مجله ديجي کالا/ هنوز يک هفته از رونمايي گوشي‌هاي سري آيفون ۱۳ نگذشته است که خبري منتشر شد مبني براينکه در همه‌ي مدل‌هاي سري آيفون ۱۴ شاهد نمايشگر ۱۲۰ هرتزي نخواهيم بود.

اپل در حالي امسال پرچم‌دارهاي خود را به نمايشگر ۱۲۰ هرتزي مجهز کرد که در گوشي‌هاي مقرون به صرفه‌ي اندرويدي هم اين قابليت در حال تبديل شدن به يک قابليت استاندارد است. با اين حال باز هم هر چهار مدل به چنين نمايشگري مجهز نشدند و فقط دو مدل پرو و پرو مکس از آن بهره مي‌برند. براي دو مدل استاندارد و ميني اما از همان نمايشگر ۶۰ هرتز استفاده شد در حالي که گزينه‌ي ۹۰ هرتز هم جلوي اپل قرار داشت.

اپل براي دستيابي به چنين پنل‌هايي به شدت به سامسونگ وابسته بود و به خاطر همين بايد هزينه‌ي زيادي را هم مي‌پرداخت. اما طي اين يکي دو سال اخير با ال‌جي هم در اين زمينه وارد همکاري شد و اکنون بسياري از نمايشگرهاي سري آيفون ۱۳ را از اين شرکت کره‌اي خريداري کرده است. البته نمايشگر ۱۲۰ هرتزي دو مدل پرو و پرو مکس را سامسونگ مي‌سازد اما اين احتمال وجود دارد که سال آينده، حتي براي مدل‌هاي آيفون ۱۴ پرو و پرو مکس، اپل از ال‌جي نمايشگر خريداري کند. چرا که اين شرکت هم در حال حاضر ظرفيت ساخت نمايشگرهاي LTPO با رفرش‌ريت بالا را دارد. بنابراين اين انتظار مي‌رود که گوشي‌هاي بيشتري از سري آيفون ۱۴ به نمايشگر ۱۲۰ هرتز مجهز شوند.

علاوه بر دو غول کره‌اي، اپل ظاهرا به شرکت چيني BOE که آن هم در زمينه‌ي توليد نمايشگر فعاليت مي‌کند اعلام کرد تا توليد نمايشگر براي در تعداد بسيار کم آغاز کنند تا اپل آن‌ها را از لحاظ کيفيت مورد بررسي دقيق قرار دهد تا اگر همه چيز مطابق انتظار بود، اين شرکت هم به جمع تامين‌کنندگان نمايشگر آيفون ۱۳ اضافه شود. اگر اين اتفاق رخ دهد، اپل قادر خواهد بود به سامسونگ و ال‌جي براي کاهش قيمت پنل‌هايشان فشار وارد کند تا بدين ترتيب قيمت آيفون ۱۳ هم کاهش خوبي داشته باشد.

مشخصات احتمالي نمايشگر آيفون ۱۴
اما آنچه که در گزارش اخير توجه‌مان را به خود جلب کرد، اين بود که اپل به BOE هم اعلام کرد که براي توليد نمايشگر گوشي‌هاي آيفون ۱۴ با آن همکاري خواهد کرد. اين در حالي است که شرکت چيني اصلا از فناوري LTPO برخوردار نيست و نمي‌تواند براي مدل‌هاي پرو، نمايشگري با رفرش‌ريت بالا توليد کند.

اينطور که گفته مي‌شود، اپل براي توليد نمايشگر حداقل يکي از چهار مدل آيفون ۱۴، از نمايشگر LTPS TFT استفاده خواهد کرد که قيمت کمي دارد و کيفيت آن از LTPO پايين‌تر است. البته پنل بکار رفته در همه‌ي گوشي‌هاي نسل بعد از نوع OLED خواهد بود اما فقط از لحاظ فناوري بکار رفته با يکديگر تفاوت خواهند داشت.

منطقي بخواهيم به اين قضيه نگاه کنيم، آيفون ۱۴ بايد از نمايشگر ۱۲۰ هرتزي بهره ببرد تا تفاوتي به نسبت نسل گذشته داشته باشد. بدين ترتيب آيفون ۱۴ ميني در صورت تمايل اپل به توليد و عرضه‌ي دوباره‌ي آن بايد به نمايشگر ۶۰ هرتزي مجهز شود. البته گفته مي‌شود به خاطر فروش ضعيف اين مدل، اپل مي‌خواهد توليد آن را براي سال آينده متوقف کند و اين يعني آيفون ۱۴ ميني در کار نخواهد بود.

اين خبر باز هم يک پرسش ديگر جلوي رويمان قرار مي‌دهد؛ آيا آيفون ۱۴ همان محصولي خواهد بود که براي پايين نگه داشتن قيمت، به نمايشگر ۶۰ هرتزي مجهز مي‌شود، اما در عين حال طراحي جديدي براي آن در نظر گرفته مي‌شود و اندازه‌ي آن تغيير مي‌کند تا تغييري هرچند اندک به نسبت قبل داشته باشد.

اگر اپل آيفون ۱۴ ميني را توليد کند، به احتمال بسيار فراوان همين مدل نمايشگري ۶۰ هرتز خواهد داشت و با توجه به ورود ال‌جي به عنوان تامين‌کننده‌ي نمايشگر ۱۲۰ هرتز، آيفون ۱۴ و دو مدل پرو و پرو مکس نمايشگر ۱۲۰ هرتزي خواهند داشت. اگر هم اين اتفاق رخ ندهد و اپل قصد توليد آيفون ۱۴ ميني را نداشته باشد، ورود BOE به عنوان يکي از تامين‌کنندگان به اين معناست که شرکت آمريکايي مي‌خواهد براي آيفون ۱۴ از همان نمايشگر ۶۰ هرتز استفاده کند اما با اعمال يک سري تغييرات جزئي، توجه کاربران را از اين عدم ارتقا دور نگه دارد.

با اين حال فعلا چيزي مشخص نيست و بايد منتظر ماند و ديد چه پيش خواهد آمد. از اين بابت که اپل مي‌خواهد چه کاري انجام دهد اطلاع خاصي نداريم چرا که يک سال بعد بايد شاهد رونمايي از آيفون ۱۴ باشيم و خيلي زود است بخواهيم در رابطه با جزئيات نمايشگر اين سري به طور دقيق صحبت کنيم.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم