باشگاه خبرنگاران/ تجهيزات ساخته شده با استفاده از چاپگرهاي سه بعدي در المپيک توکيو حاضرند و به کمک ورزشکاران و برگزار کنندگان اين بازي ها آمده اند.

فناوري توليد افزودني که معمولاً به عنوان چاپ سه بعدي در دنياي فناوري شناخته مي‌شود، به سرعت از يک روند آزمايشگاهي تحقيقاتي به ابزاري خلاقانه براي مبتکران در سراسر جهان تبديل شده و اکنون در المپيک توکيو ۲۰۲۰ مورد استفاده قرار گرفته است.

ساخت تپانچه براي ورزشکاري فرانسوي

اکنون، يک ورزشکار فرانسوي تجهيزات چاپ سه بعدي شده سفارشي را به المپيک توکيو مي‌برد. طراحي و چاپ تجهيزات توسط شرکت Athletics3D که يک شرکت چاپ سه بعدي فرانسوي است و تخصص کار در زمينه بهبود عملکرد ورزشي را دارد، انجام شد. سلين گوبرويل دارنده مدال نقره المپيک در مسابقات ۱۰ متر تپانچه بادي در بازي‌هاي المپيک توکيو شرکت کرده است و براي اطمينان از اينکه مي‌تواند بهترين عملکرد را داشته باشد، با شرکت Athletics3D همکاري کرده تا هنگام در دست گرفتن و کنترل تپانچه‌اي که در مسابقات استفاده خواهد کرد، پيشرفت کند.

فناوري چاپ سه بعدي در المپيک توکيو به کمک ورزشکاران آمد

طرح‌هاي مختلفي با يک چاپگر به نام Zortrax M300 Dual 3D چاپ شدند. اين چاپگر به اندازه يک لپ تاپ است و بدون هيچ گونه نظارت و دخالت قادر به چاپ با کيفيت بالا است. پس از گذراندن تکرار و چاپ‌هاي متعدد، گوبرويل سرانجام يک طرح را انتخاب کرد و آن را در مسابقات تيراندازي قهرماني اروپا که اخيراً در کرواسي برگزار شد، استفاده کرد. اين آخرين فرصت گوبرويل براي آزمايش قدرت و کارايي اين طرح جديد پيش از شروع المپيک بود که اين ورزشکار در اين مسابقات مدال برنز را کسب کرد.

فناوري چاپ سه بعدي در المپيک توکيو به کمک ورزشکاران آمد

در حالي که گوبرويل از وزن و شکل گرفتن تپانچه راضي بود، اما از سطح انتهايي آن کاملا راضي نبود. به طور معمول، تيراندازان يک سطح خشن را ترجيح مي‌دهند، زيرا محکم‌تر مي‌توانند تپانچه را نگه دارند. با اين حال او مي‌خواست قسمت انتهايي تپانچه اش نرم‌تر باشد و تيم Athletics 3D بلافاصله روي آن کار کرد.

تجهيزات چاپ شده به شکل سه بعدي معمولاً داراي خطوط قابل مشاهده هستند که چاپگر در آن‌ها افزودن لايه را پايان مي‌دهد و چاپ لايه ديگر را شروع مي‌کند. سيستم پردازش اين چاپگر از يک فناوري اختصاصي هوشمند بخار (SVS) استفاده مي‌کند که با استفاده از بخارات استون، سطوح چاپ شده سه بعدي را صاف و مسطح مي‌کند. سرانجام اين شرکت دو قبضه تپانچه شبيه به يکديگر را که گوبرويل با خودش به دهکده المپيک برده، پردازش کرد. او قصد دارد از يکي از آن‌ها استفاده کند و ديگري را به عنوان پشتيبان در موارد اضطراري نگه دارد.

فناوري چاپ سه بعدي در المپيک توکيو به کمک ورزشکاران آمد

گفتني است؛ تجهيزات چاپ شده سه بعدي در بازي‌هاي المپيک امسال بسيار چشمگير است. تمام ۹۸ تريبون استفاده شده در مراسم افتتاحيه المپيک از بيش از ۲۴ تن زباله پلاستيکي خانگي چاپ سه بعدي شده است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم