ترنجي/ در سال 1998، Hasselblad با Fujifilm همکاري کرده که نتيجه آن ايجاد XPan بود؛ يک دوربين فيلمبرداري 35 ميلي‌متري که عکس‌ها را با فرمت استاندارد 36×24 ميلي‌متر و پانوراماهاي خيره‌کننده را در 24×65 ميلي‌متر ثبت مي‌کرد. اين اولين دوربين فيلمبرداري با دو فرمت بود و در بين عکاسان به جايگاه حرفه‌اي دست يافت. درحالي‌که هسلبلاد هرگز نسخه ديجيتالي XPan را توليد نکرد، اما يک آداپتور براي دوربين‌هاي سري X خود ارائه داد که حالت پانوراما را به‌طور اختصاصي فعال مي‌کرد. اخيرا اما، قابليت پانوراما XPan هسلبلاد در آپديت جديد گوشي‌هاي وان پلاس ۹، به اين سري اضافه شده است.
قابليت پانوراما هسلبلاد با نام XPan در آپديت سري وان پلاس ۹
وان پلاس به‌تازگي حالت دوربين XPan را در سري OnePlus 9 معرفي کرده است. سازنده چيني با Hasselblad همکاري کرده تا حالت پانوراما را روي گوشي‌هاي خود بياورد که دو فاصله کانوني را نيز ارائه مي‌دهد: 30 ميلي‌متر (2798×7552) و 45 ميلي‌متر (2916×7872). حالت 30 ميلي‌متري از لنز اولترا وايد در وان پلاس 9 و 9 پرو استفاده مي‌کند و حالت 45 ميلي‌متري نيز متکي‌بر ماژول دوربين اصلي است. وان پلاس 9 و 9 پرو از ترکيب پيکسل‌ها براي ثبت عکس‌هاي 12 مگاپيکسلي درحالت عادي استفاده مي‌کنند، اما براي حالت XPan، عکس از رزولوشن کامل 48 مگاپيکسل به بيش از 20 مگاپيکسل مي‌رسد و تصويري با وضوح بالا ارائه مي‌دهد.

نسبت منحصربه‌فرد XPan 65:24 مجموعه جديدي از امکانات را براي ثبت عکس‌هاي وايد ايجاد مي‌کند و شما مي‌توانيد از قابليت منظره‌ياب OnePlus 9 و 9 Pro براي مشاهده پيش‌نمايش زنده تصاوير استفاده کنيد. حتي يک انيميشن جالب از يک فيلم به‌محض ثبت عکس نمايش داده مي‌شود که استفاده از حالت XPan را کمي سرگرم‌کننده‌تر مي‌کند.


 قابليت پانوراما هسلبلاد با نام XPan
وان پلاس اين قابليت را به کاربران مي‌دهد تا عکس‌هاي XPan را به‌صورت رنگي و سياه و سفيد کلاسيک، با هر دو حالت بهينه‌سازي شده توسط Hasselblad، ثبت کنند. انتظار مي‌رود عکسبرداري با فرمت منحصربه‌فرد جديد، تجربه‌اي بسيار لذت‌بخش را در پرچمداران وان پلاس ارائه کند. با آنکه گزينه عکس رنگي در اين حالت موجود مي‌باشد، اما در حالت تک رنگ است که ويژگي XPan واقعاً مي‌درخشد و عکس‌هاي هنري ارائه مي‌دهد.

Hsiaohua Cheng، مدير تصويربرداري وان پلاس در مورد XPan بيان مي‌کند:

همکاري با Hasselblad درحالت XPan به ما کمک کرده است تا تجربه افسانه‌اي خود را از مشاهده عکس‌هاي خود با فرمت 65:24 قبل از عکاسي وسيع و پانوراما در 30 و 45 ميلي‌متر بازسازي کنيم. استفاده از حالت XPan در OnePlus 9 و 9 Pro به کاربران اجازه مي‌دهد تا جهان اطراف خود را از طريق يک لنز منحصربه‌فرد ببينند، و ما بسيار هيجان‌زده‌ايم که ببينيم چگونه از اين فرمت توسط کاربران و عکاسان ما در سراسر جهان استفاده مي‌شود.


 قابليت پانوراما هسلبلاد با نام XPan
حالت XPan از طريق بروزرساني OxygenOS OTA (11.2.9.9) که از امروز منتشر شده است، فعال مي‌شود. سري OnePlus 9 داراي دوربين‌هايي مي‌باشند که در برابر بهترين گوشي‌هاي اندرويدي قرار مي‌گيرند و XPan يک ويژگي جذاب است که اين دستگاه‌ها را متمايز مي‌کند.

در کنار اين حالت، آپديت OTA داراي اصلاحاتي ديگري براي دوربين‌ها است، از جمله رفع تعادل رنگ سفيد، کاهش نويز در عکس‌هاي کم نور و موارد ديگر که عموما شامل موارد زير مي‌باشند:

افزايش دقت تراز سفيدي خودکار
کاهش نويز در صحنه‌هاي کم نور و تاريک
رفع مشکلات شارپ کردن بيش از حد تصوير در حالت خودکار و حالت وضوح بالا
بهينه‌سازي نويز مربوط به چندين صحنه
بهبود وضوح، دامنه پويا و ثبات در حالت شب و حالت پرتره

ديدگاه شما چيست؟ به‌نظر شما کمپاني وان پلاس مي‌تواند با حالت جديد عکسبرداري XPan براي سري وان پلاس ۹ خود، دل عکاسان را بدست آورد؟

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم