ديجياتو/ يک حفره امنيتي باعث شده که فايل‌هاي دوربين‌هاي هزاران دوربين مدار بسته در سراسر جهان، در اختيار گروهي از هکرها قرار گيرد. از جمله مکان‌هايي که تحت تاثير اين موضوع قرار گرفت، انبار تامين کنندگان تسلا در شانگهاي چين بود.

اين دوربين‌ها توسط استارتاپ ورکادا ساخته شده اند. اين شرکت مدعي بود که دوربين‌هاي آنها از هوش مصنوعي بهره مي‌برند. همچنين سامانه تشخيص چهره و قابليت کنترل آنلاين هم براي افزايش ضريب ايمني، در اين دوربين‌ها به کار رفته است.

هنوز مشخص نيست که کدام مشتري‌ها مورد حمله هکرها قرار گرفته اند، اما ورکادا مي‌گويد که تمام دوربين‌هاي فروخته شده، به سيستم تشخيص چهره مجهز بوده اند. آنچه اکنون مورد انتقاد است را امکان سو استفاده راحت و نفوذ امنيتي به سيستم اين دوربين‌ها مي‌دانند.

به گزارش بلومبرگ، تسلا به اين رسانه گفته که دوربين‌هاي هک شده، فقط در يکي از سايت‌هاي تامين کننده ما، نصب شده بودند. تسلا همچنين تاکيد کرده که اين دوربين‌ها توسط کارخانه شانگهاي يا هر يک از فروشگاه‌ها و مراکز خدمات اين شرکت، مورد استفاده قرار نمي‌گيرند.

به نظر مي‌رسد که اين حمله هکري در منطقه‌اي حساس رخ داده است. چرا که دولت چين استفاده گسترده‌اي از سيستم تشخيص چهره دارد. چين به استفاده از اين فناوري بر عليه حقوق بشر هم متهم است.

جالب اينجاست که قبلا هم گزارش هايي از سو استفاده از طريق دوربين‌هاي ورکادا منتشر شده بود. به گونه‌اي که در سال 2020، کارمندان ورکادا با استفاده از دوربين‌ها براي آزار و اذيت کارمندان خانم در اين شرکت، رسوايي به بار آورده بودند. البته ورکادا بعدها کارمندان متخلف را توبيخ کرد. همچنين اين شرکت به بلومبرگ گفته که اکنون اين نقص امنيتي در مقياس جهاني بر طرف شده است.

تيلي کوتمن، کسي که ضربه امنيتي به ورکادا را با همراهي ديگر هکرها وارد کرد، گفته که دسترسي به فيلم‌ها و فايل‌هاي ضبط شده توسط دوربين‌ها، به آساني امکان پذير بوده است. اين موضوع، يک هشدار نگران کننده براي تامين کنندگان تسلا، زندان‌ها، مراکز تجاري و بيمارستان‌هاست.

کوتمن ادعا مي‌کند که اين حملات هکري به هدف نشان دادن اينکه تجهيزات امنيتي تا چه حد، آسيب پذير هستند، ترتيب داده شده اند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم