کليک/ محققان دانشگاه فناوري "چالمرز" سوئد براي سريع‌تر انجام دادن تحقيقات خود به منظور پيدا کردن درماني براي بيماري کوويد-۱۹، از يک ربات دانشمند کمک گرفته‌اند.

 
 
 

به نقل از يورونيوز، مدتهاست که بيماري کوويد-۱۹ در جهان شيوع پيدا کرده و افراد بسياري در جهان به آن مبتلا شده و برخي نيز جان خود را از دست داده‌اند. در ميان اين همه‌گيري، فناوري نقش پررنگي در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري ايفا کرده و مي‌کند. يکي از فناوري‌هاي ساخت دست بشر که کمک چشمگيري در اين زمينه به دانشمندان کرده است، ربات‌ها هستند.

طي اين مدت ربات‌هاي بسياري براي انجام کارهاي مختلف توسعه داده شده‌اند که بيشتر آنها براي ضدعفوني کردن معابر و بيماستان‌ها و ارسال دارو به بيماران ايجاد شده بودند اما اخيرا محققان درباره رباتي گفته‌اند که همانند پزشکان در آزمايشگاه مشغول به کار است.

ربات دانشمندي که محققان سوئدي از آن استفاده مي‌کنند، "Eve" نام دارد. Eve ​يک سيستم آزمايشگاهي مبتني بر هوش مصنوعي است که مي‌تواند کارهاي تحقيقاتي مانند آزمايش مواد شيميايي، برنامه‌ريزي و انجام آزمايش‌ها را به صورت خودکار انجام دهد.

"ايوجنيا تيکووا"(Ivgeniia Tiukova) محقق اين مطالعه گفت: ربات Eve به طور دقيق تمام مواد شيميايي را بررسي کرده و سعي مي‌کند همان ساختارها را پيدا کند. به بياني ديگر اين ربات گام بعدي خود را بر اساس يافته‌هاي پيدا و بررسي شده در مرحله پيشين، انتخاب مي‌کند.

محققان دانشگاه فناوري چالمرز در يوتبري مي‌گويند، ربات ياد شده مي‌تواند کارهايي را که دانشمندان مجبور به انجام آن بودند را انجام دهد. آنها حتي مي‌توانند انجام کارهاي پيچيده و چالش برانگيزتر را نيز به او بسپارند.

"پر سانرهاگن"(Per Sunnerhagen) استاد شيمي دانشگاه فناوري چالمرز گفت: ما چند هزار آزمايش را بررسي مي‌کنيم که انجام اين کار توسط ما زمان بر است و طول مي‌کشد اما اين ربات خيلي سريع اين کار را انجام مي‌دهد.

ربات "Eve " کار خود را در دانشگاه منچستر در شمال انگلستان آغاز کرد. اين ربات در آنجا به محققان در انجام تحقيقات درباره پيدا کردن درمان‌ بيماري مالاريا کمک مي‌کرد. اما براي انتقال آن به يوتبري محققان بازوهاي رباتيک، بخش حمل مايعات، نگهداري دارو و تجهيزات کشت مخمر آن را جدا کردند.

"راس کينگ"(Ross King) دانشمند بريتانيايي که اين ربات را توسعه داده در بيانيه‌اي گفت که اميدوار است محققان "چالمرز" بتوانند با کمک اين ربات، گام‌هاي مهمي برداشته و در نتيجه به حل چالش‌هاي اجتماعي کمک کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم