مجله ديجي کالا/ سال گذشته گلکسي S20 اولترا با دوربين اصلي ۱۰۸ مگاپيکسلي معرفي شد و حالا نسل بعدي آن يعني گلکسي S21 اولترا هم از دوربين اصلي مبتني بر همين رزولوشن بهره مي‌برد.

اگر به خاطر داشته باشيد، مشکل فوکوس S20 اولترا از همان ابتدا با اعتراض تعداد زيادي از کاربران روبه‌رو شد ولي گلکسي S21 اولترا به لطف استفاده از نسخه‌ي بهبوديافته‌ي اين سنسور، اين مشکلات را برطرف کرده است.

اول از همه بايد بگوييم که اين سنسور از يک سيستم فوکوس خودکار جديد موسوم به سوپر PD پلاس بهره مي‌برد که طبق اعلام سامسونگ، دقت فوکوس خودکار را تا حدود ۵۰ درصد افزايش مي‌دهد. به طور مشخص بايد انتظار بهبود فوکوس براي سوژه‌هايي که به سرعت حرکت مي‌کنند و محيط‌هاي کم‌نور را داشته باشيم. هنوز مشخص نيست که آيا اين بهبود فوکوس براي اشياء نزديک به دوربين هم صدق مي‌کند يا نه زيرا طبق برخي گزارش‌ها، S20 اولترا در اين زمينه با مشکل مواجه مي‌شود.

دومين ارتقاي مهم هم مربوط به استفاده از تکنولوژي Smart ISO Pro است. اين سنسور مانند نسل قبلي مي‌تواند به طور هم‌زمان عکس‌هاي مبتني بر ISO بالا و پايين را ثبت کند و با ترکيب آن‌ها عکس‌هاي HDR ارائه مي‌شود. اما طبق اعلام سامسونگ، اين بار گلکسي S21 اولترا مي‌تواند عکس‌هاي ۱۲ بيتي را ثبت کند و در ضمن بايد به ۵۰ درصد حساسيت بيشتر براي نور هم اشاره کنيم که منجر به بهبود کيفيت عکس‌ها در محيط‌هاي کم‌نور مي‌شود.

از جهات ديگر، بين اين دو سنسور شباهت‌هاي فراواني ديده مي‌شود و مثلا مي‌توانيم به اندازه‌ي ۱/۱٫۳۳ اينچي و پيکسل‌هاي ۰٫۸ ميکروني اشاره کنيم. در ضمن نبايد تبديل ۹ پيکسل مجاور به يک پيکسل را از قلم بيندازيم که منجر به ارائه‌ي عکس‌هاي ۱۲ مگاپيکسلي مي‌شود. روي هم رفته براي اظهارنظر دقيق‌تر، دوربين گلکسي S21 اولترا بايد بررسي گسترده‌اي شود تا ببينيم نسبت به نسل قبلي چه حرفي براي گفتن دارد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم