ديجياتو/ «سرکلايو سينکلر» پدر کامپيوترهاي خانگي «ZX Spectrum»، مخترع ماشين حساب جيبي، طراح خودروي الکتريکي C5 و تلويزيون جيبي TV80 پس از يک دوره طولاني مدت مبارزه با بيماري، در سن ۸۱ سالگي در لندن درگذشت.

سينکلر نقش مهمي در توسعه کامپيوترهاي خانگي و عرضه آنها با قيمت مناسب به فروشگاه‌هاي بريتانيا داشته است. هرچند برخي او را به دليل اختراع ماشين حساب جيبي مي‌شناسند، اما بسياري از گيمرهاي کهنه کار صنعت گيمينگ کار خود را با يکي از مدل‌هاي  ZX سينکلر آغاز کرده‌اند. نسل خاصي از گيمرها در يک مقطع زماني، انتخابي جز ZX Spectrum 48K يا رقيب آن کمودور ۶۴ را نداشتند.

ايلان ماسک، مديرعامل تسلا و اسپيس ايکس وي را پدر سيستم‌هاي ZX مي‌داند و مي‌گويد عاشق چنين سيستم کامپيوتري بوده است.

سر کلايو سينکلر شخصيت جالبي داشت و بسياري از اطرافيانش از او عنوان فردي بسيار باهوش ياد مي‌کنند. وي در سن ۱۷ سالگي مدرسه را ترک کرد و به مدت ۴ سال به عنوان روزنامه نگار فني مشغول فعاليت بود. اوايل دهه ۱۹۷۰ اولين سري ماشين حساب جيبي را اختراع کرد که بطراحي کوچک و سبکي داست و در جيب جا مي‌شد. يکي از علاقه مندي‌هاي سينکلر ارزان کردن محصولات و تبديل آنها به دستگاه‌هايي کوچک بود.

زماني که اولين کامپيوتر خانگي او يعني ZX80 به بازار عرضه شد، تحولي در اين حوزه ايجاد کرد. آوريل سال ۱۹۸۲ زد ايکس اسپکتروم را به عنوان محصولي از شرکت کوچک انگليسي به نام شرکت تحقيقاتي سينکلر معرفي کرد. کامپيوترهاي خانگي ZX80 و ZX81 او را بسيار ثروتمند کردند.

در سال ۱۹۸۵ نيز اولين خودرو برقي C5‌ را به بازار عرضه کرد. وي در آن مقطه زماني پيش بيني کرده بود که در سال اول مي‌تواند ۱۰ هزار دستگاه از آن را بفروشد، اما پروژه با شکست روبرو شد. بسياري نگران ايمني رانندگي با چنين خودرو برقيبودند.

محصول ديگر وي Sinclair TV80، يک تلويزيون جيبي بود که چندان مورد استقبال قرار نگرفت. اطرافيانش مي‌گفتند ايده‌هاي وي چالش برانگيز و جالب بود. ايده‌هايي در سر داشت که در آن مقطع زماني کمتر کسي چنين طرح‌هايي را دنبال مي‌کرد. سينکلر علاوه بر ثبت اختراع، علاقه زيادي به شعر و دوي ماراتن داشت.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم