سخت افزار/ از زمان خيزش قيمت ارزهاي ديجيتال و همه گير شدن ماينينگ، کارت گرافيک‌هاي موجود در بازار بسيار بيشتر از آنچه که به دست گيمرها برسند، توسط ماينرها خريداري شده‌اند که به واقع بدترين اتفاق دنياي گيمينگ در سال‌هاي اخير بوده است. همين باعث شد قيمت کارت گرافيک به شدت افزايش پيدا کند تا گيمرها نه تنها براي پيدا کردن اين قطعات چالش شديدي داشته باشند، بلکه بعد از پيدا کردن گزينه مورد نظر، مجبور به خريد با قيمت بسيار کاذب باشند. در ميان اين اتفاقات بعضا انگشت‌هاي اتهام به سمت سازندگان GPU، خصوصا AMD و انويديا دراز شد و بسياري مدعي شدند اين دو در حال سوء استفاده از وضعيت فعلي به نفع ماينرها هستند. AMD که خود را متهم به اولويت کارت گرافيک‌هاي ماينينگ ديده، منکر اين قضيه شده است.

AMD منکر اولويت بندي کارت گرافيک براي ماينرها شد
تيم قرمز هفته گذشته شايعات در رابطه با اينکه اين کمپاني صنعت کارت گرافيک‌هاي خود را به منظور فروش اين محصولات به استخراج کنندگان ارز ديجيتال به جاي فروش به گيمرها جهت گيمينگ اولويت بندي کرده انکار کرد. از آنجايي اين اتهامات به AMD وارد شده است که هنوز نسل جديد کارت گرافيک‌هاي اين کمپاني به طور معمول روانه بازار نشده اند. ماه‌ها از عرضه گرافيک هاي سري Radeon RX 6000 مي گذرد اما به نظر مي‌رسد دست عده ناچيزي از گيمرها به اين محصولات رسيده، در حالي که به نظر مي‌رسد AMD در حال توسعه گرافيک‌هاي مبتني بر معماري RDNA 2 با هدف استخراج ارزهاي ديجيتال است. با وجود اين دو دليل مهم که متقاعد کننده به نظر مي‌رسند، AMD اتهامات را رد کرده و منکر قضيه شده است.

مدير مالي ارشد AMD در جريان کنفرانس تکنولوژي Deutsche Bank 2021 به ارائه توضيحاتي در رابطه با موضوعات رشد مالي اين کمپاني پرداخته است. AMD در پاسخ به اين سوال که عامل رشد کمپاني در بازار گرافيک چه چيزي بوده؟ مشتري‌هاي عادي، ديتاسنترها يا ماينرها مدعي شده است که رشد قسمت گرافيک وابسته به کريپتو نبوده و درآمد کمپاني از فروش گرافيک به ماينرها ناچيز بوده است. در ادامه دويندر کومار، مدير مالي AMD گفته است که ماينينگ براي اين کمپاني در اولويت نيست و AMD محصولات خود را براي فروش به استخراج کنندگان ارزهاي ديجيتال اولويت بندي نکرده گيمرها اولويت بالاتري نسبت به ماينرها دارند.

گفته‌هاي AMD و شواهد با عقل جور در نمي‌آيند
دويندر کومار به عرضه آخرين نسل از کارت گرافيک‌هاي تيم قرمز، يعني سري Radeon RX 6000 در سال قبل به عنوان يک عامل رشد قسمت گرافيک کمپاني اشاره کرده است. اما مطمئنا کاربران زيادي هستند که در حال حاضر به AMD خوش بين نيستند. خصوصا با توجه به خبري که ماه گذشته از ويتنام منتشر شد و حاکي از اين بود که AMD در حال ساخت کارت گرافيک ماينينگ با پردازنده Navi 12 است. اين در حاليست که هنوز بازار گرافيک‌هاي گيمينگ شرايط نرمالي ندارد و قيمت‌ها رو به افزايش هستند. ماينرهايي که ارزهايي مانند اتريوم استخراج مي‌کنند از مهم ترين عوامل وقوع اين اتفاق هستند و از سوي ديگر کمبود جهاني تراشه حاصل از ادامه گيري ويروس کرونا شرايط بازار را نامساعد ساخته است.

چيزي که مسلم است، در حال حاضر سري 6000 کارت گرافيک‌هاي AMD به ندرت براي گيمينگ استفاده مي شوند و اين را مي توان از آمار سخت افزاري ماهانه استيم فهميد که هيچ خبري از اين محصولات در گروه اصلي گرافيک‌هاي کاربران استيم نيست، هر چند وضعيت سري RTX 3000 انويديا نيز چندان خوب نيست و به سختي در جدوال استيم مدل‌هايي از اين خانواده يافت مي‌شود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم