زوميت/ طبق گفته ايلان ماسک، پروژه به‌شدت مورد انتظار استارلينک قرار است در ماه اکتبر (مهر-آبان) امسال از فاز بتا خارج شود. 
   
استارلينک نام پروژه بسيار مورد انتظار اسپيس ايکس است که قرار است به کمک هزاران ماهواره‌ در مدارهاي پاييني زمين، امکان دسترسي به اينترنت پرسرعت را در همه‌جاي جهان فراهم کند.

اين پروژه از اکتبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) وارد فاز بتاي عمومي شده بود و تعدادي از کساني که پيش از اين در وب‌سايت استارلينک ثبت نام کرده و ساکن آمريکاي شمالي بودند، مي‌توانستند با پرداخت ماهيانه ۹۹ دلار(حدود 2.7 ميليون تومان) حق اشتراک و ۴۹۹ دلار(حدود 13.8 ميليون تومان) براي آنتن، از اينترنت استارلينک استفاده کنند. 

ايلان ماسک، مديرعامل اسپيس ايکس، پيش‌تر وعده اتمام فاز بتاي استارلينک تا پايان تابستان داده بود اما روز جمعه در توييتر اعلام کرد که اين پروژه در ماه اکتبر (مهر-آبان) از فاز بتاي عمومي خارج مي‌شود.

اين خبر بسيار هيجان‌انگيز است اما بايد اين نکته را در نظر داشت که ماسک به دادن وعده‌هايي که سروقت محقق نمي‌شوند، مشهور است و اين احتمال وجود دارد که تا ماه آينده اين پروژه همچنان در فاز بتا باقي بماند. 

ماسک به جزئيات بيشتري در اين خصوص نپرداخت و تنها در جواب توييتي که پرسيده بود «استارلينک چه وقت از بتا خارج مي‌شود»، نوشت: «ماه آينده.» 

با اتمام فاز بتاي اين پروژه، اسپيس ايکس به عرضه گسترده‌تر اين ماهواره اينترنتي نزديک‌تر خواهد شد. به گفته اين شرکت، بيش از ۵۰۰ هزار درخواست براي استفاده از استارلينک تا ماه ارديبهشت ثبت شده است. 

طبق آزمايش‌هاي سرعت اينترنت Ookla، متوسط سرعت دانلود استارلينک در آمريکا در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ به ۹۷٫۲۳ مگابيت بر ثانيه رسيده بود. اين در حالي است که دو اينترنت ماهواره‌اي ديگر در آمريکا، HughesNet و Viasat، در همين بازه زماني به ترتيب سرعت‌هاي ۱۹٫۷۳ و ۱۸٫۱۳ مگابيت ارائه داده بودند.

ماسک همچنين در ماه آگوست اعلام کرد که تاکنون ۱۰۰ هزار آنتن استارلينک را به ۱۴ کشور صادر کرده است.

*تصوير تزئيني است

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم