زومجي/ هکرهايي که چند صد گيگابايت از فايل‌هاي الکترونيک آرتز را دزديده‌اند، هم پروسه‌ي پخش کردن آن‌ها را کليد زدند و هم شرکت EA را بيش‌ از پيش مورد تهديد قرار دادند.
   
هکرها نه‌ تنها دارند مدام تعداد بيشتري از فايل‌هاي EA را پخش مي‌کنند، بلکه به الکترونيک آرتز گفتند که در صورت همکاري شرکت با خواسته‌هاي آن‌ها سراغ انتشار اطلاعات دزديده‌شده‌ي مهم‌تر و خطرناک‌تر نيز خواهند رفت. همزمان با تلاش آن‌ها براي اخاذي از شرکت الکترونيک آرتز، EA با جديت مي‌گويد که انتشار اين فايل‌ها هيچ خطري براي بازي‌ها و کارمندهاي شرکت ندارد.

اين هک در ماه جون/ژوئن سال جاري ميلادي انجام شد تا حدودا ۷۸۰ گيگابايت فايل از سرورهاي الکترونيک آرتز به سرقت بروند؛ اطلاعاتي که حتي شامل Source Code بازي FIFA 21 و ابرازهاي موتور بازي‌سازي Frostbite هستند.

هکرها به کيت‌هاي نرم‌افزاري و فريم‌ورک‌هايي دسترسي دارند که آثار مختلف الکترونيک آرتز همچون سري بازي Battlefield با آن‌ها ساخته مي‌شوند. اين هکرها که حتي Source Code انجين Frostbite را هم در اختيار دارند، به‌تازگي ۱.۳ گيگابايت از فايل‌ها را به‌صورت رايگان و عمومي پخش کردند. آن‌ها گفتند که اگر الکترونيک آرتز با اين افراد ارتباط برقرار نکند و قصد پرداخت پول را نداشته باشد، فايل‌هاي به سرقت رفته‌ي بيشتري در اختيار همگان قرار مي‌گيرند.

۱.۳ گيگابايت پخش‌شده توسط آن‌ها شامل برخي از ابزارهاي نرم‌افزاري شرکت EA و فروشگاه ديجيتالي Origin است. تازه هکرها تصاويري را به رسانه Vice نشان دادند تا ثابت کنند که آماده‌ي پخش فايل‌هاي مربوط‌به بازي The Sims هستند.

الکترونيک آرتز در واکنش به اين ماجراها نوشت: «ما از جزئيات محتواهاي پخش‌شده توسط هکرهاي مورد بحث آگاهي داريم و مشغول بررسي فايل‌ها بوديم. در اين لحظه همچنان باور داريم که اين افراد به هيچ عنوان اطلاعاتي را ندارند که پخش آن‌ها بتواند امنيت بازيکن‌ها، تجارت ما و بازي‌هاي ما را به خطر بياندازد. ما به همکاري با نيروهاي فدرال ادامه مي‌دهيم تا مشغول بررسي اين پرونده‌ي جنايي باشيم».

همچنين شرکت EA تاييد کرد که طي روزهاي گذشته سيستم‌هاي امنيتي خود را به روز کرده است؛ تا از رخ دادن دوباره‌ي چنين اتفاقاتي جلوگيري به عمل بيايد.

براساس گزارش رسانه Vice ظاهرا هکرها براي ورود به سرورهاي الکترونيک آرتز تنها به خريد غيرقانوني يک توکن ۱۰ دلاري براي ورود به يکي از اکانت‌هاي Slack شرکت EA نياز داشتند. سپس در آن بستر با تيم پشتيباني IT الکترونيک آرتز ارتباط برقرار کردند، يک اپراتور را فريب دادند و اين‌گونه دسترسي ورود به شبکه‌ي داده‌هاي داخلي الکترونيک آرتز را به‌دست آوردند.

الکترونيک آرتز تنها شرکت بزرگ دنياي بازي‌هاي ويديويي نيست که در سال ۲۰۲۱ با يک هک گسترده و به سرقت رفتن داده‌ها مواجه شد. زيرا در ماه فوريه هکرها حجم قابل توجهي از فايل‌هاي شرکت سي‌دي پراجکت از جمله Source Code محصولات مختلف همچون بازي Cyberpunk 2077 و بازي The Witcher 3: Wild Hunt را به تاراج بردند. در نهايت حجم قابل توجهي از اين اطلاعات پيش از پايان يافتن ماه جون/ژوئن سال جاري ميلادي در نقاط مختلف اينترنت پيدا مي‌شدند. سپس سي‌دي پراجکت در انتهاي کار اعلام کرد که شايد فايل‌هاي پخش‌شده شامل اطلاعات برخي از کارمندها و پيمانکارها باشند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم