زوميت/ شيائومي که به‌تازگي جايگاه دوم فروش گوشي‌هاي هوشمند را از اپل گرفته، خبر از کسب درآمد ۸۷٫۸ ميليارد يوآني (۱۳٫۵ ميليارد دلار) در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱ داده است.
   
به گزارش ZDNet، شيائومي توانسته ۸۷٫۸ ميليارد يوآن (۱۳٫۵ ميليارد دلار) درآمد در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱ کسب کند. اين عدد ۶۴ درصد بيشتر از درآمد ۵۳٫۵ ميليارد يوآني (۸٫۲۵ ميليارد دلار) اين شرکت در بازه زماني مشابه سال گذشته است. افزايش سهم غول فناوري چيني از بازار گوشي‌هاي هوشمند به سرعت ادامه دارد.

در شش‌ماهه منتهي به ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ (۹ تير ۱۴۰۰)، سود خالص شرکت ۸٫۳ ميليارد يوآن (۱٫۲۸ ميليارد دلار) بوده که دو برابر ۴٫۵ ميليارد يوآن (۶۹۰ ميليون دلار) به‌دست آمده در مدت مشابه سال گذشته است.

پس از تفکيک درآمد واحد‌هاي مختلف، به درآمد ۵۹ ميليارد يوآني (۹٫۱ ميليارد دلار) واحد گوشي‌هاي هوشمند حاصل از فروش ۵۲٫۹ ميليون دستگاه مي‌رسيم که شيائومي را به جايگاه دوم فروش که پيش از اين در اختيار اپل بود، رسانده است.

تجارت محصولات اينترنت اشياء و لايف‌استايل شيائومي، به حدود ۲۱ ميليارد يوآن (۳٫۲۴ ميليارد دلار) مي‌رسد که رشد ۳۶ درصدي را نسبت به سال گذشته تجربه مي‌کند. بخش خدمات اينترنتي هم ۷ ميليارد يوآن (۱٫۰۸ ميليارد دلار) از کل درآمد شيائومي را تشکيل داده است.

تعداد محصولات اينترنت اشياء متصل شده به پلتفرم AIoT  (هوش مصنوعي اشياء) شرکت به ۳۷۴٫۵ ميليون دستگاه رسيده است. همچنين تعداد کاربران دستيار هوشمند شيائومي از هدف تعريف شده ۱۰۰ ميليون کاربر فعال در ماه فراتر رفته و به ۱۰۲ ميليون کاربر رسيده است. کاربران اپليکيشن Mi Home هم به مرز ۵۶٫۵ ميليون نفر رسيده‌اند.

شيائومي همچنين به رشد قدرتمند خود در بازارهاي خارج از چين اشاره مي‌کند که فروش ۴۳٫۶ ميليارد يوآني (۶٫۷۳ ميليارد دلار) در آن‌ها، نزديک به نيمي از کل درآمد شرکت را تشکيل داده است.

در ادامه گزارش به سرمايه‌گذاري ۳٫۱ ميليارد يوآني (۴۸۰ ميليون دلار) در مصارف تحقيق و توسعه (R&D) اشاره شده که نسبت به سال گذشته ۵۶٫۵ درصد رشد داشته است.

شيائومي تأکيد مي‌کند در تلاش خود براي کسب برتري در فناوري‌هاي نو که پشتوانه تجارت شرکت هستند، مصمم است.

لي جون، بنيانگذار و مديرعامل شيائومي ماه گذشته اعلام کرد، در سال جاري تيم تحقيق و توسعه شرکت را با استخدام بيش از ۵ هزار مهندس گسترش خواهد داد. او پيش‌بيني کرد که مخارج واحد تحقيق و توسعه شرکت، امسال از مرز ۱۳ ميليارد يوآن (۲ ميليارد دلار) عبور خواهد کرد. اين عدد در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰ ميليارد يوآن (۱٫۵۴ ميليارد دلار) بوده است.

شيائومي از خريد ديپ‌موشن، شرکت فعال در حوزه فناوري خودران به ارزش ۷۷٫۳ ميليون دلار پرده برداشت که بخشي از برنامه ۱۰ ميليارد دلاري شيائومي براي ورود به صنعت خودرو‌هاي الکتريکي است. شيائومي اين حوزه را بخش مهمي از اکوسيستم هوشمند خود مي‌داند.

لي جون پيش‌تر در اينباره گفته بود:

اين بخشي مهم و جدا نشدني از اکوسيستم هوشمند ما است؛ اين يک انتخاب اجتناب ناپذير است که اکوسيستم يکپارچه AIoT را گسترش دهيم؛ همچنين تنها راهي است که مي‌تواند چشم‌انداز شرکت را برآورده کند و زندگي بهتري مبتني بر فناوري براي همه به ارمغان آورد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم