گجت نيوز/ هوش مصنوعي گوگل اخيرا موفق شد وضوح تصاوير را به ميزان چشمگيري افزايش دهد که يک انقلاب جديد در حوزه افزايش کيفيت تصاوير محسوب مي‌شود.

بازيابي تصاوير بي کيفيت تاريخي به عنوان يکي از چالش‌هاي بزرگي محسوب مي‌شود که حتي با پيشرفت چشمگير تکنولوژي نيز هنوز برطرف نشده است، اما به تازگي تيم پژوهشي گوگل با انتشار گزارشي نشان داد که براي حل اين چالش گام بزرگي را برداشته است. اين تيم پژوهشي توانسته فناوري جديدي را مبتني بر هوش مصنوعي توسعه دهد که با افزايش وضوح چندين برابري تصاوير يک انقلاب جديد در حوزه افزايش کيفيت تصاوير را به وجود آورده است.

افزايش کيفيت تصاوير توسط گوگل

در مقاله جديد تيم پژوهشي گوگل موسوم به Brain Team آمده است اين تيم به کمک يک مدل يادگيري هوش مصنوعي توانسته تصاوير کم‌کيفيت قديمي را به تصاوير باکيفيت تبديل کند. محققان گوگل براي اين فرايند نام مدل‌هاي پخش يا diffusion models را در نظر گرفتند. گفتني است گوگل براي اولين بار در سال ۲۰۱۵ از شروع اين پروژه خبر داده بود و اکنون پس از حدود ۶ سال توانست اولين نتيجه محصول نهايي شده خود را با نام SR3 منتشر کند.محصول نهايي SR3 قادر است نويز تصاوير را حذف کند. البته در اين روش الگوريم يادگيري ماشيني به شکل معکوس اين فرايند را آموخته است؛ به بياني ديگر ابتدا تصاوير باکيفيت به الگوريتم نشان داده شده و سپس طي فرايندي نويز به تصاوير اضافه خواهد شد. در ادامه الگوريم با مقايسه اين دو تصوير مي‌تواند نويزها را تشخيص داده و سپس روند معکوس کردن آن را بياموزد. در حال حاضر عملکرد SR3 بسيار چشمگير بوده و قادر است تصاوير چهره‌ها را تا ۸ برابر بزرگ کند.گوگل محصول بعدي اين فرايند را با نام CDM معرفي کرده است. تصاوير منتشر شده از گوگل براي اين محصول نشان مي‌دهد الگوريم CDM مي‌تواند تصاوير ۳۲ در ۳۲ را به تصاوير ۶۴ در ۶۴ و سپس ۲۵۶ در ۲۵۶ و در نهايت به ۱۰۲۴ و ۱۰۲۶ تبديل کند. فناوري‌هاي جديد گوگل بسيار کاربردي خواهند بود و از آنها مي‌توان براي بازيابي تصاوير تاريخي تا بهينه‌سازي تصويربرداري‌هاي پزشکي استفاده کرد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم