زوميت/ اپل با تأکيد بر موضع خود براي مقابله با افشاگران، خاطرنشان کرده است که افشاي مشخصات محصولات مي‌تواند به مصرف‌کنندگان و سازندگان لوازم جانبي آسيب برساند.
   
اپل معمولا به مخفي نگه‌ داشتن محصولات و پروژه‌هاي آينده‌اش شهرت دارد و ممکن است تا سال‌ها هيچ‌گونه اطلاعات رسمي درباره‌ي آن‌ها منتشر نکند؛ اما با وجود تمامي تلاش‌ها، هرساله اطلاعاتي زياد و موثقي از زنجيره‌ي تأمين گسترده‌ي اين شرکت فاش مي‌شود و گاه اين اطلاعات بسيار به واقعيت نزديک هستند. غول دنياي فناوري اخيراً تمهيداتي به منظور مقابله با افشاي روزافزون محصولاتش در نظر گفته و ابتدا افشاگران چيني را هدف قرار داده است. در جديدترين اخبار، اپل به‌نوعي مواضع همه‌جانبه خود را براي مقابله با افشاي دستگاه‌هاي معرفي‌نشده تأييد کرده است.

اپل در نامه‌اي که توسط وکلاي حقوقي‌اش نوشته و براي افشاگري چيني و فروشنده نمونه اوليه سخت‌افزار ارسال شده است، استدلال مي‌کند که تبليغات غير مجاز مربوط به محصولات در جد شايع يا عرضه‌نشده با کاهش هيجان براي راه‌اندازي رسمي، به منافع مصرف‌کنندگان و اپل آسيب مي‌رساند؛ بنابراين طبيعتاً وقتي اطلاعات در مورد طراحي و عملکرد محصولات اپل محرمانه باقي بماند، ارزش تجاري واقعي آن دوچندان خواهد بود.

همان‌طور که گفته شد، اپل در ساليان نه‌چندان دور با ارائه محصولات جديد و شعار One More Things به غافل‌گيري کاربران شهره بود؛ اما سيل افشاي اطلاعات از کارخانه‌هاي توليدي واقع در چين توانايي آن را در دهه گذشته به‌شدت محدود کرده است. با توجه به افشاي اطلاعات، تحليلگران و رسانه‌هاي بزرگ همگي مشتاق هستند اولين کساني باشند که جنبه‌هاي جديد محصولات معرفي‌نشده اپل را به اشتراک مي‌گذارند و اين همان دليلي است که نه‌تنها رويدادهاي اپل بلکه، تقريبا کل صنعت را تحت تأثير قرار داده و آن هيجان گذشته را از بين برده است.

اپل همواره تلاش کرده است تمهيداتي براي حفظ محرمانه بودن اطلاعات جديدترين محصولاتش بينديشد تا به موجب آن، اطمينان حاصل شود که همچنان محصولات جديد کوپرتينويي‌ها خريداران را شگفت‌زده مي‌کند. در حقيقت رازداري در رابطه با محصولات آينده، بخش از DNA اپل محسوب مي‌شود؛ براي مثال، اپل با ارائه قابليت خاصي در iOS 15، دسترسي مهندسان را به ويژگي‌هاي جديدي که به آن‌ها ارتباطي ندارد، پنهان مي‌کند.

در فايل‌هاي نخستين نسخه‌ي بتاي iOS 15، هر ويژگي اصلي معرفي‌شده در سال جاري داراي يک شناسه منحصر‌به‌فرد است که پيش‌نيازهاي افشاي اطلاعات را سخت‌تر مي‌کند. به عبارت‌ ديگر، اين به اپل اجازه مي‌دهد فقط برخي از ويژگي‌هاي سيستم‌عامل جديد را در ساختار داخلي فعال کند تا مهندس يا طراح در يک بخش نيازي به ديدن همه قابليت‌هاي جديد در بخش‌هاي ديگر نداشته باشد. احتمالا اين شرکت براي جلوگيري از افشاي ويژگي‌هاي مربوط به سخت‌افزار جديد در آينده از همين سيستم استفاده خواهد کرد.

در اين گزارش اپل ادعا مي‌کند که افشاي اطلاعات نادرست حتي روي توليد‌کنندگان لوازم جانبي تأثير مي‌گذارد؛ زيرا شرکت‌هاي کوچک‌تر ممکن است قاب‌هاي گوشي‌هاي هوشمند و ساير لوازم جانبي را که در واقع طبق شايعات با محصولات عرضه‌نشده سازگار و توسعه مي‌دهند، به فروش برسانند. حمايت اپل از سازندگان لوازم جانبي در حالي است که معمولا اين شرکت‌ها خود مزيدي بر علت افشاي محصولات هستند.

به‌طور معمول، سازندگان لوازم جانبي گوشي‌ هوشمند پيش از رونمايي رسمي از نسل بعدي آيفون‌ با توجه به شايعات و گزارش‌هاي زنجيره‌ي تأمين، توليد اوليه لوازم جانبي را براي گوشي‌هاي جديد آغاز مي‌کنند تا در روزهاي ابتدايي عرضه بتوانند پاسخگوي تقاضاي خريداران باشند؛ اما اين سياست را مي‌توان مانند تيغ دولبه توصيف کرد و در صورت اشتباه بودن اطلاعات، لوازم جانبي توليدشده، به‌اصطلاح «پِرت» مي‌شوند.  البته توليدات اوليه به‌سرعت در سطح اينترنت رسانه‌اي مي‌شود و به شايعات در رابطه با طراحي و مشخصات فاش‌شده دامن مي‌زنند.

اپل همچنين افشاي سخت‌افزاري عرضه‌نشده را فاش شدن غير قانوني اسرار تجاري‌اش مي‌داند. گزارش جديد هم‌سو با نامه توقف و انصراف اخير اپل است که حداقل به يک افشاگر نام‌آشناي چيني فرستاده شده و آن را تهديد به اقدام قانوني کرده است. افشاگر يادشده حجم زيادي از اطلاعات مربوط به محصولات عرضه‌نشده و در حد شايعه‌ي اپل را منتشر کرده است تا به‌عنوان منبعي موثق شناخته شود و طرفداراني در شبکه‌هاي اجتماعي به دست آورد.

تقاضا براي اطلاعات درباره کامپيوترهاي مک، آيفون، آيپد، اپل واچ و... صنعتي براي افشاگران ايجاد کرده است. تعدادي از افشاگران معروف با دادن رشوه به کارخانه‌هاي چيني اپل نسخه‌هاي اوليه سخت‌افزارهاي در دست ساخت را دريافت و تصاويري از آن‌ها را به‌صورت آنلاين منتشر مي‌کنند. برخي اين کالاها را به خريداران اعم از طرفداران اپل گرفته تا توسعه‌دهندگان در جست‌وجوي آسيب‌پذيري‌هاي نامشخص نرم‌افزاري مي‌فروشند.

اپل ماه گذشته با ارسال نامه‌هاي توقف و انصراف به حداقل دو افشاگر محبوب چيني به‌طور جدي شروع به مقابله با افشاي اطلاعات کرد. همچنين شايع شده است که اين شرکت اطلاعات نادرستي در مورد عرضه محصولات آينده به کارکنانش ارائه مي‌دهد تا با پخش اين اخبار از افشاي محصول اصلي مقابله و افراد خاطي را شناسايي کند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم