نماد آخرین خبر

شناسایی دقیق مجرمان با چهره‌های رایانه‌ای چرخنده

منبع
مهر
بروزرسانی
شناسایی دقیق مجرمان با چهره‌های رایانه‌ای چرخنده

مهر/ محققان دانشگاه بيرمنگام از يک سيستم جديد براي طبقه بندي و سازماندهي تصاوير چهره افراد مجرم استفاده کرده‌اند که سرهاي افراد را به شکل چرخنده و با جزئيات بيشتر نمايش مي‌دهد.
به گزارش نيواطلس، پليس با استفاده از چهره‌هاي دوبعدي ممکن است نتواند با دقت افراد را شناسايي کند. زيرا گاهي مجرمان از کنار مشاهده مي‌شوند و چهره افراد از کنار با چهره آنها از مقابل متفاوت است. بنابراين استفاده از چهره چرخنده مشاهده مجرمان را در حالات مختلف ممکن کرده و باعث مي‌شود بتوان آنها را با دقت و با اطمينان بالايي شناسايي کرد.

با استفاده از چهره‌هاي چرخان مجرمان، شاهدان عيني نيز راحت تر مي‌توانند هويت افراد مجرمي را که در نقاط مختلف ديده‌اند تشخيص دهند و از تطابق اين چهره‌ها با افرادي که واقعاً ديده‌اند، مطمئن شوند.

در تلاش براي رفع اين مشکل، دانشمندان دانشگاه بيرمنگام انگليس يک سيستم رايانه‌اي آزمايشي ايجاد کردند که در آن شاهدان مي‌توانند مدل‌هاي عکاسي سه بعدي از سر افراد را تا ۹۰ درجه به چپ يا راست بچرخانند و در هر نقطه در حين چرخش به دلخواه متوقف شوند.


اين تنظيمات تقريباً بر روي ۳۰۰۰ شاهد داوطلب مورد آزمايش قرار گرفت. در ابتدا ويدئويي به اين افراد نشان داده شد که در آن يک مرد سي ساله کيف دستي زني را سرقت مي‌کند. برخي از آنها نسخه‌اي از فيلم را مشاهده کردند که در آن چهره مرد فقط از سمت چپ ديده مي‌شد، در حالي که برخي ديگر نسخه‌اي را مشاهده کردند که در آن دزد فقط از سمت راست ديده مي‌شد. سپس مجموعه‌اي از عکس‌هاي روي صفحه رايانه به داوطلبان ارائه شد که يکي از آنها مربوط به مرد موجود در فيلم بود. برخي از شرکت کنندگان فقط مي‌توانستند چهره‌ها را از جلو ببينند، برخي از آنها مي‌توانستند زاويه‌هاي سمت چپ يا راست را به شکل مايل ببينند، در حالي که ديگران مي‌توانند صورت‌ها را به صورت دستي بچرخانند.

در حالت سوم شناسايي در دقيق‌ترين حالت ممکن صورت مي‌گرفت و لذا انتظار مي‌رود با پياده سازي عملياتي اين سيستم در ادارات پليس مجرمان راحت تر و سريع‌تر تشخيص داده شوند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره