مهر/ معاونت علمي و فناوري در صدد دريافت طرح هاي دانش بنيان حوزه توليد فيبر نوري است.
صنعت زيرساخت ارتباطي کشور براي توسعه پايدار ارتباطات، در حوزه محصولات کليدي مانند فيبر نوري، شرکت‌هاي دانش‌بنيان را جايگزين وارد کنندگان قديمي خواهد کرد.

فيبر نوري رشته باريک و بلندي از يک ماده شفاف مثل شيشه يا پلاستيک است که مي‌تواند نوري را که از يک سر به آن وارد شده، از سر ديگر خارج کند.

فيبر نوري داراي پهناي باند بسيار بالاتر از کابل‌هاي معمولي است و با آن مي‌توان داده‌هاي تصوير، صوت و داده‌هاي ديگر را به‌راحتي با پهناي باند بالا تا ۱۰۰ گيگابيت بر ثانيه و بالاتر انتقال داد.

امروزه مخابرات نوري، به دليل پهناي باند وسيع‌تر در مقايسه با کابل‌هاي مسي، و تأخير کمتر در مقايسه با مخابرات ماهواره‌اي از مهم‌ترين ابزار انتقال اطلاعات محسوب مي‌شود.

در سال ۱۳۶۷، کارخانه توليد فيبر نوري در يزد به بهره‌برداري رسيد. عملاً در سال ۱۳۷۳ توليد فيبر نوري با ظرفيت ۵۰ هزار کيلومتر در سال در ايران آغاز شد.

با توجه به اهميت اين محصول در توسعه زيرساخت‌هاي کليدي کشور، معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري از همان ابتدا پلي منسجم ميان صنعت و کارفرمايان بزرگ اين حوزه و شرکت‌هاي نوآور، خلاق و دانش‌بنيان ايجاد کرد تا پاسخگويي نيازهاي فناورانه اين محصول باشند.

فيبر نوري در مقايسه با ساير بسترهاي ارتباطي از مزاياي فراواني برخوردار است، از جمله اين مزايا مي‌توان به ابعاد و وزن کوچکتر، پهناي باند بسيار بالاتر، قيمت پايين‌تر، افت کمتر، عدم تداخل، مصرف انرژي کمتر، پايداري بالاتر و مانند آن، اشاره کرد.

با توجه به تحولات سريع دنياي ارتباطات در جهت گذر انتقال اطلاعات از شبکه هاي مسي به سمت شبکه هاي فيبر نوري از يک سو و کاربردهاي روز افزون و زير ساختي فيبر نوري در صنايع مختلف کشور مانند مخابرات، برق، نفت و گاز و پزشکي از سوي ديگر، بومي‌سازي توليد تار نوري مي‌تواند موجب شود کل فرآيند توليد انواع مختلف کابل‌هاي فيبر نوري در داخل کشور بومي شود.

در حال حاضر يکي از وابستگي‌هاي کليدي کشور در بسياري از حوزه‌هاي ارتباطي و صنايع ذکر شده، توليد تار نوري است. در حالي که با اعمال تحريم‌ها و بروز نوسانات ارزي، توليدکنندگان و مصرف کنندگان کابل‌هاي فيبر نوري دچار مشکل شده‌اند. شرکت‌هاي دانش‌بنيان به ميدان آمده اند تا اين کمبود را جبران کنند.

در اين راستا شرکت توانير در نظر دارد از طريق يکي از شرکت‌هاي زيرمجموعه نسبت به خريد تار فيبر نوري ساخته شده توسط متخصصين داخلي اقدام کند.

علاقه‌مندان تا ۳۱ تيرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند تا طرحهاي خود ارسال کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم