زوميت/ بنياد مرزهاي الکترونيکي با ابراز رضايت از تعويض ويژگي‌هاي ايمني کودکان، از اپل مي‌خواهد سياست‌هايش درقبال آن‌ها را کاملا کنار بگذارد.
   
اواخر هفته گذشته، اپل اعلام کرد که بازخورد مشتريان، گروه‌هاي غير‌انتفاعي و حمايتي، محققان و ديگران سبب شده است که برنامه‌هايش را براي اجراي ويژگي‌هاي ايمني کودک تا زمان نامعلومي به‌تأخير بيندازد. کوپرتينويي‌ها در ابتدا قصد داشتند ويژگي‌هاي مذکور را همراه با نسخه جديد سيستم‌عامل‌هايشان در سه حوزه شامل «اسکن تصاوير مبتني‌بر آي‌کلاد کاربران براي شناسايي مواد سوء‌استفاده جنسي از کودکان (CSAM)» و «ايمني ارتباطات براي هشدار به کودکان و والدين آن‌ها در هنگام دريافت يا ارسال عکس‌هاي جنسي واضح» و «راهنماي CSAM گسترده در دستيار هوشمند سيري و بخش جست‌وجو» ارائه دهند.

همان‌طورکه گفتيم، اين ويژگي‌ها با انتقادهاي زيادي مواجه شده است و در جديدترين نمونه، بنياد مرزهاي الکترونيکي از اپل درخواست کرده است که ويژگي‌ها و ابزارهاي يادشده را کاملا کنار بگذارد و هيچ‌وقت آن‌‌ها را رسما عرضه نکند. بنياد يادشده درباره اعلاميه اپل در‌باره تأخير انتشار ويژگي‌ها ايمني کودک مي‌گويد:

خوشحاليم که اپل درحال‌حاضر به نگراني‌هاي کاربران توجه مي‌کند؛ اما اين شرکت بايد فراتر از گوش‌دادن رفتار کند و برنامه‌هايش را براي ايجاد درِ پشتي (راه نفوذ) کاملا کنار بگذارد.
درواقع، بنياد حقوق ديجيتال در بيانيه جديد، انتقادات قبلي‌اش را با عنوان «کاهش حريم خصوصي براي تمامي کاربران آي‌کلاد فوتوز» برجسته مي‌کند و هشدار مي‌دهد که حرکت اپل براي اسکن پيام‌ها و عکس‌هاي آي‌کلاد ممکن است با سوءاستفاده دولت‌هاي اقتدارگرا مواجه شود. افزون‌براين، گفته مي‌شود بسيار از نهادها و شرکت‌ها نيز از اپل خواسته‌اند اين ويژگي‌ها را کنار بگذارد. بخشي از اين بيانيه به‌شرح زير است:

پاسخ به برنامه‌هاي اپل بسيار ملامت‌کننده است؛ زيرا بيش از نود سازمان در سراسر جهان از اين شرکت خواسته‌اند که آن‌ها را اجرا نکند. آن‌ها مي‌ترسند اين ويژگي‌ها به سانسور گفتار و حريم خصوصي و امنيت افراد در سراسر جهان منجر شود و پيامدهاي فاجعه‌باري براي بسياري از کودکان به‌دنبال داشته باشد. 
گفتني است کمپين بنياد مرزهاي الکترونيکي (EFF) براي اجرانشدن ويژگي‌هاي ايمني کودک اپل، تاکنون موفق شده است ۲۵ هزار امضا جمع کند. اين علاوه‌بر درخواست‌هاي نهادهاي ديگر نظير Fight for the Future و OpenMedia است که در‌مجموع، بيش از ۵۰ هزار امضا جمع‌ کرده‌اند. اين ائتلاف عظيم مدعي است همچنان خواهان محافظت از گوشي‌هاي هوشمند کاربر، اعم از پيام‌ها و عکس‌هاي آن‌ها است و اپل به وعده خود مبني‌بر حفظ حريم خصوصي واقعي براي کاربرانش عمل مي‌کند.

پيش‌تر، بنياد مرزهاي الکترونيکي در بيانيه‌اي جداگانه برنامه اپل را به‌ باد انتقاد گرفته بود و ابزارهاي جديد را درِ پشتي کاملا مستند و دقيق و داراي محدوديت ناميد. بيانيه مطبوعاتي EFF بر چگونگي سوءاستفاده دولت از اقدامات ايمني کودکان اپل و کاهش حريم خصوصي کاربران معطوف بود و بيان مي‌کرد تنها چيزي که اپل براي گسترش درِ پشتي در دست ساختش نياز خواهد داشت، توسعه پارامترهاي يادگيري ماشين به‌منظور جست‌وجوي انواع ديگر محتوا يا تغيير در اولويت‌بندي براي اسکن ساير حساب‌ها است که براي ايجاد تغييرات فقط منتظر فشارهاي خارجي است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم