ديجياتو/ مدياتک قصد دارد اولين تراشه پرچمدار 5G خود که مبتني بر فرآيند ۴ نانومتري شرکت نيمه هادي تايواني TSMC ساخته مي‌شود را تا پايان سال جاري ميلادي به مرحله توليد برساند.

شرکت تايواني مدياتک در جريان جلسه‌اي با اعلام درآمد خود به سرمايه‌گذاران و گزارش مالي نيمه اول سال ۲۰۲۱، برنامه‌هاي اين شرکت تا پايان سال جاري ميلادي را نيز توضيح داد. يکي از مهم‌ترين موضوعات مطرح شده در اين جلسه، برنامه توليد تراشه‌هاي پرچمدار ۵G نسل بعدي اين شرکت هستند که در پايان سال جاري و بر اساس فرآيند ۴ نانومتري TSMC به مرحله توليد مي‌رسند. همچنين به نظر مي‌رسد اولين گوشي‌هايي که از اين تراشه جديد بهره خواهند برد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ عرضه مي‌شوند.

«برايان ما» نايب رئيس آژانس تحقيقات IDC در توييتر خود اين اطلاعات را به اشتراک گذاشته است. او همچنين پيش‌بيني مي‌کند که اين تراشه براي گوشي‌هايي که قيمت آن‌ها در محدوده ۶۱۵ دلار(حدود 15.7 ميليون تومان) قرار دارد، در دسترس قرار خواهد گرفت.

هم اکنون تراشه برتر شرکت مدياتک ديمنسيتي ۱۲۰۰ است که توسط TSMC و بر اساس فرآيند ساخت ۶ نانومتري EUV توليد مي‌شود. توليدکنندگان از اين تراشه بعنوان جايگزين مقرون به صرفه‌تري براي تراشه‌هاي اسنپدراگون ۸۸۸ استفاده مي‌کنند که محصول شرکت کوالکام است و سامسونگ آن را بر اساس فرآيند ۵ نانومتري توليد مي‌کند.

شرکت آمريکايي کوالکام که در «سن ديگو» مستقر شده است معمولا آخرين تراشه‌هاي اس دي خود را در ماه دسامبر (آذر تا دي ماه) معرفي مي‌کند و آن طور که شايعات نشان مي‌دهد تراشه اسنپدراگون ۸۹۵ نيز بر اساس فرآيند ۴ نانومتري ساخته مي‌شود. بنابراين مي‌توان انتظار داشت که هر دو شرکت رقيب، اولين تراشه ۴ نانومتري جهان را در يک زمان به بازار عرضه کنند.

با اين وجود به نظر مي‌رسد مدياتک قصد دارد اولين تراشه ۴ نانومتري را به بازار عرضه کند و اين امر مي‌تواند شرکت تايواني را به اولين انتخاب بسياري از سازندگان گوشي‌هاي موبايل تبديل کند.

*تصوير تزئيني است

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم