نماد آخرین خبر

اپل تأمین‌کنندگان نمایشگرهای mini-LED را افزایش می‌دهد

منبع
زوميت
بروزرسانی
اپل تأمین‌کنندگان نمایشگرهای mini-LED را افزایش می‌دهد

زوميت/ گفته مي‌شود اپل به‌دليل احتمال تقاضاي زياد براي مک‌بوک پرو بازطراحي‌شده يک شرکت ديگر فعال در حوزه نمايشگرهاي ميني ال‌اي‌دي را به زنجيره تأمينش اضافه کرده است.
   
گزارش‌هاي اخير حاکي از آن است که اپل بعد از تقريبا پنج سال از آخرين بازطراحي کامپيوترهاي مک‌بوک پرو، قصد دارد نسل بعدي نوت‌بوک‌هاي حرفه‌اي خود را در ابعاد ۱۴ و ۱۶ اينچ و طراحي کاملا جديد رونمايي و روانه بازار کند. دراين‌ميان، نمايشگرها تنها رابط بصري کاربران با دنياي کامپيوتري محسوب مي‌شوند و نمايشگر خوب مي‌تواند کاربر را در محتوا غوطه‌ور کند و تجربه آن را به‌شدت بهبود دهد.

اپل معمولا به استفاده از نمايشگرهاي بسيار باکيفيت در محصولاتش شهرت دارد و قطعا نسل بعدي مک‌بوک پرو نيز نه‌تنها از اين قاعده مستثنا نيست؛ بلکه مي‌تواند استاندارد جديدي در اين بخش تعريف کند. از قرار معلوم، غول دنياي فناوري درصدد است بعد از سال‌ها، تکنولوژي به‌کاررفته در نمايشگر مک‌بوک پرو را دستخوش تغييراتي کند و نمايشگرهاي سنتي مجهز به نور پس‌زمينه LED را کنار بگذارد و نسل بعدي آن‌ها را با نور پس‌زمينه ميني آل‌اي‌دي جايگزين کند.

با‌توجه‌به قابليت‌هاي گفته‌شده، مک‌بوک پرو امسال بيشترين تغييرات را در چند سال اخير شاهد خواهد بود و اين مي‌تواند کاربران را به خريد آن تشويق کند. قطعا اين امر براي اپل بسيار جذاب خواهد بود؛ اما بايد توجه کرد که هرگونه مشکل در تأمين قطعات مورد‌نياز نوت‌بوک‌هاي جديد ممکن است به فاجعه‌اي تبديل شود؛ مخصوصا در زماني‌که توليد مدارهاي مجتمع نمايشگرها به‌تبع مشکلات لجستيکي قطعات نيمه‌هادي با مشکلات متعددي مواجه شده است. اين امر اپل را بر آن داشته است که زنجيره تأمين نمايشگرهاي ميني آل‌اي‌دي خود را گسترش دهد.
 
به‌گزارش MacRumors و با استناد به منابع موثق ديجي‌تايمز، اهالي کوپرتينو شرکت لوکس‌شير (Luxshare) را به‌عنوان دومين تأمين‌کننده فناوري نصب سطحي (SMT) براي نمايشگرهاي ميني LED به زنجره تأمين خود اضافه کرده‌اند. اين در حالي است که اپل قبلا فقط با TSMT به‌عنوان تأمين‌کننده تأمين‌کننده انحصاري براي فرآيندهاي مرتبط با SMT در نمايشگر mini-LED آيپد پرو ۱۲٫۹ اينچي و مک‌بوک‌هاي پرو آينده قرارداد بسته بود. درواقع، فناوري نصب‌سطحي روشي براي ساخت مدارهاي الکترونيکي محسوب مي‌شود که در آن، قطعات الکترونيک مستقيما روي سطح بُرد مدار چاپي قرار داده مي‌شوند.

گفتني است اپل نخستين‌بار در آوريل گذشته آيپد پرو ۱۲٫۹ اينچي مجهز به نمايشگر ميني LED را رونمايي کرد. بااين‌حال، آيپد پرو يادشده به‌دليل تقاضاي زياد و مشکلات تأمين نمايشگرهاي مذکور با تأخير يک‌ماهه روانه بازار شد و هنوز نيز با برخي محدوديت‌ها مواجه است. به‌طورکلي، با‌توجه‌به کمبود جهاني تراشه و ادامه بحران همه‌گيري ويروس کرونا، اپل و تأمين‌کنندگان آن در سال گذشته با مشکلاتي در زمينه توليد دستگاه‌هاي جديد روبه‌رو بوده‌اند.

ديجي‌تايمز معتقد است نسل بعدي مک‌بوک پرو بين اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۱ (مهر تا دي ۱۴۰۰) عرضه خواهد شد که به‌نظر مي‌رسد به واقعيت نزديک باشد. براي يادآوري، سال گذشته اپل پردازنده M1 را همراه با مک‌بوک اير و مک‌بوک پرو ۱۳ اينچي و مک ميني را در رويدادي ديجيتالي در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹) رونمايي کرد.
 
طبق گزارش‌هاي قبلي، انتظار مي‌رود مک‌بوک پرو جديد به دوربين وب‌کم با وضوح ۱۰۸۰ پيکسل مجهز شود و در آن تراشه‌اي موسوم به M1X به‌کار رود که ظاهرا براي اهداف پردازشي سنگين بهينه شده و پردازنده مرکزي آن به ۸ هسته قدرتمند در‌کنار دو هسته ضعيف مجهز است. افزون‌براين، پردازش گرافيکي با بهبودهاي درخورتوجهي مواجه مي‌شود و احتمالا بخش GPU روي سيستم مجتمع از پيکربندي ۱۶ تا ۳۲ هسته گرافيکي بهره خواهد برد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره