زوميت/ آيفون ۱۳ احتمالا از برد مدار چاپي منعطف براي افزايش ظرفيت باتري استفاده خواهد کرد.

به گفته تحليلگران ترندفورس، اپل در صدد به‌کارگيري SiP مبتني بر بُرد مدار چاپي منعطف است؛ قابليتي که احتمالا به افزايش ظرفيت باتري کمک خواهد کرد.
   
شنيده‌ها حاکي از آن است که اپل در سال جاري ميلادي ظرفيت باتري سري آيفون ۱۳ را به‌منظور پشتيباني از قابليت نمايشگر هميشه روشن و پشتيباني از نرخ نوسازي ۱۲۰ هرتز افزايش خواهد داد. حال گزارشي از شرکت تحقيقاتي ترندفورس اين موضوع را تأييد کرده و معتقد است که اپل براي افزايش ظرفيت باتري مدار شارژ گوشي‌هاي جديد را دستخوش تغييراتي خواهد کرد و از SiP (سيستم‌-در-پکيج) مبتني بر بُرد مدار چاپي منعطف بهره خواهد گرفت.

اين نخستين بار نيست که ادعا مي‌شود اپل قصد دارد از باتري‌هاي مدارمنعطف در نسل بعدي گوشي‌هاي هوشمندش استفاده کند. اين نوع مدارهاي چاپي همچنين تأثير انکارناپذيري در افزايش سرعت انتقال داده‌ها دارند. براي مثال، سال گذشته گزارشي نشان مي‌داد که غول دنياي فناوري در صدد به‌کارگيري از باتري مدارمنعطف در آيفون ۱۳ و آيفون ۱۳ ميني، براي کاهش هزينه‌هاي 5G است.

اپل پيش‌تر در آيفون ۸ براي آنتن‌هاي LTE از تکنولوژي «مدارهاي انعطاف‌پذير» استفاده کرده بود؛ اما اکنون انتظار مي‌رود که از آن‌ها براي مدارهاي باتري نيز استفاده کند. تکنولوژي يادشده همچنين به‌عنوان LCP Soft Board نيز شناخته مي‌شود؛ اين تکنولوژي يا همان پليمر کريستال مايع، مي‌توانند جايگزيني انعطاف‌پذير براي صفحه‌هاي مدار چاپي معمولي باشند و منجر به انتقال داده با سرعت بالا و تأخير بسيار کمتر مي‌شود. اتخاذ يک طرح باتري مدار منعطف، منجر به کاهش هزينه‌هاي آيفون مي‌شود و در مقايسه با مدار چاپي آيفون ۱۲، هزينه‌ها را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش مي‌دهد.

تحليلگران ترندفورس بر اين باورند که کوپرتينويي‌ها در سري آيفون ۱۳ پوشش‌دهي فرکانس‌هاي بسبار پرسرعت mmWave را به مناطق خارج از ايالات متحده آمريکا گسترش خواهند داد. پيش‌تر گفته مي‌شد که اپل به‌دنبال سفارش تعداد زيادي آنتن mmWave و دو برابر کردن تأمين‌کنندگان تجهيزات مرتبط است که مي‌تواند به منزله‌ي پشتيباني از فرکانس mmWave در ساير مناطق جهان باشد. کشورهايي مانند انگليس، آلمان، کانادا، چين و ژاپن همگي از شبکه‌هاي mmWave در حال رشد برخوردار هستند و مي‌توانند از 5G سريع‌تر در آيفون ۱۳ بهره‌مند شوند.

در اين گزارش آمده است که گوشي‌هاي مذکور به احتمال قريب به يقين از تراشه A15 استفاده خواهند کرد؛ تراشه‌اي که ظاهراً با ليتوگرافي ۵ نانومتري پلاس TSMC ساخته خواهد شد و منجر به افزايش راندمان و بهره‌وري انرژي مي‌شود. همچنين استفاده از SiP مدارمنعطف اين امکان را فراهم مي‌کند که اپل باتري حجيم‌تري را در سري آيفون ۱۳ تعبيه کند.

ترندفورس مي‌گويد با توجه به تغييرات اندک سخت‌افزاري، برچسب قيمتي گوشي‌هاي جديد در مقايسه با سال گذشته بدون تغيير خواهد ماند و از ۶۹۹ دلار براي نسخه‌ي ميني شروع خواهد شد. بااين‌حال، گفته مي‌شود اين خانواده از گوشي‌هاي اپل فروش در خور توجهي را تجربه خواهند کرد. شواهد نشان مي‌دهد که اپل با تغيير چينش برخي از اجزاي فيس آي‌دي، بريدگي بالاي صفحه را کوچک و مانند سال گذشته، چهار مدل شامل آيفون ۱۳ ميني، آيفون ۱۳، آيفون ۱۳ پرو، آيفون ۱۳ پرو مکس راهي بازار خواهد کرد.

تمام مدل‌هاي آيفون ۱۳ داراي پنل‌ منعطف OLED و ظاهراً مدل‌هاي پرو داراي نرخ نوسازي ۱۲۰ هرتز خواهند بود. اخيرا شايعاتي مبتني بر پيکربندي ۱ ترابايتي آيفون ۱۳ منتشر شده؛ اما ترندفورس معتقد است که اهالي کوپرتينو به ارائه پيکربندي مشابه نسل پيشين بسنده خواهند کرد. اپل تمامي دوربين‌هاي اصلي سري آيفون ۱۲ اس را به‌روز و آن‌ها را به فناوري‌هاي لرزش‌گير اپتيکال از نوع سنسو-شيفت مجهز خواهد کرد.

براي مدل‌هاي پرو، دوربين‌ فوق عريض به لنز شش‌تکه مجهز (نسبت به نسل قبلي ارتقا يافته است) و قابليت عملکرد فوکوس خودکار نيز به آن‌ها اضافه خواهد شد. احتمالا اسکنر لايدار (LiDAR) فقط در مدل‌هاي پرو استفاده خواهد شد.

افزون بر اين، مارک گِرمن از بلومبرگ در اوايل اين هفته گزارشي از آيفون ۱۳ منتشر و ادعا کرد که اپل قصد دارد قابليت‌هاي نرم‌افزاري جديدي را به دوربين مدل‌هاي پرو آيفون ۱۳ بيفزايد. گفته مي‌شود اين ويژگي‌ها شامل پشتيباني از حالت پرتره هنگام فيلم‌برداري، پشتيباني از فرمت ويدئويب ProRes و موارد ديگر است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم