سخت افزار/ با توجه به گزارش منتشر شده از کُره، تولید سری NVIDIA RTX 30 SUPER بر عهده سامسونگ خواهد بود تا همچنان انویدیا روی فناوری ساخت این غول کره‌ای متمرکز باشد. همانطور که اطلاع دارید سری فعلی GeForce RTX 30 بر پایه نود 8 نانومتری سامسونگ تولید می‌شود و یکی از دلایل اصلی آن مشکلات تامین تقاضا قابل توجه TSMC است. با این حال سامسونگ برای انویدیا تبدیل به یک برگ برنده نشد زیرا بازده فناوری 8 نانومتری این شرکت بسیار پایین می‌باشد. مدتی قبل گزارشات به بازگشت انویدیا و همکاری با TSMC برای لاین آپ SUPER خبر می‌دادند (البته اگر چنین سری وجود داشته باشد) اما حالا گزارش جدید به قرارداد دوم با سامسونگ اشاره دارد.

قبل از آن که ادامه دهیم باید بگوییم این موضوع تنها توسط یک منبع اعلام شده و می‌تواند کاملا اشتباه باشد. این گزارش ادعا می‌کند که قرارداد جدید در تاریخ 17 دسامبر (27 آذر ماه) تایید شده و با این که مبلغ دقیق آن مشخص نیست اما چند صد میلیون وون کره جنوبی ارزش خواهد داشت.
 
اگر این موضوع صحیح باشد فضای بسیاری در TSMC آزاد خواهد شد زیرا حداقل تولید گرافیک‌های انویدیا نیز بر دوش این کمپانی نمی‌افتد اما مهم‌تر از آن باید به موجودی بسیار بالایی که انویدیا به آن دسترسی خواهد داشت صحبت کنیم. اگر سامسونگ موفق شود مشکل بازده فناوری ساخت 8 نانومتری خود برطرف سازد. در این میان انویدیا احتمالا تصمیم خود را با آگاهی کامل انجام داده و مطمئن است که سامسونگ قادر به رفع مشکل فناوری ساخت خود می‌باشد. در همین گزارش اشاره شده که غول کُره‌ای در سال‌های پیش رو فاصله خود با TSMC را کاهش خواهد داد.

یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها در نودهای زیر 10 نانومتر (یا 14 نانومتری در استانداردهای اینتل) EUV نام دارد. این نوع لیتوگرافی اجازه می‌دهد تا کارخانه‌ها مشکلات تولید را به شکل قابل توجهی کاهش دهند زیرا طول موج استفاده شده در EUV بسیار پایین‌تر از اسکنرهای لیتوگرافیک استاندارد است. ظاهرا سامسونگ مشغول ساخت کارخانه‌ای با هزینه 8.6 میلیارد دلاری برای کاهش فاصله با TSMC می‌باشد.

این موضوع برای همه خبر خوبی خواهد بود (البته به جز TSMC) زیرا بار کمتر بر دوش TSMC یعنی محصولات بیشتر AMD برای همه و همچنین محصولات بیشتر برای انویدیا در پایان 2021. مشخص نیست که سامسونگ چه برنامه‌ای برای حل مشکل بازده فناوری خود دارد. در هر صورت برای این شرکت بسیار مهم بوده که مشتری مانند انویدیا را همچنان حفظ نماید. البته مشخص نیست که در قرارداد دوم چه گرافیک‌های تولید خواهند شد اما می‌توانیم تصور کنیم سری NVIDIA RTX 30 SUPER جزئی از آن باشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم