ايسنا/ در پي تنظيم شکايتها توسط کميسيون تجارت فدرال آمريکا و ايالتهاي آمريکايي عليه فيس بوک، اين شرکت شبکه اجتماعي ممکن است مجبور شود واتس‌اپ و اينستاگرام را که داراييهاي ارزشمندش هستند به فروش بگذارد. 

گفته مي شود فيس بوک از استراژي "خريد يا مدفون کردن" براي مهار رقيبانش و کوچک نگه داشتن آنها استفاده مي کند. با شکايتهاي دوگانه اي که روز چهارشنبه عليه فيس بوک تنظيم شد، اين شرکت دومين غول فناوري است که با چالش حقوقي بزرگي روبرو مي شود. وزارت دادگستري آمريکا در اکتبر شرکت گوگل که زيرمجموعه آلفابت است را متهم کرد از قدرت بازارش براي مغلوب کردن رقيبان استفاده مي کند.

اين شکايتها نشان مي دهد که ميان سياستمداران آمريکايي درباره مسئول شناختن غولهاي فناوري براي شيوه هاي تجاري مورد استفاده شان توافق نظر وجود دارد و يکي از موارد نادر توافق بين دولت ترامپ و دموکراتهاست که برخي از آنها خواهان تجزيه گوگل و فيس بوک شده اند.

در شکايتهايي که روز چهارشنبه عليه فيس بوک تنظيم شد، اين شرکت متهم شده است رقيبانش را خريداري مي کند و روي خريدهاي قبلي اپليکيشن اينستاگرام به ارزش يک ميليارد دلار در سال ۲۰۱۲ و برنامه پيام رسان واتس‌اپ به ارزش ۱۹ ميليارد دلار در سال ۲۰۱۴ متمرکز شده است.

رگولاتورهاي فدرال و ايالتي مي گويد اين خريدها بايد لغو شوند که به منزله يک چالش حقوقي طولاني براي قراردادهايي است که سالها پيش مورد موافقت کميسيون تجارت فدرال قرار گرفته بودند.

لتيشيا جيمز، دادستان کل نيويورک به نمايندگي از ۴۶ ايالت آمريکا اعلام کرد حدود يک دهه است که فيس بوک از نفوذ و انحصارش براي له کردن رقيبان کوچکتر و جلوگيري از رقابت آنها استفاده کرده است. اين شرکت رقيبانش را پيش از اين که نفوذ فيس بوک را تهديد کنند، خريداري مي کند.

مارک زاکربرگ، مديرعامل فيس بوک در يک پلتفرم گفت و گوي داخلي به کارمندانش اعلام کرد انتظار ندارد اين شکايتها روي تيمهاي فردي يا مسئوليتها در اين شرکت تاثيري داشته باشند.

بر اساس گزارش رويترز، اين شکايتها در مقايسه با شکايتي که در سال ۱۹۹۸ عليه مايکروسافت انجام گرفت، بزرگترين پرونده هاي ضد انحصارطلبي در يک نسل گذشته هستند. دولت فدرال پرونده شکايت عليه مايکروسافت را حل و فصل کرد اما سالها مبارزه دادگاهي و تفحصهاي گسترده مانع از اعمال نفوذ مايکروسافت عليه رقيبانش شد و عامل هموار شدن زمينه براي رشد انفجاري اينترنت شناخته شد.

ارزش سهام فيس بوک پس از انتشار خبر تنظيم شکايت نهادهاي دولتي آمريکا عليه اين شرکت، حداکثر سه درصد سقوط کرد و در نهايت شب گذشته با ۱.۹ درصد کاهش بسته شد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم