زوميت/ مديران ارشد اپل تأييد کرده‌اند که همانند شرکت‌هاي ديگر، با مشکلات لجستيکي در تأمين قطعات مواجه هستند و اين در حالي است که تقاضا براي محصولات جديد افزايش پيدا مي‌کند.
   
مدتي است بسياري از شرکت‌ها با کمبود برخي قطعات همچون تراشه، مدارهاي مجتمع و... دست‌وپنجه نرم مي‌کنند. از سوي ديگر، همه‌گيري ويروس کرونا سبب شده است که مردم به دورکاري روي بياورند و اغلب کارهايشان را به کمک دستگاه‌هاي الکترونيکي انجام بدهند. اين دقيقاً همان موضوعي است که چالش‌ها را دوچندان مي‌کند و مزيدي بر علت کمبود تراشه محسوب مي‌شود. بسياري از شرکت‌ها نمي‌توانند پاسخ‌گوي نياز و تقاضاي روزافزون باشند. در اين ميان، شرکت بزرگي همچون اپل نيز با چالش‌هايي مواجه است و اخيرا سران اين شرکت در گزارشي مالي سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ اين موضوع را تأييد کرده‌اند.

گمان مي‌رود مشکلات لجستيکي غول دنياي فناوري به توليد برخي آيپدها و مک‌هاي قديمي مربوط مي‌شود؛ زيرا گروه‌هاي قديمي بيشتر از نمونه‌هاي پيشرفته‌ تحت تأثير قرار گرفته‌اند. براي مثال، گفته مي‌شود مدارهاي مجتمع نمايشگر ميني ال‌اي‌دي که با توجه به ليتوگرافي قديمي ساخته مي‌شوند، با محدوديت‌هاي متعدي مواجه هستند و به همين دليل، اپل عرضه برخي محصولات جديد نظير مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اينچي را به انتهاي سال جاري ميلادي موکول کرده است. تيم کوک، مديرعامل اپل، درباره مشکلات لجستيکي مي‌گويد:

اکثر محدوديت‌هايي که ما مشاهده مي‌کنيم، همان‌هايي هستند که ديگران را تحت تأثير قرار داده‌اند؛ اما ما احتمالاً کمتر از برخي از ساير شرکت‌ها تحت تأثير قرار گرفته‌ايم؛ زيرا از تراشه‌هاي پيشرفته بيشتري در محصولاتمان استفاده مي‌کنيم؛ [اما نمي‌توانم منکر شوم] که کمبود نداريم.
با توجه با آنچه‌ تيم کوک بيان مي‌کند، به نظر نمي‌رسد نسل بعدي گوشي‌هاي هوشمند اين شرکت متأثر از کمبودها با تأخير عرضه شود. شواهد نشان مي‌دهد که کوپرتينويي‌ها پس از عرضه دومرحله‌اي سري آيفون ۱۲ در سال گذشته، قصد دارند امسال به بازه‌ي سُنتي رونمايي از آيفون بازگردند. البته حتي اگر نسل بعدي آيفون به‌موقع عرضه شود‌، بعيد به نظر مي‌رسد که در سال جاري شاهد رويدادهاي حضوري باشيم؛ زيرا اخيرا شيوع نوع جهش‌يافته ويروس کرونا موسوم به دلتا محدوديت‌ها را بازگردانده و منجر به نگراني مردم شده است.

گزارش‌هاي اخير حاکي از آن است که اپل به همين دليل، برنامه بازگشت کارمندان به دفاتر را تا ماه اکتبر به تأخير انداخته است. به اذعان لوکا مائستري، مدير مالي اپل، محدوديت‌‌هاي تأمين که در اوايل سال جاري روي رايانه‌هاي مک و آيپدها تأثير گذاشت، مي‌تواند بدتر شود. همچنين به نظر مي‌رسد کمبود قطعات باعث شده است شرکت‌ها مجبور شوند هزينه‌ي بيشتري براي حمل و نقل محصولات بپردازند تا محصولات را در اسرع وقت به مشتريان برسانند. کوک با تأکيد بر تلاش براي کاهش محدوديت‌ها، خاطرنشان کرد که هزينه‌هاي اجزاي سازنده به‌طور کلي کاهش يافته؛ اما ظاهراً هزينه‌هاي حمل و نقل اپل افزايش يافته است‌.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم