ترنجي/ هواوي پس از تحريم‌هاي آمريکا، تصميم گرفت تا بر روي HarmonyOS مانور دهد و ديگر اسمي از رابط کاربري EMUI به ميان نيامد. بسياري تصور مي‌کردند که هواوي ديگر نسل جديدي از رابط کاربري EMUI را معرفي نخواهد کرد. اما رسماً نسل جديد رابط کاربري EMUI اخيراً معرفي شده است. به همين ترتيب، رابط کاربري EMUI 12 هواوي رسماً رونمايي شده است. در ادامه، نگاهي به قابليت‌هاي مسل جديد رابط کاربري هواوي داريم.

رابط کاربري EMUI 12 هواوي با شباهت‌هايي کليدي به HarmonyOS رسماً معرفي شد
هواوي پيش از اين، براي اولين رابط کاربري EMUI 12 خود را در نسخه جهاني گوشي Nova 8 به کار گرفت. اما در آن زمان، جزئيات و اطلاعات زيادي از اين نسل از EMUI موجود نبود.

حال بر اساس گزارشات Huawei Central، نسل جديد رابط کاربري EMUI هواوي رسماً معرفي شده است. نام اين نسل، EMUI 12 است که طبق همان نام گذاري قبلي است. اين نسخه، داراي بهبودها و تغييرات ويژه‌اي است. اين بهبودها، در بخش طراحي رابط کاربري، عملکرد و امکانات رخ داده‌اند. در کل، پيشرفت‌هاي اساسي را نسبت به EMUI 11 شاهد هستيم. طراحي EMUI 12، کاملاً شبيه به HarmonyOS است. به وضوح، مي‌توان گفت که EMUI 12 نسخه جهاني HarmonyOS محسوب مي‌شود. اما هواوي اين موضوع را به طور رسمي تأييد نکرده است. بسياري از امکانات اين دو نسخه نيز مشابه است. بنابراين، مشخصاً هواوي همان HarmonyOS خود را به صورت جهاني و با نام EMUI 12 منتشر کرده است. ما پيش از اين، در مورد دلايل احتمالي اين امر توضيح داده بوديم. اما جدا از اين‌ها، رابط کاربري EMUI 12 هواوي از چه قابليت‌هايي برخوردار است؟

طراحي ميني‌ماليستي


رابط کاربري EMUI 12، داراي طراحي جذاب و نوآورانه است. اکنون EMUI، تأکيد بيشتري بر طراحي گرد آيکون‌ها و صفحات دارد. شيب‌هاي دقيقي در طراحي صفحات وجود دارند. همين موضوع، باعث مي‌شود تا حس کامل و واقع گرايانه‌اي از تجربه کاربري با گوشي ايجاد شود. ظاهر اين نسخه نيز مرتب‌تر و زيباتر از قبل شده است.

ژست‌هاي حرکتي تازه
نسخه جديد رابط کاربري EMUI، داراي ژست‌هاي حرکتي جديد و روان‌تري است. اکنون، مي‌توانيد پيمايش در بين صفحات را با انيميشن‌هاي جديدتر و زيباتري انجام دهيد. در همين راستا، عملکرد گوشي در اين بخش نيز بهبود يافته است. شما مي‌توانيد در حين کارکرد با ژست‌هاي حرکتي، بهبود حرکات و انيميشن‌ها را احساس کنيد.


تنظيمات جديد فونت دستگاه
نسخه جديد رابط کاربري EMUI، از تنظيمات فونت جديدي برخوردار است. اين نسخه، به شما امکان مي‌دهد تا بتوانيد اندازه و شکل فونت را به طور سفارشي سازي شده‌اي تغيير دهيد. همچنين توانايي تنظيم بيشتر خوانايي فونت براي کاربران فراهم شده است. بنابراين، مي‌توانيد نوشته‌ها را با سبک شخصي سازي شده خود مشاهده کنيد.

کنترل سنتر در نسخه جديد رابط کاربري هواوي


بالأخره رابط کاربري EMUI نيز از کنترل سنتر بهره مند شده است. اين نوع کنترل سنتر، پيش‌تر در iOS منتشر شده بود. پس از آن، شيائومي در MIUI کنترل سنتر خود را ارائه کرد. در نهايت، نوبت به EMUI رسيده است تا از اين قابليت استفاده کند. البته ما مکانيزم کارکرد اين کنترل سنتر را پيش‌تر در EMUI 3.1 ديده بوديم. از طريق کنترل سنتر، شما مي‌توانيد به تنظيمات گوشي دسترسي پيدا کنيد. همچنين مي‌توانيد اعلانات جديد را چک کنيد و ساده‌تر به اين موارد دسترسي پيدا کنيد. در کل، اين مورد يکي از پيشرفت‌هاي مهم نسبت به نسل قبل محسوب مي‌شود.

بخش اعلان


همان طور که گفتيم، اکنون کنترل سنتر و نوار اعلان، دو بخش جداگانه در رابط کاربري EMUI 12 هواوي هستند. شما مي‌توانيد با سوايپ کردن به پايين از سمت چپ، به اين بخش دسترسي پيدا کنيد. خوشبختانه با وجود اين موضوع، مي‌توانيد راحت‌تر به دنبال پيام‌ها و اعلان‌ها بگرديد.

ويژگي +Device
در نهايت، اجازه دهيد تا کمي در مورد ويژگي +Device در رابط کاربري EMUI 12 هواوي صحبت کنيم. اين ويژگي، در واقع مشابه همان قابليت Super Device در HarmonyOS مي‌باشد. اما کارکرد اين قابليت به چه صورت است؟ اجازه دهيد تا نگاهي به جزئيات آن بياندازيم. اين قابليت، براي ارتباط ساده‌تر با ديگر محصولات اکوسيستم هواوي در EMUI 12 تعبيه شده است. به طور مثال، با استفاده از +Device مي‌توانيد به تبلت MatePad خود متصل شويد و امور مربوط به آن تبلت را از طريق گوشي خود انجام دهيد. به عبارتي، اعلانات و تنظيمات تبلت شما به گوشي‌تان متصل مي‌شود. در نتيجه، مي‌توانيد به طور همزمان در چند دستگاه فعاليت کنيد. اين مورد، در مورد ايربادزها، لپ تاپ‌ها و ديگر محصولات آپديت شده هواوي نيز صادق است.

سيستم فايل جديدتر و پيشرفته‌تر

اکنون سيستم فايل جديد EMUI 12، داراي سرعت بيشتري است. با استفاده از اين سيستم فايل جديد، مي‌توانيد محتواي موجود در گوشي خود را ساده‌تر مديريت کنيد. سرعت لود شدن فايل‌ها نيز نسبت به قبل بيش از پيش افزايش يافته است. همچنين سيستم فايل جديد هواوي، به شما امکان اين را مي‌دهد تا به لپ تاپ هواوي خود اتصال پيدا کنيد و فايل‌هاي آن را نيز مديريت کنيد. نکته قابل توجه، اين است که نيازي به کابل و سيم براي انجام اين کارها نيست!

نسخه جديد MeeTime هواوي


تماس‌هاي ويدئويي اختصاصي هواوي MeeTime، در نسخه ١٠.١ رابط کاربري EMUI معرفي شدند. پس از آن، شاهد بهبود اين قابليت در EMUI 11 بوديم. اما با از راه رسيدن EMUI 12، باز هم MeeTime يک قدم رو به جلو برداشته است. اين ويژگي، در بين دستگاه‌هاي هواوي که از آن پشتيباني کنند، فعال است. همچنين با استفاده از اين نسخه، شما مي‌توانيد تماس ويدئويي را به تلويزيون يا لپ تاپ خود انتقال دهيد. تمام اين‌ها، سبب سهولت بيشتر استفاده از MeeTime شده‌اند.

بهبود عملکرد و کارايي دستگاه
سرانجام، زمان آن رسيده است تا به يکي از برترين ويژگي‌هاي EMUI 12 بپردازيم. اکنون با اين نسخه از EMUI، شاهد افزايش سرعت دستگاه‌ها هستيم. به طوري که مديريت حافظه رم، اکنون بهتر شده است. همچنين صفحات وب و برنامه‌ها با سرعت بيشتري باز مي‌شوند. تمام اين‌ها، از تأثيرات مثبت EMUI 12 بر روي دستگاه شما هستند. به ادعاي هواوي، دستگاهي که از EMUI 12 استفاده مي‌کند، دچار افت کم‌تري نيز مي‌شوند. بنابراين، بهتر است اين نسخه از EMUI را نصب کنيد تا دستگاه شما به مدت بيشتري سرعت خود را حفظ کند.

ويژگي‌هاي امنيتي
در انتها، نوبت به بخش امنيت در رابط کاربري EMUI 12 هواوي مي‌رسد. شما با استفاده از اين نسخه EMUI، اين قابليت را خواهيد داشت که رمز گوشي‌تان را بين چند دستگاه خود تنظيم کنيد. به صورتي که با فعال سازي اين ويژگي، دستگاه شما به طور مثال تنها از سوي ساعت هوشمند شما بازگشايي خواهد شد. همچنين پروتکل‌هاي امنيتي جديدي در EMUI 12 اعمال شده‌اند. براي جمع بندي، بايد بگوييم که ما تمام اين ويژگي‌هاي کليدي را در HarmonyOS هم ديده بوديم. بنابراين، به وضوح رابط کاربري EMUI 12 هواوي همان HarmonyOS است.

از آن جايي که HarmonyOS در واقع بر پايه اندرويد ١٠ است، ممکن است همين رابطه در EMUI 12 نيز برقرار باشد. البته در برخي از ويدئوها، رابط کاربري EMUI 12 به همراه نام HarmonyOS ديده مي‌شد! در مورد دستگاه‌هاي دريافت کننده نيز فعلاً نمي‌توان نظري داد. اما در اين بين، گوشي‌هاي زيادي هستند که احتمالاً اين به روزرساني را دريافت نمي‌کنند. به طور مثال، هم اکنون Nova 6 SE در چين مجهز به HarmonyOS 2.0 است. اما نسخه جهاني آن يعني Nova 7i، هنوز EMUI 11 را هم دريافت نکرده است!

نظر شما در مورد عملکرد هواوي در EMUI 12 چيست؟ اين نسخه از EMUI را مي‌پسنديد؟ فکر مي‌کنيد که چه تفاوت‌هايي بين EMUI 12 و HarmonyOS وجود داشته باشد؟

 

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم