی که مستقیما از چین منتشر شده ادعا می کند که هواوی در مرحله آخر آزمایش لنزهای به اصطلاح مایع است، که قرار است تا حد زیادی لرزشگیر تصویر و زمان فوکوس را بهبود بخشد. در واقع، زمان تمرکز به چند میلی ثانیه یعنی برابر با زمان تمرکز چشم انسان کاهش می یابد.

گفته می شود که ابتدا از فناوری برای دوربین تله استفاده می شود بنابراین به جای حرکت دادن لنزها، ماژول دوربین از طریق ولتاژ متغیر شکل مایع را تغییر می دهد تا نور را متمرکز کند. به عنوان یک برتری، در مقایسه با موتورهای فوکس سنتی، در مقابل شوک مقاومت بیشتری نیز خواهد داشت.

به گفته یک منبع چینی مشهور ، این لنز با سنسور هنوز معرفی نشده سونی IMX782 جفت می شود و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از آن در دوربین تله استفاده می شود.

طبق اعلام پورتال مدیریت مالکیت معنوی چین (CNIPA)، هواوی ثبت اختراع مربوط به ماژول دوربین با عدسی مایع را در تاریخ 25 دسامبر 2019 ثبت کرده بود. همین مورد در 7 آوریل 2020 تصویب شده است. مطابق اطلاعات موجود در پرتال، حق ثبت اختراع شامل موتور متحرک، مکان نگهدارنده دوربین و سخت افزار الکترونیکی برای جابجایی لنزهای مایع است.

همانطور که هواوی توضیح می دهد، قسمت ثابت با کمک موتور در راستای محور نوری منتقل می شود. این قسمت ثابت بیشتر از طریق فنر با یک لنز مایع متصل می شود. همچنین محدودیتی وجود دارد که با تغییر در محدوده ارتفاع، محل متصل را در راستای محور نوری محدود می کند. این ماژول دوربین ثبت شده برای لنزهای مایع باعث افزایش پایداری و قابلیت اطمینان موتور در شرایط سخت مانند ضربه یا افت می شود.

شاید تعجب برانگیز باشد که چرا هواوی مجبور است چنین ماژول دوربین پیچیده ای را در گوشی هوشمند پیاده کند. پاسخ این است که لنزهای مایع فوکوس خودکار سریعتر و تثبیت بهتر را ارائه می دهند. فضای کمتری نسبت به دیگر لنزها دارد و می تواند نیاز به سنسور TOF اضافی را از بین ببرد.

از آنجا که ثبت اختراع به تازگی تصویب شده است، می توان انتظار داشت که این فناوری در سری Huawei P50 در سال 2021 ارایه شود.

*تصویر تزئینی است

نظر شما چیست؟ فکر می کنید نوآوری بزرگ بعدی در دوربین موبایل این لنز مایع هواوی است؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم