گجت نيوز/ گفته مي‌شود سوني در حال کار روي نسخه جديد پلي استيشن ۵ است. اما چه تفاوتي بين نسخه قديمي و جديد PS5 وجود دارد؟ منابع توضيح مي‌دهند.

ماه گذشته گزارشي منتشر شد که در آن ادعا مي‌شد نسخه جديد پلي استيشن ۵ که تغييرات چشم‌گيري نسبت به نسخه فعلي دارد، به زودي عرضه مي‌شود. اين تغييرات براي اولين بار توسط يک يوتيوبر به نام Austin Evans رويت شد. او متوجه تغيير در سايز سيني حرارتي (Heatsink) بين مدل ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ کنسول PS5 شده و معتقد است که نسخه قديمي‌تر، کنسول بهتري بود!

ما در اينجا مي‌خواهيم آزمايش اوانس را زير سوال ببريم و آن را به چالش بکشيم. بر اساس گزارش مشترکي که از سوي Gamers Nexus و Digital Foundry منتشر شده، تفاوت چنداني بين نسخه قديمي و جديد PS5 وجود ندارد.

Gamers Nexus که آزمايش حرارتي را روي سه مدل پلي استيشن ۵ (نسخه استاندارد، نسخه ديجيتال و نسخه ۲۰۲۱) انجام داده، به اين نتيجه رسيده که مدل جديد چند درجه گرم‌تر است. شايد اين بد به نظر برسد، اما اختلاف دماي بين دو نسل خيلي ناچيز است و نمي‌تواند روي کنسول يا تجربه کاربري تأثيرگذار باشد.

Digital Foundry نيز دو نسل کنسول PS5 را با اجراي چندين بازي مختلف محک زده است. نتيجه آن عملکرد يکسان هر دو کنسول بوده است. حتي وقتي کنسول‌ها با قرار گرفتن در يک فضاي بسته گرم مي‌شوند هم عملکرد آن‌ها يکسان است.

طراحي فن متفاوت نسخه جديد پلي استيشن ۵

منابع همچنين عنوان مي‌کنند حافظه و VRM MOSFET که روي مدل اصلي خيلي گرم کار مي‌کردند، در نسل جديد کمي خنک‌تر فعاليت خواهند کرد. اين به خاطر تغييراتي است که در طراحي فن جديد اين کنسول ايجاد شده و هيچ ارتباطي با سيني حرارتي ندارد. سيني حرارتي هر دو نسل شبيه به يکديگر است. تفاوت در طراحي فن در ويديوي منتشر شده توسط اوانس نيز ديده مي‌شد.

در مجموع اطلاعات زيادي در خصوص خود کنسول ارائه نشده است. سيني حرارتي کوچک‌تر و سبک‌تر نسخه جديد PS5 هيچ تأثير منفي روي عملکرد کنسول نخواهد گذاشت. البته همچنان توصيه مي‌شود کنسول را داخل يک فضاي سربسته مثل محفظه ميز تلويزيون قرار ندهيد. هرچند اگر اين کار را هم انجام دهيد، هيچ تفاوتي در عملکرد اين کنسول در يک محيط سربسته با نسل گذشته آن ندارد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم