ايسنا/ شرکت هواوي چين با وجود اين که درآمدش را در پي تحريمهاي آمريکا از دست داده اما در حال توسعه تيم دانشمندانش است. 

اکنون که دولت جو بايدن، رييس جمهور آمريکا تمايل دارد با چين رقابت کند و محدوديتها عليه هواوي در زمينه دسترسي به فناوري نيمه رساناي آمريکا را حفظ کند، توسعه تحقيقات مي تواند به چين براي ساخت فناوريهاي بومي کمک کند.

رِن ژنگفي، مديرعامل شرکت هواوي در يک نشست داخلي در اوايل اوت مدعي شد که اين شرکت با وجود فشارهايي که از سوي آمريکا وجود دارد، حقوق نيروي کار در حال توسعه خود را به موقع پرداخت کرده است. بسياري از شرکتهاي چيني اغلب پرداخت حقوق کارمندان را به تاخير مي اندازند يا آنها را وادار مي کنند بدون دريافت بسته پايان خدمت، استعفا دهند.

مديرعامل هواوي گفت: «با وجود محدوديتهاي آمريکا در دو سال گذشته، اين شرکت سياستهاي منابع انساني خود را تغيير نداده و مواردي مانند حقوق، پاداش، ارتقاي شغلي و توزيع سهام شرکت طبق معمول جريان داشته است. هيچ بي نظمي در اين شرکت وجود نداشته بلکه هواوي بيش از گذشته متحد شده و حتي استعدادهاي بيشتري را جذب کرده است.»

هواوي مدعي است شمار کارمندانش را ۳۰۰۰ نفر در فاصله اواخر سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ افزايش داده و بيش از نيمي از آنها معادل ۵۳.۴ درصد در بخش تحقيقات و توسعه هستند.

دولت دونالد ترامپ، رييس جمهور سابق آمريکا در سال ۲۰۱۹ با استناد به نگرانيهاي امنيت ملي، شرکت هواوي را در ليست سياه قرار داد که فروش فناوري شرکتهاي آمريکايي به اين شرکت را قدغن کرد.

افت فروش جهاني تلفن هوشمند هم به کسب و کار هواوي صدمه زد. اين شرکت در شش ماه نخست سال ميلادي جاري ۳۲۰.۴ ميليارد يوان (۴۹.۶۷ ميليارد دلار) درآمد گزارش کرد که در مقايسه با ۴۵۴ ميليارد يوان در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. درآمد نيمه اول امسال هواوي حتي از نيمه اول سالهاي ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ که همه گيري ويروس کرونا شيوع پيدا نکرده و تحريمهاي آمريکا وضع نشده بود، کمتر بود.

دو بخش بزرگ کسب و کار شامل مصرف کننده و اپراتورهاي مخابراتي، بزرگترين کاهش سال به سال را در نيمه اول سال ۲۰۲۱ داشتند اما کسب و کار اينترپرايز که هواوي استراتژي رشد خود را روي آن متمرکز کرده است، ۶.۶ ميليارد يوان رشد کرد.

بر اساس گزارش شبکه سي ان بي سي، اظهارات مديرعامل هواوي در شرايطي مطرح مي شود که دولت مرکزي چين در تلاش براي حل کمبود نيروي کار در صنايع پيشرفته اي مانند توليد است. پکن طرحهاي بلندپروازانه اي را براي ساخت فناوري خود در بخش نيمه رسانا و رايانش کوانتوم در يک دهه آينده تشريح کرده است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم