کليک/ گيمرهاي بسياري در فيفا دوست دارند حريفان خود را شکست دهند. حالا چطور در فيفا ۲۱ برنده شويم؟ با انجام يکسري ترفند کاربردي، مي‌توانيد در برنده شدن مهارت پيدا کنيد. با ما همراه باشيد.

سري بازي‌هاي فيفا به مرور زمان پخته‌تر شده‌اند و شاهد مکانيزم‌ها و ويژگي‌هاي جديدي در گيم‌پلي بازي بوده‌ايم. بنابراين، گيمرها نيازمند اين هستند تا با مکانيزم‌ها و مهارت‌هاي داخل بازي آشنا شوند. با انجام تکنيک هاي فيفا ۲۱ مي‌توانيد شانس برنده شدن در مسابقات را افزايش دهيد.

توصيه مي‌شود بخش Skill Games اين بازي را انجام دهيد. اين بخش ترفندهاي فيفا 21 را آموزش مي‌دهد. ياد گرفتن اصول اوليه بازي مي‌تواند شما را در پيشرفت و حرفه‌اي شدن کمک بسزايي کند. پس در وهله اول از آموزش فيفا ۲۱ غافل نشويد.

*ترکيبي متناسب با سبک بازي خود بچينيد

با امکانات بخش Team Management آشنا شويد

پس از انتخاب تيم، نياز است که با ترکيب و سيستم‌هاي مختلف فوتبال آشنايي داشته باشيد. متناسب با سبک بازي خود، ترکيب مورد نظر خود را بچينيد. به اين نکته توجه کنيد که تيم مقابل با چه سيستمي بازي مي‌کند. بنابراين، تاکتيکي براي تيم خود بچينيد تا بتوانيد عناصر تهاجمي حريف را خنثي کنيد.

به عنوان مثال بهترين سيستم و ترکيب رئال مادريد در فيفا ۲۱ سيستم ۳-۳-۴ تهاجمي است. توني کروس، کاسميرو و لوکا مودريچ در خط هافبک مي‌توانند عناصر تهاجمي تيم‌هاي حريف را خنثي کنند. بنابراين، با امکانات و قابليت‌هاي تيمي خود آشنا شويد و با ترکيب انتخابي خود تمرين کنيد.

تمرين مداوم با ترکيب مناسب مي‌تواند شانس برنده شدن را افزايش دهد. همچنين،‌ بازيکناني که در نيمه دوم خسته مي‌شوند را تعويض کنيد تا تيم شما تا پايان بازي سرحال بماند. براي تعويض سريع، از روش Quick Subs يا تعويض سريع در بازي استفاده کنيد. دکمه R2 در پلي‌استيشن و دکمه RT در ايکس‌باکس براي انجام تعويض سريع ايجاد شده است.

*با تمرکز و حوصله بازي کنيد

با حوصله بازي کنيد

زماني که بازي شروع شد، عجله‌اي براي گل زدن نداشته باشيد. عجله و شتاب براي گل زدن، تمرکز شما را از بين مي‌برد. با پاسکاري مداوم، به مرور به سمت دروازه حريف جلو برويد. با اين روش، تيم حريف سعي مي‌کند که توپ را از شما بگيرد که اين کار باعث مي‌شود فضاي مناسب براي حمله فراهم شود.

سعي کنيد پاسکاري به صورت تيمي و هدفمند باشد. به عبارتي، نحوه کار تيمي شما نبايد طوري باشد که فرصت حمله را از خود بگيريد. بنابراين، با استفاده از بازيکنان هافبک خود، توپ را در زمين پخش کنيد تا به هدف خود يعني گلزني برسيد.

يکي از مهم‌ترين ترفندهاي فيفا ۲۱ کار تيمي است. به هيچ عنوان تمام بار مسابقه را بر دوش يک يا دو بازيکن نگذاريد. حريف با شناسايي بازيکنان مورد نظر شما، عملا تمام حمله و تاکتيک‌هاي تيمي شما را خنثي خواهد کرد.

در تمام لحظات مسابقه تمرکز خود را حفظ کنيد. حتي اگر از تيم مقابل گل خورديد، آرامش خود را حفظ کنيد. از کارهاي احساسي و بردن تمام تيم به فاز هجومي پرهيز کنيد. با از بين رفتن تمرکز شما در مسابقه، به حريف يک برگ برنده بزرگ داده‌ايد تا او شما را شکست دهد.

*با دويدن بسيار، بازيکنان خسته مي‌شوند

از دويدن مداوم پرهيز کنيد

نسخه‌هاي قديمي فيفا به گونه‌اي بود که با سرعت دادن به بازيکن، شانس بالايي براي گلزني داشتيد. اما در نسخه‌هاي چند سال اخير، اين روش کاملا منسوخ شده است. با دويدن مداوم کنترل توپ بازيکن کم مي‌شود و باعث مي‌شود توپ را به حريف لو دهيد. در ضمن، دواندن مداوم بازيکن موجب مي‌شود آنها خسته شوند و انرژي کافي براي ادامه مسابقه نداشته باشند.

بنابراين، در زمان و موقعيت مناسب اقدام به دويدن کنيد. فضاهاي خالي موقعيت خوبي براي گرفتن دکمه دويدن است. همچنين، براي حمله از کنار زمين، دويدن و ارسال توپ به سمت دروازه نيز موقعيت مناسبي براي گلزني ايجاد مي‌کند.

*از ويژگي‌هاي جديد فيفا ۲۱ استفاده کنيد

از تکنيک هاي جديد فيفا ۲۱ استفاده کنيد

در بازي FIFA 21 دو ويژگي جديد Agile Dribbling و Creative Runs اضافه شده است. اين دو ويژگي، مهم‌ترين تکنيک هاي فيفا 21 هستند که کاربرد فراواني براي بازيکنان دارد. ويژگي Creative Runs براي پاسکاري و پخش کردن توپ بسيار مفيد است.

هنگامي که توپ را کنترل مي‌کنيد، دکمه L1 در پلي‌استيشن و LB در ايکس‌باکس را نگهداريد و با چرخاندن آنالوگ راست کنترلر، يکي از بازيکنان را به جهت مورد نظر خود کنترل کنيد. سپس با پاس دادن به او، موقعيت مناسبي را خلق کنيد. اين ويژگي براي حمله‌هاي سرعتي بسيار کاربردي است.

ويژگي Agile Dribbling نيز براي دريبل کردن بازيکنان حريف ايجاد شده است. با گرفتن دکمه R1 در پلي‌استيشن و RB در ايکس‌باکس، توپ نزديک پاي بازيکن قرار مي‌گيرد و کنترل بيشتري روي توپ خواهيد داشت. بنابراين، شما مي‌توانيد در فرصت مناسب بازيکنان حريف را دريبل کنيد.

*آشنايي با شوت‌هاي مهم فيفا ۲۱

با انواع شوت‌ها آشنا شويد

استاندارد شوتزني، زدن دکمه دايره يا B در کنترلرهاي کنسول‌ها است. با نگهداشتن دکمه‌ شوت، قدرت ضربه زدن به توپ را تنظيم مي‌کنيد. اما بايد بدانيد که فيفا ۲۱ داراي چند نوع مدل شوتزني است. در بخش Button Help انواع شوتزني را مي‌توانيد ببينيد و آنها را تمرين کنيد.

کمبوي دکمه‌هاي دايره+R1 در پلي‌استيشن و RB+B در ايکس‌باکس شوت ظريف يا Finesse Shot‌ است. با فشردن اين دکمه‌ها، توپ کمي کات مي‌گيرد که ظرافت خاصي دارد. اين نوع شوت براي موقعيت‌هاي تک به تک يا شوتزني وينگرها بسيار کاربردي است. به مرور قلق و تعيين قدرت شوتزني اين کمبو را ياد خواهيد گرفت.

يکي از کاربردي‌ترين شوت‌ها، ضربه Drilled Shot يا شوت زميني است. با گرفتن دکمه‌هاي دايره+R1+L1 در پلي‌استيشن و LB+RB+B در ايکس‌باکس مي‌توانيد شوت زميني بزنيد. اين نوع شوت براي موقعيت‌هاي داخل محوطه حريف بسيار مناسب است.

گيمرها به گل چيپ در فيفا ۲۱ بسيار علاقه دارند. براي شوتزني به شکل چيپ يا پاننکا کمبوي دکمه‌هاي دايره+L1 در پلي‌استيشن و LB+B در ايکس‌باکس را بزنيد. شوت چيپ براي موقعيت‌هاي تک به تک، زماني که گلر از دروازه فاصله مي‌گيرد بسيار مناسب است.

شايان ذکر است، براي شوتزني به مهارت و پاي تخصصي بازيکنان توجه ويژه‌اي کنيد. هر بازيکن مهارت خاص خود را دارد که مي‌توانيد در بخش اطلاعات بازيکنان، توانايي‌ آنها را مشاهده کنيد. بنابراين، حواستان به پاي تخصصي و قدرت شوتزني بازيکنان باشد.

*گلزني با روش‌هاي مختلف را تمرين کنيد

براي گلزني با سَر برنامه داشته باشيد

نسخه پيشين فيفا يک مشکل جدي داشت. گلزني با سر کمي سخت يا غير ممکن بود. اما در بازي FIFA 21 شرايط فرق کرده است و امکان هد زدن فراهم شده است. بنابراين، از مهارت هد زدن مهاجمان بهترين استفاده را کنيد.

کريم بنزما، هري کين و روبرت لواندوفسکي مهارت بالايي در هد زدن دارند. با کمک وينگرهاي تيم خود به سمت محوطه جريمه سانتر کنيد. با ارسال توپ موقعيت سرزني را براي مهاجمان فراهم کنيد تا بتوانيد به گل برسيد.

نحوه ضربه ايستگاهي و پنالتي را تمرين کنيد

ضربه‌هاي ايستگاهي و پنالتي فرصت‌هاي مهمي براي گلزني هستند. بنابراين، پيش از اين که وارد مسابقه‌اي شويد، نحوه زدن پنالتي و ضربه آزاد در فيفا ۲۱ را تمرين کنيد. بخش Skill Games بهترين مکان براي تمرين کردن هستند.

حالت Set Pieces در اين بخش، انواع ضربه ايستگاهي و پنالتي را در اختيار شما مي‌گذارد تا بتوانيد با مدل‌هاي گوناگون آن به خوبي آشنا شويد. همچنين، اين بخش مي‌تواند در تنظيم قدرت شوت نيز به شما کمک مهمي مي‌کند. ناگفته نماند، بخش Practice بازي هم براي اجراي ترفندهاي فيفا ۲۱ که ياد گرفته‌ايد بسيار کاربردي است.

*از قدرت تدافعي تيمتان غافل نشويد

در موقعيت مناسب دفاع کنيد

از حمله کردن و ترفندهاي فيفا ۲۱ صحبت کرديم. اما يکي از مهم‌ترين شاخصه‌ها در برنده شدن، دفاع کردن در برابر حريف است. در طول بازي سعي کنيد، آرايش دفاعي تيم بهم نخورد. مدافع خود را مقابل توپ حريف قرار دهيد و در زمان‌بندي مناسب به سمت دفع کردن توپ برويد.

با تمرين کردن، مي‌توانيد به زمان‌بندي و دفاع کردن توپ مسلط شويد. براي ايجاد فشار به بازيکنان حريف مي‌توانيد دکمه R1 در پلي‌استيشن و RB در ايکس‌باکس را نگهداريد. با نگهداشتن اين دکمه يک بازيکن ديگر براي گرفتن توپ به کمک شما مي‌آيد.

در موقعيت‌هاي تک به تک، در زمان مناسبي دروازه‌بان را از دروازه خارج کنيد. دير يا زود خارج کردن امکان گلزني به مهاجم را ساده مي‌کند. اگر در زمان درست از دروازه خارج شويد، زاويه مناسب شوتزني را براي مهاجم حريف سخت خواهيد کرد.

هنگام موقعيت‌هاي ضدحمله، به جاي گرفتن توپ از حريف، سعي کنيد مدافع را به سمت دروازه ببريد تا امکان شوتزني را از بازيکن بگيريد. همچنين، با مدافع به سمت محوطه جريمه حرکت کنيد تا بتوانيد در مقابل مهاجم حريف قرار بگيريد.

لازم به ذکر است، هنگام ضدحمله با سرعت بالا، از تکل زدن پرهيز کنيد. چون سرعت بازيکنان بالا است، مدافع با تکل زدن از جريان بازي خارج شده و امکان گلزني براي حريف فراهم مي‌شود. در کل، زمان‌بندي درست در دفاع کردن حرف اول را مي‌زند. بنابراين،‌ زمانبندي درست و دقيق در فاز دفاعي را بسيار تمرين کنيد.

نظر شما درباره ترفندهاي فيفا ۲۱ چيست؟ شما براي برنده شدن از چه ترفندهايي استفاده مي‌کنيد؟ لطفا نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم