ديجياتو/ اپل به خاطر ميزباني از اپليکيشن‌هاي غيرقانوني قمار به دادگاه مي‌رود.
 
اپل اخيرا با پرونده‌اي قضايي روبرو شده که در آن شاکيان ادعا دارند اين شرکت از اپليکيشن‌هاي غيرقانوني قمار در اپ استور سود مي‌برد. اين شکايت در دادگاه منطقه شمالي کاليفرنيا به ثبت رسيده و به طور خاص از بازي توسعه‌يافته توسط شرکت DoubleU Games نام مي‌برد و آن را ناقض شماري از قوانين ايالتي مي‌داند.

در اين پرونده ادعا شده که اپل با فراهم‌سازي بستر فعاليت سرويس‌هاي غيرمجاز قمار نقش يک کازينوي بدون مجوز را بازي مي‌کند. مشکل سر بازي‌هاي رايگاني در زمينه قمار است که به جاي پول واقعي از پول درون بازي استفاده مي‌کنند. البته کاربران مي‌توانند با پول واقعي پول درون بازي را خريداري کنند و به قمار مشغول شوند.

اين پرونده مي‌گويد پرداخت پول در بازي براي به دست آوردن زمان بازي بيشتر ناقض قوانين ضدقمار در حداقل ۲۵ ايالت است. به‌علاوه، با استناد بر تحقيقات گفته شده که بخش عمده درآمد اپليکيشن‌هاي کازينويي از شمار معدودي از کاربران حاصل مي‌شود، چون اين افراد حاضر به پرداخت هزينه‌هاي بالا هستند و به‌طور خاص توسط سازندگان اپ‌ها هدف قرار گرفته‌اند.

در بخشي از متن اين شکايت آمده است: «بر همين مبنا، اپل هم فعالانه به توانمندسازي، صدور مجوز، تبليغ و کسب درآمد از قمار غيرمجاز مي‌پردازد.» دو شاکي اين پرونده «جاشوآ مک‌دونالد» و «مايکل هلسل» هستند. گفته مي‌شود نفر اول ۴.۹۹ دلار درون يکي از اين بازي‌ها پول خريده، و دومي در حداقل پنج خريد جداگانه حدود ۱۰۷.۹۹ دلار هزينه کرده است.

اين پرونده خواستار قضاوت هيئت منصفه شده و به دنبال حکمي براي جلوگيري از دخالت اپل در اين فعاليت‌هاي غيرقانوني است. شاکيان همچنين در پي دريافت غرامت هستند. اين نخستين باري نيست که پرونده‌اي اپل را به ميزباني يا کسب درآمد از اپليکيشن‌هاي غيرقانوني قمار متهم مي‌کند.

در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ زني پس از صرف هزاران دلار براي خريد سکه‌هاي داخل بازي از اپل به خاطر ميزباني از اپ‌هاي غيرقانوني قمار شکايت کرد. پرونده ديگري در ماه ژانويه اپل را به دليل دريافت سهم ۳۰ درصدي از درآمد اپ‌هاي کازينويي هدف قرار داد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم