کليک/ در هفته اخير روند قيمت بيت کوين صعودي شده است و مبادله‌گران نيز انتظار رشد اين ارز ديجيتال را دارند، اما دلايلي وجود دارد که بر اساس آن، احتمال ريزش مجدد بيت کوين پيش از صعود آن، قابل پيش‌بيني است.

با حرکت بيت کوين در محدوده مياني سطح فعلي، انتظارات در بازار به سمت رشد قيمت تغيير کرده است. بزرگ‌ترين ارز ديجيتال از نظر ارزش بازار، از سطوح پايين خود بازگشته و با 10.5 درصد رشد در نمودار هفتگي به قيمت 35،375 دلار مبادله مي‌شود.

در روزهاي آينده، اگر قيمت بيت کوين موفق به شکستن شروع بازه ماهانه 35،000 دلار شود و آن را حفظ کند، افزايش قيمت بيشتر محتمل به نظر مي‌رسد. رشد چند روز اخير يک گام مهم در جهت رسيدن به اين هدف بوده است.

بااين‌حال، مبادله‌گري با نام مستعار NebraskanGooner توصيه مي‌کند که سرمايه‌گذاران احتياط کنند زيرا بيت کوين معمولا در اين سطح فعلي رد شده است و بيشتر نيز افت کرده است. او افزود: «شرايط فعلي بازار ثابت کرده است که ما نمي‌توانيم در برابر مقاومت هيجان‌زده شويم. فکر مي‌کنم که همه هنوز فقط کورکورانه مي‌خرند و پشيمان خواهند شد.»

الکس مشينسکي (Alex Mashinsky)، يکي از بنيان‌گذاران شبکه سلسيوس، نظريه مشابهي را به اشتراک گذاشت. او معتقد است که بيت کوين طي ماه‌هاي مه و ژوئن 2 بار دچار رويداد‌هاي فروش همگاني و ريزش قيمت شده است. اولين مورد توسط سرمايه‌گذاران خرد بوده است که براي ترس از دادن، بيت کوين را در بالاترين سطح 65،000 دلاري آن خريداري کرده بودند.

اين سرمايه‌گذاران هنگامي‌که بيت کوين به حدود 40،000 دلار کاهش پيدا کرد دارايي خود را با ضرر فروختند و با افزايش روند نزولي به اين کار ادامه مي‌دهند. ريزش مجدد بيت کوين اين بار به بخش استخراج مربوط بود.

سرکوب استخراج‌گران بيت کوين چيني توسط دولت آن‌ها را مجبور به فروش بخشي از دارايي‌هاي خود براي مهاجرت به خارج از کشور کرد. علاوه بر اين، قانون‌گذاران چين معاملات بانکي مربوط به ارزهاي ديجيتال را نيز ممنوع کردند.

تأثير Grayscale بر قيمت بيت کوين
در مجموع، در ماه ژوئن و مه حدود 6 ميليارد دلار بيت کوين توسط خرده‌فروشان، استخراجگران و کاربران چيني فروخته شد. سومين رويداد مي‌تواند آخرين، اما بدترين رويداد سال جاري باشد. مشينسکي در اين باره گفت: «ما در شرف مشاهده يک موج فروش ديگر هستيم که بيشتر به دليل ترس ازدست‌دادن معامله نهادي 20 ميليارد دلاري Grayscale خواهد بود. صندوق‌هاي تأميني از وام‌هاي Genesis Trading و ديگران براي خريد بيت کوين در ژانويه و فوريه 2021 استفاده کردند که سهام آن از هفته آينده براي اولين‌بار قابل مبادله خواهد شد.»

صندوق بيت کوين Grayscale دارايي‌هاي اساسي را خريداري کرده و سهام GBTC را به مشتريان خود ارائه مي‌دهد. اين سهام مي‌توانند با تخفيف يا قيمت افزوده در ارتباط با بازار اصلي مبادله شوند. سهام اين صندوق براي مدت 6 ماه براي اين سرمايه‌گذاران غيرقابل‌مبادله بوده است.

پس از آن، آن‌ها آزادند که سهام خود را در بازار معامله کنند و ارزش افزوده شده آن را استفاده کنند. سهام اين صندوق در هفته‌هاي آينده قابل مبادله خواهد شد. اگر اکثر مؤسسات سهام اين صندوق را هنگامي که قيمت بيت کوين حدود 20 هزار دلار يا 30 هزار دلار بود خريداري کرده باشند، فروش سهام برايشان سودآور خواهد بود.

مشينسکي معتقد است که اين رويداد بر قيمت بيت کوين تأثير منفي خواهد گذاشت، زيرا Grayscale براي جبران سهام‌هاي فروخته شده، نياز به فروش بيت کوين خواهد داشت. پس از اين رويداد، قيمت بيت کوين، سرانجام مي‌تواند به اوج‌هاي قبلي و فراتر از آن برسد.

مشينسکي افزود: «حداقل 5 ميليارد دلار از سهام صندوق Grayscale بايد بازپرداخت شود که ممکن است قيمت بيت کوين را به سطح 29 هزار دلار برساند. پس از فروش همگاني و ريزش مجدد جولاي، ديگر مسير حرکت به سمت اوج‌هاي قبلي و فراتر در محدوده 140 الي 160 هزار دلار بسيار هموار خواهد بود.»

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم