ديجي کالا/ پس از معرفي محصولات کمپاني‌هاي سامسونگ، اپل و گوگل، تنها نام پرآوازه‌اي که انتظار مي‌رود تا پايان سال رويدادي براي معرفي محصولات خود برگزار کند، مايکروسافت است. يکي از محصولاتي که در اين رويداد معرفي خواهد شد، سرفيس Go 3 يا نسل سوم نسخه‌ي اقتصادي خانواده‌ي سرفيس خواهد بود.

در حالي‌ که ۲۲ سپتامبر به عنوان موعد برگزاري رويداد مايکروسافت اعلام شده است، انتظار مي‌رود در اين رويداد از محصولاتي مانند گوشي تاشوي سرفيس Dou 2 با پشتيباني از ۵G و تبلت‌هاي خانواده‌ي سرفيس رونمايي شود.


نسل جديد تبلت اقتصادي مايکروسافت يا همان سرفيس Go 3 که احتمالا قرار است رقيبي براي آيپد اقتصادي اپل باشد، از مدت‌ها پيش سوژه‌ي خبرها و شايعات بود. به‌تازگي WinFuture به نقل از خرده‌فروشي‌هاي تايلند، مشخصاتي از اين تبلت را فاش کرده است که در ادامه به مرور آن‌ها خواهيم پرداخت.

با توجه به آنچه تا کنون منتشر شده است، سرفيس Go 3 با همان ظاهر و مشخصات آشنا معرفي خواهد شد. ردموندي‌ها براي اين نسل هم يک نمايشگر ۱۰/۵ اينچي PixelSence را انتخاب کرده‌اند که رزولوشن ۱۰۸۰ × ۱۹۲۰ را ارائه مي‌کند. در بالاي اين نمايشگر يک دوربين ۵ مگاپيکسلي قرار گرفته و قاب پشتي تبلت هم ميزبان يک سنسور ۸ مگاپيکسلي است.

دو بلندگوي استريوي ۲ واتي در بدنه‌ي سرفيس Go 3 قرار مي‌گيرد و اين دستگاه تا ۸ گيگابايت حافظه‌ي رم را پشتيباني مي‌کند. سال گذشته سرفيس Go 2 با پردازنده‌ي Pentium Gold 4425Y اينتل و نسل هشتم سري Core i3 معرفي شد، اما گفته مي‌شود اين چيپ‌ها امسال جاي خود را به نسخه‌هاي قدرتمندتر Pentium Gold 6500Y و Core i3-10100Y نسل دهمي مي‌دهند.همچنين، گفته مي‌شود مايکروسافت عمر باتري نسل سوم را هم نسبت به نسل قبل افزايش داده است. باتري سرفيس Go 2 در استفاده‌ي مداوم تا ۱۰ ساعت دوام مي‌آورد که اعلام شده است اين مدت براي سرفيس Go 3 با افزايشي چشمگير به ۱۳ ساعت مي‌رسد.

البته با توجه به اينکه احتمالا قرار نيست نسل جديد نسبت به نسل قبلي خود ضخامت يا وزن بيشتري داشته باشد، هنوز براي باور اين شايعه کمي زود است و بايد اين دو مدل را در عمل مقايسه کرد.

به‌نظر مي‌رسد مدل‌ مجهز به پردازنده‌‌ي Pentium در دو نسخه با ظرفيت حافظه‌ي متفاوت عرضه شود که نسخه‌ي پايه‌ي آن با حافظه‌ي داخلي ۶۴ گيگابايت از نوع eMMC و ۴ گيگايايت حافظه‌ي رم و نسخه‌ي رده‌بالاي آن با حافظه‌ي داخلي ۱۲۸ گيگابايت از نوع SSD و ۸ گيگابايت حافظه‌ي رم توليد مي‌شوند.

اما مدل مجهز به پردازنده‌ي Core i3 تنها در يک نسخه با حافظه‌ي داخلي‌ ۱۲۸ گيگابايت از نوع SSD و ۸ گيگابايت حافظه‌ي رم مجهز مي‌شوند.

با شناختي که از مايکروسافت داريم، مي‌توان حدس زد سرفيس Go 3 هم مانند ساير اعضاي خانواده‌ي سرفيس از لحاظ پشتيباني از راه‌هاي ارتباطي، در دو مدل توليد شود که يکي از آن‌ها فقط به واي‌فاي محدود است و ديگري از سيم‌کارت هم پشتيباني مي‌کند.

انتظار مي‌رود نسخه‌ي واي‌فاي اين تبلت بين ۴۰۰ تا ۶۵۰ دلار قيمت‌گذاري شود. اگرچه اطلاعاتي از قيمت نسخه‌ي ديگر در دست نيست، اما قطعا به دليل پشتيباني از سيم‌کارت، قيمت بالاتري نسبت به نسخه‌ي واي‌فاي خواهد داشت.

پيش‌بيني مي‌شود مايکروسافت در تبلت اقتصادي جديد خود از استاندارد ۸۰۲.۱۱ax بهره‌ بگيرد که با نام Wi-Fi 6 شناخته مي‌شود، ولي متاسفانه هنوز درباره‌ي پشتيباني سرفيس Go 3 از شبکه‌ي ۵G اطلاعاتي منتشر نشده است. به‌غير از مشخصات اعلام شده‌، ظاهرا ساير مشخصات مانند اتصالات و پورت‌ها با نسل قبل تفاوتي ندارد.

ممکن است مايکروسافت در رويداد ۲۲ سپتامبر خود از تبلت پرچم‌دار سرفيس پرو ۸ هم رونمايي کند، البته مدت‌هاست که از اين محصول هيچ گزارش يا حتي رندر و شايعه‌اي در فضاي اينترنت منتشر نشده است!

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم