ترنجي/ عمر باتري گلکسي اس ۲۰ سامسونگ به وضوح خيلي خوب نبود. مشکل را مي توان در نمايشگري دانست که همواره ۱۲۰ هرتز بود. همانطور که در نخستين نگاه خود به گلکسي اس ۲۱ و گلکسي اس ۲۱ اولترا به شما گفتيم، تراشه ۵ نانومتري و رفرش ريت تطبيق پذير نمايشگر خانواده گلکسي اس ۲۱ به آن ها کمک خواهد کرد تا با حجم باتري مشابه سال قبل (به جز مدل پلاس که افزايش حجم باتري دارد) بتوانند عمر باتري بهتري ارايه کنند. امروز عمر باتري گلکسي اس ۲۱ سامسونگ مشخص شده و پيشرفت قابل تحسين را نشان مي دهد.

عمر باتري گلکسي اس ۲۱

گلکسي S21 از باتري 4000 ميلي آمپر ساعتي نيرو مي گيرد و اين همان ظرفيت تلفن سال گذشته است. با همان اندازه صفحه نمايش (اما اين جا رزلوشن FHD+)، چيپست جديدتر و کارآمدتر و نمايشگر داراي رفرش ريت تطبيقي​​، منطق حکايت از آن دارد که S21 حداقل کمي عمر باتري بهتري خواهد داشت.

با تست ها معلوم شد که خيلي بهتر از نسل قبل است. در تست مکالمه صوتي 27:30 ساعت ثبت شد که نتيجه اي بسيار طولاني تر حتي از 21 ساعت +S20 است چه برسد به نتيجه ۱۴ ساعتي گلکسي اس ۲۰.

در مورد وبگردي، گلکسي اس ۲۱ تقريبا ۱۱ ساعت دوام مي آورد که مشابه نسل قبلي است (10:57 ساعت امسال و 10:48 در گلکسي S20). بازپخش ويدئو به طور چشمگيري بهبود يافته است و ما 15 ساعت پخش آفلاين فيلم را داريم که از ۱۲ ساعت گلکسي اس ۲۰ تا ۲۵ درصد بهتر است.

سرعت شارژ گلکسي اس ۲۱

يک موضوع دردناک اين است که شارژ در جعبه Galaxy S21 وجود ندارد، بنابراين شما بايد خودتان آن را تأمين کنيد. کابل USB-C با USB-C همراه با دستگاه فرض مي کند که شما يک آداپتور USB PowerDelivery يا يکي از شارژرهاي QuickCharge 4 را داريد. اگر شارژر قديمي تري داريد، بهتر است کابل USB-A به C نيز داشته باشيد تا بتوانيد از آن استفاده کنيد.

گلکسي S21 از USB PowerDelivery با PPS تا 25 وات پشتيباني مي کند. قابليت شارژ 45 وات فقط در Note10+ و S20 Ultra وجود داشت و متعاقباً سامسونگ آن را کنار گذاشت. اين طور نيست که کسي چيز زيادي را از دست بدهد، بلکه آداپتور 45 وات به طور معني داري سريعتر از يک بسته 25 واتي نبود و همزمان شما بايد آن را جداگانه خريداري مي کرديد. خب البته حالا هم بايد شارژر را جدا بخريد (!) اما هزينه شارژر ۴۵ وات بيشتر از ۲۵ وات است.

توجه داشته باشيد که سامسونگ قيمت پايين تري را براي اين آداپتور 25 وات در نظر گرفته است و بايد ديد که آيا در بازار هم شاهد اين کاهش قيمت هستيم؟ به هر حال چيزي حدوپ ۱۹ دلار با دلار اين روزها حوالي ۴۰۰ الي ۵۰۰ هزار تومان مي شود.

گلکسي S21 در اين تست با شارژر 25 وات تست شده است تا بهترين حالت را ثبت کند. با اين شارژر در ۳۰ دقيقه تا 55٪ باتري را شارژ مي کنيد. همچنين براي شارژ کامل به 1:13 ساعت دارد. نتيجه نيم ساعته همان چيزي است که ما سال گذشته در S20 ثبت کرديم، اگرچه شارژ کامل به هر دليلي 10 دقيقه بيشتر به طول مي انجامد. با هر آداپتور PD خوب با 25 وات يا بالاتر، با پشتيباني PPS مي توانيد سرعت يکساني داشته باشيد.

ما همچنين يک آداپتور ۱۸ وات با استاندارد QuickCharge 3.0 را نيز امتحان کرديم. نتيجه 40٪ شارژ در نيم ساعت اول است و براي شارژ کامل به 1:25 ساعت نياز است. پس همانطور که مي بينيد شايد اگر تفاوت خيلي شارژر ۱۸ وات و ۲۵ وات خيلي زياد و نجومي است، در سناريو شارژ کامل خيلي تفاوتي وجود ندارد هر چند که در شارژ ۳۰ دقيقه اي تا حدود ۴۰٪ سريع تر است.

گلکسي Galaxy S21 از شارژ بي سيم نيز با سرعت بالاي ۱۰ وات (طبق مشخصات آن) با شارژر هاي سازگار پشتيباني مي کند که سامسونگ تعدادي از آنها را به فروش مي رساند. اين تلفن همچنين دستگاه هاي ديگر را به صورت بي سيم (با قابليت شارژ وايرلس معکوس) تا توان 4.5 وات شارژ مي کند. سامسونگ به اين قابليت PowerShare مي گويد. همچنين شايان ذکر است که اين ويژگي در خارج از بازه حجم باتري ۳۰ تا ۹۰ درصدي گوشي شما عمل نخواهد کرد.

همچنين، در تنظيمات گزينه فعال يا غيرفعال کردن شارژ سريع (به طور پيش فرض خاموش) را داريد. اين به لطفا QuickCharge 2.0 کوالکام سازگار با شارژ سريع تطبيقي ​​قديمي ممکن است، استانداردي که سامسونگ قبل از استفاده از شارژ سريع تر از سالها قبل از آن استفاده مي کرد. همچنين شارژ سريع مبتني بر PD هم گزينه فعال سازي يا غيرفعال سازي دارد (اين به طور پيش فرض روشن است). گزينه سوم به شما امکان مي دهد شارژ سريع بي سيم را غيرفعال کنيد.

نظر شما چيست؟ فکر مي کنيد پيشرفت عمر باتري گلکسي اس ۲۱ آن را به يک گزينه بهتر براي خريد تبديل مي کند؟

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم