سخت افزار/ ممکن است کنار گذاشتن کانکتور 12 پین در RTX 3070 FE در دستور کار تیم سبز قرار گرفته باشد. این کارت هر چند در اکثر مناطق موجود نیست اما انویدیا تصویر بازاریابی را منتشر نموده که در آن کارت مذکور با کانکتور 8 پین مشاهده می‌شود.

GeForce RTX 3070 Founders Edition درست به مانند نسخه‌های FE کارت‌های GeForce RTX 3090 و GeForce RTX 3080 از کانکتور 12 پین جدید بهره می‌برد. روی کاغذ این کانکتور 12 پین توان دو کانکتور 8 پین را در فضایی به مراتب کوچک‌تر فراهم می‌کند اما اوضاع برای RTX 3070 FE کمی متفاوت است.

در حال حاضر ارزان‌ترین کارت Ampere توان حرارتی 225 واتی را در اختیار دارد که 75 وات آن از طریق اسلات PCI Express تامین می‌شود. این یعنی GeForce RTX 3070 FE به 150 وات دیگر نیاز دارد و لازم نیست از تمام 12 پین برای تامین آن استفاده شود. بجای آن انویدیا در آداپتور 12 پین خود تنها 6 پین را برای GeForce RTX 3070 FE قرار داده است.

کنار گذاشتن کانکتور 12 پین در RTX 3070 FE

 
در همین حال توییت جدید Nvidia GeForce نشان می‌دهد که شاید این کانکتور با یک کانکتور 8 پین جایگزین شود. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید Nvidia GeForce کارت گرافیک RTX 3070 Founders Edition را با یک کانکتور 8 پین به نمایش گذاشته و نه یک کانکتور برق 12 پین. البته این شرکت همچنان کارت گرافیک مذکور را با یک کانکتور 12 پین روی وب سایت خود قرار داده است.

متأسفانه GeForce RTX 3070 FE در بازار موجود نیست و ما نمی‌توانیم بررسی کنیم که آیا کانکتور برق جایگزین شده یا خیر. جالب اینجاست که این اولین باری نیست که انویدیا کاربران را در مورد کانکتور برق در مدل Founders Edition سردرگم می‌کند. در ماه سپتامبر نیز تیم سبز این کارت گرافیک را با هر دو کانکتور در تصاویر تبلیغاتی خود به نمایش گذاشته بود. مدل‌های ارسال شده به منتقدین نیز از کانکتورهای 12 پین استفاده می‌کند و عجیب به نظر می‌رسد که انویدیا دوباره چنین کاری را تکرار نموده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم