باشگاه خبرنگاران/ در اين گزارش با نحوه بالا بردن عمر مفيد باتري گوشي آشنا شويد.
در گذشته تلفن‌هاي همراه مانند امروز از مشکل تخليه سريع باتري رنج نمي‌بردند و دليل اين امر روشن است، زيرا تلفن‌هاي ديروز از مزاياي گوشي‌هاي امروزي مثل صفحه نمايش‌هاي بزرگ و با وضوح بالا، توانايي پخش ويدئو و موسيقي، گشت و گذار در اينترنت، رد و بدل پيام، برقراري تماس ويديوئي و چت برخوردار نبودند و همه اين مزايا باعث مصرف بيشتر باتري و زودتر خالي شدن آن مي‌شود.

اما نکاتي وجود دارند که با انجام آن‌ها مي‌توان عمر باتري را افزايش داد:

۱. آنچه بيشتر از همه باتري را تخليه مي‌کند سرويس‌هاي زيادي است که در پس زمينه اجرا مي‌شوند؛ بنابراين کاربر بايد هميشه مراقب باشد فقط خدمات لازم را روشن داشته باشد. قابليت‌هايي مانند سرويس بلوتوث، موقعيت جغرافيايي (GPS) يا شبکه‌هاي اينترنت بي سيم انرژي زيادي را مصرف مي‌کند، زيرا تلفن به طور مداوم در جستجوي دستگاه‌هايي از فاصله نزديک يا شبکه‌هاي اينترنتي موجود است.

۲. پس زمينه‌هاي رنگي براي تلفن‌هاي هوشمند که به صفحه‌هاي LED معروف هستند، باتري زيادي مصرف مي‌کنند، بنابراين استفاده از زمينه‌هاي رنگي تيره که عمر باتري را افزايش مي‌دهند ترجيح داده مي‌شود.

۳. اگر کاربر قصد ندارد براي مدتي از دستگاه خود استفاده کند، طبق گفته کارشناسان بهتر است باتري را ۷۰ درصد شارژ کند، سپس آن را از برق جدا کند. تلفن را در جايي خشک به دور از رطوبت نگه دارد و بسته به نوع آن، هرچند هفته يا يکبار در ماه دوباره تلفن را شارژ کند.

۴- از جمله خصوصياتي که کارشناسان آن را عامل خراب شدن باتري مي‌دانند، ويژگي صوتي است که هنگام فشار دادن روي صفحه به خصوص در دستگاه‌هاي داراي سيستم عامل اندرويد توليد مي‌شود. اين ويژگي را مي‌توان در فهرست آهنگ‌ها غيرفعال کرد.

۵- دماي بسيار بالا يا پايين از بدترين دشمنان باتري است، بنابراين بايد با قرار دادن گوشي در يک محيط مناسب از آن محافظت ويژه‌اي کرد. بهترين درجه حرارت مناسب باتري ۲۰ درجه سانتي گراد است. عمر باتري در دماي بيش از ۳۵ درجه کاهش پيدا مي‌کند.

۶. بسياري از برنامه‌ها هنگام رسيدن به روزرساني جديد، سيگنال‌هايي را با اعلان يا لرزش ارائه مي‌دهند که باعث مصرف باتري مي‌شود؛ بنابراين، ترجيح داده مي‌شود که اين ويژگي از برنامه‌هايي که نيازي به بروزرساني ندارند بسته شود يا حداقل اين به روزرساني‌ها را با فاصله از يکديگر تنظيم کنيد.

۷. از آنجا که مشکلات باتري غالباً به دليل خطاي برنامه نويسي سيستم به وجود مي‌آيند، مهم است که دستگاه مرتباً به روز شود.

۸- کارشناسان همچنين توصيه مي‌کنند اگر نمي‌خواهيد تماس بگيريد يا در مکان‌هايي با شبکه ضعيف هستيد، حالت پرواز را روشن کنيد، زيرا تلفن هوشمند در اين حالت تلاش کمتري براي جستجوي شبکه‌هاي موجود مي‌کند. همچنين ترجيح داده مي‌شود که حالت پرواز را در هنگام خواب روشن کنيد، زيرا اين امر نه تنها از باتري محافظت مي‌کند بلکه بدن را از اشعه مضر و غيرضروري محافظت مي‌کند.

۹. علاوه بر توصيه‌هاي قبلي، توصيه‌هايي وجود دارد که بسياري از کاربران علي رغم اهميت آن، يعني ميزان روشنايي صفحه، از آن چشم پوشي مي‌کنند، زيرا ميزان روشنايي با مصرف باتري متناسب است، بنابراين ترجيح داده مي‌شود کمترين ميزان روشنايي صفحه دستگاه را انتخاب کنيد.

۱۰. سرانجام، توصيه مي‌شود حالت صرفه جويي در مصرف برق را که در اکثر تلفن‌هاي هوشمند وجود دارد، فعال کنيد، زيرا به افزايش عمر باتري کمک مي‌کند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم