زوميت/ گزارش‌هايي وجود دارد که شرکت هواوي با وجود تحريم‌هاي ايالات متحده مي‌خواهد عرضه‌ي گوشي‌هاي هوشمند با مودم 5G را از سر بگيرد.
   
شايد بتوان سال‌هاي گذشته را از بدترين دوراني دانست که هواوي پشت سر گذاشته است. پس از تحريم‌هاي ايالات متحده در دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ که تاکنون ادامه داشته‌اند، هواوي ضرر بزرگي کرده که شامل از دست دادن مشتريان در بخش گوشي هوشمند و تبلت تا همچنين کاهش چشمگير سهم شرکت چيني در بازارهاي مختلف ازجمله تراشه‌ها مي‌شود.

طبق گزارشي که GizmoChina منتشر کرده، شرکت چيني ديگر تراشه‌اي با مودم 5G ندارد و تمامي داشته‌هاي خود را در محصولات اخير استفاده کرده است. در حال حاضر هواوي در توليد تراشه‌ها با مودم 5G به مشکل خورده؛ زيرا TSMC تحت فشار ايالات متحده ظرفيت توليد چنين تراشه‌هايي را براي شرکت چيني تا حد قابل توجهي کاهش داده است. از طرف ديگر هواوي امکان خريد تراشه با مودم 5G را ندارد.

بااين‌حال، شرکت چيني در تلاش است تا بار ديگر به بازار گوشي‌هاي هوشمند 5G بازگردد. تحريم‌هاي ايالات متحده نه‌تنها توانست ضربه‌ي سختي به فروش محصولات شرکت چيني بزند، بلکه آينده‌ي هواوي در بازار تلفن‌هاي هوشمند و ساير محصولات مبتني بر ارتباطات 5G را تحت تأثير گذاشت. در اين بين، گزارش منتشر شده اشاره دارد که هواوي به دنبال شرکاي جديد براي تأمين نيازهاي خود بوده و مي‌خواهد مشکلات ايجاد شده براي شرکت‌هاي‌سيليکون (سازنده‌ي تراشه‌هاي سري کرين) را با کمک شرکاي جديد برطرف سازد.

البته مسيري که هواوي در پيش گرفته، چالش‌هاي بسياري دارد. حتي پرچم‌داران جديد سري پي ۵۰ که هواوي به موفقيت آن‌ها چشم دوخته، فاقد مودم 5G هستند و با وجود اينکه از تراشه‌هاي توانمندي استفاده مي‌کنند، اما به دليل تحريم‌هاي ايالات متحده مجبور به استفاده از مودم‌هاي 4G شده‌اند. عرضه‌ي سري پي ۵۰ سبب شده تا هواوي همچنان در بازار گوشي‌هاي پرچم‌دار باقي بماند، اما عدم برخورداري از مودم 5G هواوي را از حضور در بازار رو به رشد و پرسودي محروم ساخته است.

گويا هواوي توانسته راه حلي براي برطرف ساختن مشکل مودم 5G را نيز پيدا کند. فردي در شبکه‌ي اجتماعي ويبو پستي را منتشر کرده که شامل اطلاعاتي از برنامه‌هاي آينده‌ي هواوي مي‌شود. اين فرد که خود را يکي از کارمندان هواوي معرفي مي‌کند، مدعي شده که هواوي به‌زودي گوشي‌هاي هوشمندي با برخورداري از مودم 5G عرضه خواهد کرد. 

با وجود اينکه احتمال عرضه‌ي محصولات جديد هواوي با تراشه‌اي مجهز به مودم 5G خبري خوشحال‌کننده براي طرفداران برند چيني محسوب مي‌شود؛ اما بايد گفت که اقدامي بسيار دشوار خواهد بود. در حال حاضر تعداد شرکت‌هايي که مانند TSMC و سامسونگ قادر به توليد تراشه باشند بسيار کم هستند و شرکت‌هاي فعال در اين زمينه نيز مانند دو شرکتي که نامشان را ذکر کرديم فناوري‌هاي لازم براي توليد تراشه با ليتوگرافي‌هاي زير ۷ نانومتر را ندارند؛ به‌خصوص که تراشه‌هاي جديد مبتني بر ليتوگرافي ۵ نانومتري (اسنپدراگون ۸۸۸) و ۶ نانومتري (دايمنسيتي ۱۲۰۰) توليد مي‌شوند.

انتظار مي‌رود طي هفته‌هاي آينده شاهد معرفي سري ميت ۵۰ هواوي باشيم؛ گوشي‌هاي هوشمندي که براي موفقيت در بازار نياز به برخورداري از مودم 5G دارند. بايد صبر کرد و ديد که آيا شايعات مطرح شده صحت دارند و برند چيني توانسته از پس مشکلات برآيد يا همچنان محصولات جديد خود را با مودم‌هاي 4G به بازار عرضه خواهد کرد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم