گجت نیوز/ اپل در حال کار روی توسعه دستیار مجازی Siri است تا بتواند تقلید صدا را تشخیص دهد و اجازه ندهد یک شیاد قفل گوشی شما را از طریق آن باز کند.

وقتی کاربران آیفون‌های اپل برای نخستین بار Siri را راه اندازی می‌کنند، باید جملات خاصی را بگویند تا سیری صدای آن‌ها را یاد بگیرد و ذخیره کند. به نظر می‌رسد اپل در حال کار روی گسترش پیدا کردن این ویژگی است. حق اختراعی از سوی اپل توسط سایت Patently Apple مشاهده شده که نشان می‌دهد غول کوپرتینویی در حال کار روی یک ویژگی جدید در دستیار صوتی Siri است که تقلید صدا را تشخیص می‌دهد.

جالب اینجاست که این حق اختراع نشان می‌دهد، اپل می‌تواند از شتاب‌سنج گوشی برای تشخیص صدای فیک از طریق یک ردیاب فعالیت صوتی استفاده کند. وقتی کاربر یک جمله مثل «سلام سیری» را بیان کند، آن باید از طریق الگوریتمی مبتنی بر نرخ گفتار و همچنین ردیاب سیگنال شتاب‌سنج حقیقت‌سنجی شده تا مشخص شود صدای صاحب دستگاه است یا خیر؟

اگر تشخیص داده شود که صدا متعلق به صاحب دستگاه است، سیری فعال می‌شود و فرمان کاربر را انجام خواهد داد. اما اگر سیری تشخیص دهد که صدا فیک است، هیچ واکنشی نشان نخواهد داد. این حق اختراع بیشتر برای استفاده در ایرفون بی‌سیم AirPods توسعه پیدا کرده است، اما اپل می‌خواهد آن را به کل سیستم خود ببرد تا کاربر با تمام دستگاه‌های اپلی خودش از جمله آیفون، آیپد و اسپیکر هوم پاد مینی از آن بهره‌مند شود.

تشخیص تقلید صدا توسط Siri جلوی شیادان را می‌گیرد
گفتنی است که این قابلیت زمانی فعال است که گوشی شما به حالت قفل درآمده باشد. بنابراین تا زمانی که گوشی شما قفل باشد، یک شیاد نمی‌تواند از طریق Siri به دیوایس شما دسترسی پیدا کند. تمهیدات امنیتی بیشتر چیز بدی نیست، اما هنوز مشخص نیست که اپل آیا واقعاً چنین قصدی را دارد یا این حق اختراع هم مثل بسیاری از پتنت‌های دیگر که هر ساله به نام شرکت‌ها ثبت می‌شوند تنها در مرحله تحقیق و بررسی باقی خواهد ماند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم