دیجی کالا/ به‌تازگی خبری منتشر شد مبنی براینکه دوربین زیر نمایشگر گلکسی زد فولد ۳ از کیفیت انتقال نور بیشتری به نسبت مدل‌های مشابه کنونی بهره‌مند خواهد بود.

سامسونگ احتمالا تابستان امسال از نسل جدید گوشی‌های تاشوی خود با نام‌های گلکسی زد فولد ۳ و گلکسی زد فلیپ ۳ رونمایی می‌کند که با توجه به خبرها ظاهرا مدل اول از دوربین سلفی زیر نمایشگر بهره می‌برد. خبری هم که امروز منتشر شده در رابطه با همین محصول است که گفته می‌شود کیفیت انتقال نور در آن بسیار بیشتر از مدل‌های مشابه کنونی خواهد بود.

در حال حاضر ZTE تنها شرکتی است که موفق شده محصولی را تولید کند که در آن فناوری دوربین سلفی زیر نمایشگر بکار گرفته شده. اما خب در عمل دیدیم که به دلیل عدم توانایی دوربین در جذب نور، عملکرد آن اصلا قابل قبول نبود و تصاویر ثبت شده اشکالات زیادی داشتند. از آن جایی که این دوربین‌ها باید نور را بعد از اینکه از نمایشگر عبور کرد دریافت کنند، بنابراین شرکت‌ها چالش بزرگی پیش رو دارند که چگونه این مسیر را برای عبور نور هموارتر کنند.

اینطور که به نظر می‌رسد، سامسونگ توانسته راه حلی برای این موضوع پیدا کند. به گزارش افشاگر موثق یعنی Ice Universe، کیفیت انتقال نور که در واقعا اصلی‌ترین فاکتور و سخت‌ترین مشکل در مسیر تعبیه‌ی دوربین سلفی زیر نمایشگر به حساب می‌آید، در گلکسی زد فولد ۳ حدودا ۴۰ درصد بیشتر از فناوری مشابه برندهای دیگر است که تاکنون دیده‌ایم که خب واقعا رقم قابل توجهی است و اگر واقعیت داشته باشد، اصلا جای نگرانی بابت کیفیت تصاویر هم نخواهد بود.

با در نظر گرفتن تجربه‌ی ناموفقی که ZTE داشت و با توجه به اینکه سامسونگ هم در سال ۲۰۱۹ نتوانست گوشی تاشوی بدون نقصی تولید کند، می‌دانستیم شرکت کره‌ای در سال ۲۰۲۱ گوشی تاشویی را با یک قابلیت ریسکی و غیرقابل اعتماد راهی بازار نمی‌کند. این شرکت در مسیر جلب رضایت کاربران برای خرید گوشی‌های تاشو قرار دارد و چون توانست در سال ۲۰۲۰، یک گوشی تاشوی تا حدودی بی‌عیب و نقص را راهی بازار کند، موفق شد ذهن کاربران را از اشکالات نسل اول این گوشی پاک کند. بدین ترتیب مطمئن بودیم اگر قرار باشد قابلیتی جدید و چالش‌برانگیز نظیر دوربین سلفی زیر نمایشگر را در گلکسی زد فولد ۳ ببینیم، سامسونگ حتما فکری به حال کیفیت آن کرده. چون بدیهی است اگر این گوشی با همان اشکالات ZTE Axon 20 راهی بازار می‌شد، کاربران رغبت کمتری به خرید آن پیدا می‌کردند.

گلکسی زد فولد ۳ در حال حاضر وارد تولید انبوه هم شده و قرار است در ماه آینده رونمایی شود. بنابراین به‌زودی شاهد اولین گوشی از سامسونگ و دومین گوشی هوشمند خواهیم بود که از فناوری جذاب دوربین سلفی زیر نمایشگر در آن استفاده شده؛ فناوری جذابی که سال‌ها منتظر به حقیقت پیوستن آن بودیم تا بالاخره نمایشگر گوشی بدون نیاز به دوربین‌های مکانیکی، ظاهری یکپارچه به خود بگیرد.

دوربین سلفی گلکسی زد فولد ۳ سنسوری به بزرگی ۱۶ مگاپیکسل داشته و ساخت سونی (IMX 471) خواهد بود. همین دوربین است که زیر نمایشگر ۷٫۵۵ اینچی و تاشوی زد فولد ۳ پنهان می‌شود. نمایشگری که گفته می‌شود از پنل LTPO AMOLED در آن استفاده شده و کیفیت بسیار بالایی هم خواهد داشت. همچنین روی نمایشگر ثانویه‌ای هم که برای این محصول در نظر گرفته شده یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی قرار دارد. در نهایت روی پنل پشتی سه دوربین ۱۲ مگاپیکسلی را شاهد خواهیم بود تا گلکسی زد فولد ۳ در مجموع با ۵ دوربین، نیاز کاربران در زمینه‌ی عکاسی و فیلم‌برداری را پاسخگو باشد.

در رابطه با گوشی تاشوی مورد انتظار سامسونگ خبرهای زیادی منتشر شده اما خب هنوز راجع به یک سری موارد مطمئن نیستیم که خوشبختانه تا ۱ ماه دیگر و رونمایی رسمی از این محصول (و همچنین زد فلیپ ۳)، از تمامی این موارد باخبر خواهیم شد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم