مجله سخت افزار/ طبق گزارش کسپرسکي، موسسه امنيتي مشهور، از سه ماهه سوم سال 2020 تا سه ماهه دوم سال 2021 بيش از 5.8 ميليون حمله سايبري با سوء استفاده از بازي‌هاي کامپيوتري محبوب شناسايي شده است.

در دوران همه گيري ويروس کرونا، صنعت گيم يکي از صنايعي بود که رشد فوق العاده بالايي را تجربه کرد. با خانه نشين شدن بيشتر افراد، گيمينگ تبديل به يکي از سرگرمي‌هاي اصلي مردم شد و فروش سخت افزارها، لوازم‌هاي جانبي گيمينگ و خود بازي‌ها به شدت افزايش يافت. اين اتفاق زمينه را براي حمله هاي سايبري از طريق بازي هاي کامپيوتري فراهم کرد.

کسپرسکي موفق به کشف اين موضوع شده است که هکرها براي حملات سايبري به افراد گيمر، 24 بازي محبوب کامپيوترهاي شخصي را به عنوان طعمه قرار داده‌اند و 2.48 ميليون از اين حملات در سراسر جهان در دوران قرنطينه حاصل از شيوع ويروس کرونا در سه ماهه دوم سال 2020 اتفاق افتاده است. در مقايسه با سه ماهه نخست همان سال، اين نوع از حملات سايبري نزديک به 66 درصد افزايش يافته اند.

مسلما در صورتي که کسپرسکي دامنه تحقيقات خود را در اين زمينه افزايش ميداد، اعداد و ارقام به مراتب بالاتر از آمار اعلام شده فعلي بود. به گفته کسپرسکي، اين افزايش احتمالا به رشد فعاليت‌هاي گيمينگ در دوران همه گيري مرتبط است.

کسپرسکي ليستي از 24 بازي محبوب PC که هکرها از آنها براي گول زدن قربانيان خود استفاده کرده‌اند، منتشر کرده که 5 بازي نخست در اين ليست همان طور که انتظار مي‌رود از محبوب ترين و پرطرفدارترين بازي‌هاي حال حاضر صنعت گيم هستند. اين 5 مورد عبارتند از: Minecraft، The Sims 4، PUBG، Fortnite و GTA V که ماينکرفت با اختلاف رتبه نخست را در اين جدول به خود اختصاص داده است.

سه عنوان Minecraft، Sims 4 و GTA V با توجه به مادهاي بسياري زيادي که دارند، طبيعي است در اين ليست حضور داشته باشند. مادها معمولا از طرق مختلف توزيع مي‌شوند که در اين ميان بسياري از مکان‌ها ايمني لازم را ندارند پس هکرها به راحتي مي‌توانند بدافزارهاي مورد نظر خود را در اين مادها بگنجانند.

در صورتي که مي‌خواهيد از گزند اينگونه حملات در امان بمانيد لازم است مطمئن شويد که ماد مورد نظر شما از کجا و از چه پلتفرمي است. دانلود فايل‌هاي تورنت از منابع ناشناس به راحتي مي‌توانند شما را در معرض خطر حملات سايبري قرار دهند.

خوشبختانه نسبت به سال گذشته شرايط در سال 2022 کمي بهتر شده و در سه ماهه دوم 2021 کسپرسکي فقط 636 هزار 904 مورد را شناسايي کرده که در مقايسه با آمار 2.48 حمله همين دوره از سال قبل شرايط به مراتب بهتر به نظر مي‌رسد.

علت اين کاهش محسوس از سوي کسپرسکي نيز تشخيص داده نشده است. اما احتمالا باز هم مربوط به همه گيري است که شرايط بهتر شده و فعاليت‌هاي کاري تا حدي به حالت سابق برگشته‌اند. يا اينکه مي‌توان به اين اميدوار بود PC گيمرها امسال بسيار هوشمندانه‌تر عمل کرده‌اند.

موبايل، پلتفرم محبوب هکرها

همچنين کسپرسکي آمار حملات به موبايل گيمرها را نيز اعلام کرده و ليستي از 10 بازي محبوب اين پلتفرم را گزارش داده است. بر اساس گزارش اين کمپاني، تعداد موبايل گيمرهاي هدف قرار داده شده از سوي هکرها از فوريه 2020 تا مارس 2020 به 185 درصد افزايش يافته است.

نکته اي که باعث مي‌شود گيمرهاي موبايل دائما در خطر باشند، حتي در دوران پس از کرونا، اين است که در هر زمان و مکاني مي توانند به گيمينگ ادامه دهند. پس عبور از دوران همه گيري نيز تاثير زيادي بر اين قضيه نمي‌گذارد.

همچنين تعداد گيمرهاي مورد حمله قرار گرفته در بين دو موج کرونا تفاوت زيادي نداشته و آمار در سه ماهه دوم 2021 نسبت به دوره مشابه از سال قبل تنها 10 درصد کاهش يافته است. بنابراين پلتفرم موبايل جذاب‌ترين گزينه براي هکرها و انجام حملات سايبري محسوب مي‌شود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم