زوميت/ سري آيفون ۱۳ به‌روزرساني قدرتمندي درمقايسه‌با نسل پيشين محسوب مي‌شود؛ اما متأسفانه بعضي از قابليت‌ها و ويژگي‌هاي موردانتظار را در خود جاي نداده است.
   
آيفون ۱۳ و ۱۳ پرو اپل درمقايسه‌با نسخه‌هاي قبلي خود مطمئنا ويژگي‌هاي زيادي براي ارائه دارند که از آن‌ها مي‌توان به عمر باتري بيشتر و دوربين‌هاي باکيفيت‌تر و فضاي ذخيره‌سازي بيشتر اشاره کرد. بااين‌حال، هنوز ويژگي‌هاي زيادي وجود دارد که اميدوار بوديم در سري آيفون ۱۳ ببينيم؛ ولي در آن وجود ندارد. بسياري از اين قابليت‌ها در رقباي اندرويدي موجود است؛ درحالي‌که برخي از آن‌ها حتي در ساير محصولات اپل نيز يافت مي‌شود.

به‌گزارش سي‌نت، قيمت آيفون ۱۳ که براي پيش‌خريد صبح روز جمعه دردسترس قرار گرفته است، براي مدل استاندارد و ميني بدون تخفيف به‌ترتيب از ۸۲۹ و ۷۲۹ دلار شروع مي‌شود؛ درحالي‌که قيمت مدل پايه آيفون ۱۳ پرو ۹۹۹ دلار و قيمت مدل پايه آيفون ۱۳ پرو مکس ۱۰۹۹ دلار است.

از سنسور اثرانگشت درون صفحه گرفته تا صفحه واقعا بدون حاشيه، در اينجا ويژگي‌هايي وجود دارد که هنوز در آيفون ۱۳ ديده نمي‌شوند. در‌ مقاله حاضر، تمام قابليت‌هايي را فهرست کرده‌ايم که دوست داشتيم در جديدترين نسل گوشي‌هاي هوشمند اپل مشاهده کنيم.

پشتيباني از درگاه USB-C
آيا جذاب نبود که بتوان از شارژر آيفون براي ديگر دستگاه‌هاي موجود در خانه نيز استفاده کرد؟ متأسفانه نسل جديد آيفون بارديگر از درگاه USB-C پشتيباني نمي‌کند. از سال ۲۰۱۲ تاکنون، تمام آيفون‌ها براي شارژ سيمي به کابل لايتنينگ اختصاصي اپل نياز دارند و آيفون ۱۳ نيز از اين مسئله مستثني نيست.

اين امر نه‌تنها بدان‌معنا است که نمي‌توانيد از شارژرهاي ساير ابزارها براي شارژ‌کردن گوشي هوشمند خود استفاده کنيد؛ بلکه ممکن است شارژر ساير دستگاه‌هاي تلفن‌همراه اپل با آيفون شما سازگار نباشند. براي مثال، آيپد اير و آيپد پرو و آيپد ميني تازه‌معرفي‌شده از‌طريق USB-C شارژ مي‌شوند. اين يعني حتي اگر از طرفداران اپل هستيد، بايد چندين کابل شارژ را براي دستگاه‌هاي مختلفتان همراه داشته باشيد و اين مسئله مي‌تواند بعضي مواقع آزاردهنده باشد.اثر‌انگشت روي صفحه
Face ID اغلب به‌درستي کار مي‌کند؛ اما بهتر است که از گزينه اثرانگشت براي بازکردن قفل دستگاه خود نيز استفاده کنيد. اين امر به‌ويژه در يک‌ونيم سال گذشته صادق است؛ زيرا Face ID نمي‌تواند شما را هنگام پوشيدن ماسک دقيقا شناسايي کند. اگر هم اپل واچ نداريد، احتمالا در يک سال گذشته خيلي بيشتر از حد معمول رمز‌عبورتان را تايپ کرده‌ايد.

بسياري از گوشي‌هاي اندرويدي مانند محصولات سامسونگ و موتورولا و وان‌پلاس از حسگر اثر‌انگشت در صفحه‌نمايش خود بهره مي‌برند. در گزارش سال ۲۰۱۹ مينگ چي کو، تحليلگر خوش‌نام محصولات اپل، آمده بود که اپل در سال ۲۰۲۱ آيفوني با Face ID و سنسور اثر‌انگشت در صفحه‌نمايش عرضه مي‌کند. همان‌طورکه مشخص است، اين ويژگي در آيفون ۱۳ سال ۲۰۲۱ وجود ندارد و شايد آن را در آيفون ۱۴ ببينيم.

قابليت اتصال ماهواره‌اي
در هفته‌هاي قبل از عرضه، يکي از شايعات مهم درباره آيفون ۱۳ اين بود که براي ارسال پيامک در مواقع اضطراري از قابليت اتصال ماهواره‌اي استفاده مي‌کند؛ اما پس از عرضه آن به‌نظر نمي‌رسد که چنين ادعايي درست باشد.

مينگ چي کو و بلومبرگ هر دو گزارش دادند که آيفون ۱۳ مي‌تواند از اتصال ماهواره‌اي در مناطق بدون پوشش خطوط تلفن‌همراه استفاده کند؛ اما گزارش بلومبرگ کمي بيشتر در‌اين‌باره توضيح داد و گفت که اين ويژگي در درجه اول به‌عنوان SOS براي تماس با خدمات اضطراري عمل مي‌کند. در‌ادامه نيز ذکر شد که پيام‌هاي ارسالي با اين قابليت محدوديت‌هايي دارند و ممکن است لازم باشد براي متصل‌شدن به ماهواره مجبور باشيد به مکان خاصي برويد.

با‌اين‌حال، گزارش بلومبرگ به اين مسئله نيز اشاره کرده بود که عرضه اين ويژگي ممکن است به‌طور‌کلي لغو شود. همچنين، در مطلب اين خبرگزاري گفته شده بود که ممکن است آيفون ۱۳ اين ويژگي را در زمان عرضه ارائه نکند؛ حتي اگر سخت‌افزار پشتيباني آن در دستگاه قرار داشته باشد.

پشتيباني از واي‌فاي 6e
واي‌فاي 6e هنوز فناوري جديدي است و مي‌توان گفت در بسياري از مواقع مورد‌نياز نيست؛ اما از‌آنجا‌که بسياري از مردم آيفون را مي‌خرند تا بتوانند چندين سال از آن استفاده کنند، بهتر بود که حداقل در مدل‌هاي پرو و پرو مکس پشتيباني از واي‌فاي 6e ديده مي‌شد.

Wi-Fi 6e نامي خاص براي دستگاه‌هاي Wi-Fi 6 است که به آن‌ها امکان دسترسي به طيف جديد ۶ گيگاهرتزي را مي‌دهد. براي درک بهتر اين فناوري، باند ۶ گيگاهرتزي را «بزرگراهي جديد با هفت خط» در نظر بگيريد که تنها براي دستگاه‌هاي پشتيباني‌شده در‌دسترس است. باندهاي ۲٫۴ و ۵ گيگاهرتزي که در روترهاي امروزي به آن‌ها متصل شده‌ايم، به‌ترتيب مانند «بزرگراه يک‌خطه کشوري» و «سه‌خطه بين ايالتي» هستند.

هنوز تلفن‌هاي هوشمند زيادي وجود ندارد که از Wi-Fi 6e پشتيباني کنند؛ اما Galaxy S21 Ultra سامسونگ يکي از آن‌ها است و پيش‌تر روترهايي از ايسوس و Netgear را ديده‌ بوديم که از اين فناوري پشتيباني مي‌کنند. اگر فردي براي داشتن جديدترين و بهترين مدل آيفون هزينه مي‌کند، داشتن اتصال Wi-Fi 6e به‌عنوان گزينه‌اي مفيد و آينده‌نگرانه به‌نظر مي‌رسد؛ اما متأسفانه هنوز چنين قابليتي به آيفون ۱۳ اضافه نشده و اين مسئله کمي نااميدکننده است.

حالت صفحه‌نمايش هميشه‌روشن
اپل واچ از صفحه‌نمايش هميشه‌روشن برخوردار است و بعضي از کاربران اميد دارند که روزي آيفون قابليت مذکور را از ساعت هوشمند خود به‌ارث ببرد. سال‌ها است که تلفن‌هاي هوشمند سامسونگ و وان‌پلاس و ديگر توليدکنندگان تلفن‌هاي هوشمند اندرويدي صفحه‌نمايش‌هايي دارند که حتي در زمان خواب‌بودن نمايشگر، اطلاعات را روي صفحه‌نمايش مي‌دهند.

اين ممکن است قابليت بزرگي به‌نظر نرسد؛ اما بعضي از کاربران آن را به‌طور عجيبي کاربردي مي‌دانند. اکثر گوشي‌هايي که صفحه‌نمايش آن‌ها هميشه‌روشن است، اطلاعاتي مانند زمان و رويداد تقويم بعدي شما را هنگام خاموش‌شدن صفحه‌نمايش نشان مي‌دهند.اين قابليت مي‌تواند در يک نگاه تمامي اطلاعاتي ازقبيل زمان و روز و پيام‌هاي دريافتي را به کاربر نشان دهد و همين مسئله مي‌تواند باعث شود ديگر به بازکردن دستگاه براي بررسي آن‌ها نيازي نباشد. اگر ساعت هوشمند نداريد، صفحه‌نمايش هميشه‌روشن باعث مي‌شود تا بتوانيد اطلاعات کوچک را به‌سرعت مشاهده کنيد و در‌عين‌حال کمي از تلفن‌همراهتان فاصله بگيريد.

لنز تله‌فوتو با زوم اپتيکال ۱۰ برابري
آيفون ۱۳ در زمينه کيفيت دوربين پيشرفت‌هاي چشمگيري کرده است. براي مثال، حالت سينمايي جديدي در هر چهار مدل وجود دارد که در‌صورت نياز، به‌طور خودکار فوکوس را بين سوژه‌ها تغيير مي‌دهد و آيفون ۱۳ پرو از قابليت عکس‌برداري ماکرو نيز بهره مي‌برد.

بااين‌حال، لنز تله‌فوتو آيفون ۱۳ هنوز به‌اندازه گلکسي S21 اولتراي سامسونگ توانايي بزرگ‌نمايي ندارد. آيفون ۱۳ پرو و آيفون ۱۳ پرو مکس به زوم اپتيکال ۶ برابري مجهز‌‌ند؛ درحالي‌که گلکسي S21 اولترا دو لنز تله‌فوتو دارد که از زوم اپتيکال ۳ و ۱۰ برابري پشتيباني مي‌کند.

به‌طورکلي، گوشي‌هاي سامسونگ به داشتن قابليت بزرگ‌نمايي رضايت‌بخش معروف‌اند؛ به‌همين‌دليل، گلکسي نوت ۲۰ اولترا در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان گوشي هوشمند داراي محبوب‌ترين دوربين با زوم عالي انتخاب شد. باوجوداين، در‌حال‌حاضر بايد منتظر بمانيم تا ببينيم آيفون ۱۳ پرو چگونه از‌پسِ آزمايش‌هاي پيش‌ روي خود بر‌مي‌آيد يا خير. پس‌از‌آن، مي‌توانيم آن را با پرچم‌داران سامسونگ مقايسه کنيم.

صفحه‌نمايش بدون ناچ
احتمالا طرفداران اپل تاکنون به ناچ نمايشگر عادت کرده‌اند؛ زيرا از سال ۲۰۱۷ در نسل‌هاي مختلف آيفون ديده مي‌شود؛ اما وقتي پيشرفت سازندگان دستگاه‌هاي اندرويدي در اين زمينه را در نظر بگيريم، ناديده‌گرفتن عقب‌ماندن اپل کمي دشوار است.

اکثر گوشي‌هاي هوشمند اندرويدي صفحه‌نمايش بدون ناچ دارند که تنها حفره‌اي ظريف ميزبان دوربين آن‌ها است. سامسونگ يکي از اولين شرکت‌هايي بود که اين طرح را در سال ۲۰۱۹ با خانواده گلکسي S10 معرفي کرد؛ اما اکنون، اين طراحي در گوشي‌هاي هوشمند اکثر شرکت‌ها از‌جمله گوگل و وان‌پلاس و موتورولا ديده مي‌شود.

البته بد نيست به اين موضوع نيز اشاره کنيم که بخشي از دليل بزرگ‌بودن ناچ آيفون اين است که همه حسگرهاي Face ID در آن قرار دارند. سيستم تشخيص چهره اپل يکي از ويژگي‌هاي مهمي است که محصولات اپل را از ديگر شرکت‌ها متمايز مي‌کند.

انعطاف‌پذيري براي کنترل نرخ نوسازي صفحه
آيفون ۱۳ پرو و پرو مکس اولين آيفون‌هايي هستند که از ويژگي ProMotion اپل برخوردار‌‌‌ند. اين قابليت باعث افزايش نرخ نوسازي صفحه‌نمايش تا ۱۲۰ هرتز مي‌شود که درنتيجه، آن پيمايش روان‌تر مي‌شود و سرعت پاسخ‌گويي نمايشگر افزايش پيدا مي‌کند. همچنين، اين ويژگي مي‌تواند براي صرفه‌جويي در عمر باتري نرخ نوسازي را تغيير دهد.

ساير گوشي‌هاي هوشمند مانند گلکسي S21 و S20 کنترل و انعطاف‌پذيري بيشتري در‌اختيارتان قرار مي‌دهند. حتي زماني که مي‌خواهيد نرخ نوسازي را تا ۱۲۰ هرتز افزايش دهيد، به‌جاي اينکه تلفن برايتان تصميم بگيرد، مي‌توانيد خودتان آن را انتخاب کنيد. در منو تنظيمات سامسونگ، دو گزينه وجود دارد که يکي پيمايش روان‌تر و ديگري عمر باتري بيشتر را دراختيار کاربر قرار مي‌دهد.

شارژ بي‌سيم سريع‌تر
شارژ بي‌سيم از سال ۲۰۱۷ به دنياي آيفون‌ها اضافه شده است؛ اما هنوز در زمينه سرعت شارژ پيشرفت‌هاي درخورتوجهي مشاهده نکرده‌ايم. اگر از شارژر بي‌سيم MagSafe استفاده نمي‌کنيد که مي‌تواند سرعت ۱۵ واتي را ارائه دهد، آيفون شما با سرعت ۷٫۵ واتي شارژ خواهد شد.

اين سرعت بسيار کُندتر از اکثر گوشي‌هاي هوشمند اندرويدي است. به‌عنوان مثال، گلکسي S21 سامسونگ از شارژ بي‌سيم ۱۰ واتي و گلکسي S20 FE از شارژ بي‌سيم سريع‌تر ۱۵ واتي پشتيباني مي‌کند. افزون‌براين، OnePlus 9 Pro  از شارژ بي‌سيم ۵۰ واتي پشتيباني مي‌کند که سرعتي بسيار خيره‌کننده‌اي دارد. اکنون که شارژ بي‌سيم امري عادي است و ديگر در گوشي‌هاي هوشمند به‌ندرت ويژگي شاخصي در نظر گرفته مي‌شود، بسيار بهتر خواهد بود که اپل سرعت شارژ بي‌سيم آيفون را افزايش دهد.

شارژ بي‌سيم معکوس
احتمالا براي بسياري از ما اتفاق افتاده است که در اتوبوس يا قطار يا خودرو شخصي خود ايرپاد را از جيبمان بيرون بياوريم و متوجه شويم باتري آن تمام شده است. اگر مي‌توانستيم کيس ايرپادمان را پشت آيفون خود قرار دهيم تا شارژ شود، داستان خيلي متفاوت مي‌شد.

اين ويژگي که به‌عنوان شارژ بي‌سيم معکوس شناخته مي‌شود، در تلفن‌هاي اندرويدي مانند سري گلکسي S21 سامسونگ و گوگل پيکسل ۵ دردسترس است؛ اما در آيفون ۱۳ وجود ندارد. اين فناوري پنل پشتي تلفن هوشمند شما را به يک پد شارژ بي‌سيم لوازم جانبي و حتي گوشي‌هاي ديگر تبديل مي‌کند.

اگرچه اين قابليت در‌حال‌حاضر در‌دسترس نيست، اطلاعاتي فاش شده که بر‌‌اساس آن‌ها احتمالا اپل در حال فکر‌کردن به افزودن ويژگي مذکور به دستگاه‌هاي خود است. گزارش‌هاي کميسيون ارتباطات فدرال از اکتبر ۲۰۲۰ نشان ‌مي‌دهد که اپل ممکن است فناوري لازم را در آيفون‌هايش ايجاد کند؛ حتي اگر قصد نداشته باشد آن‌ها را فعال کند.

پشتيباني از Apple Pencil
اپل پشتيباني از Apple Pencil را به تمام آيپدهاي مجموعه خود اضافه کرده است؛ اما هنوز خبري از آن در سري آيفون‌ها نيست. مي‌توان همراهي مداد اپل را با گوشي‌هاي هوشمندي مانند آيفون ۱۲ پرو مکس و آيفون ۱۳ پرو مکس با صفحه‌نمايش ۶٫۷ اينچي تصور کرد؛ زيرا اندازه‌ آن‌ها تقريبا نزديک به تبلت‌ها است. مطمئنا اضافه‌شدن اين گزينه به گوشي‌هاي هوشمند اپل مي‌تواند تجربه کاربري هنگام انجام کارهايي مانند نت‌برداري، طراحي و... را بهبود بخشد.صداي بي‌اتلاف ازطريق بلوتوث
هنگامي که کوالکام از فرمت صوتي اختصاصي جديدش براي ارائه صداي بي‌اتلاف ازطريق بلوتوث رونمايي کرد، به‌نظر مي‌رسيد اپل نيز در اين زمينه تلاش کند؛ اما متأسفانه از اين شرکت درباره اين موضوع خبري اعلام نشد.

صداي بي‌اتلاف از روش فشرده‌سازي متفاوتي استفاده مي‌کند که جزئيات بيشتري درمقايسه‌با فرايندي حفظ مي‌کند که براي کوچک‌سازي فايل‌هاي صوتي بلوتوث در تلفن شما استفاده مي‌شود. کوالکام انتظار دارد دستگاه‌هايي که از فرمت صوتي بي‌اتلاف آن پشتيباني مي‌کنند، اوايل سال ۲۰۲۲ عرضه شوند؛ بنابراين، اين احتمال وجود دارد که در ماه ژانويه در CES بيشتر راجع‌ به آن بشنويم.

به‌طور‌کلي، اگر بخواهيد از صداي بي‌اتلاف هنگام گوش‌دادن موسيقي با آيفون لذت ببريد، بايد از اسپيکرهاي خود دستگاه يا هدست سيمي استفاده کنيد.

قابليت Center Stage در تماس‌هاي تصويري
آيپد و آيپد ميني اکنون از قابليت Center Stage برخوردار‌‌‌‌‌ند. اين ويژگي وظيفه دارد هنگام چت تصويري ازطريق Zoom و FaceTime و ساير اپليکيشن‌ها، به‌صورت خودکار چهره شما را در قاب نگه دارد. اين قابليت به‌طور خودکار اين کار را انجام مي‌دهد و اکنون که بيشتر از هميشه از تماس‌هاي تصويري براي برقراري ارتباط با دوستان و همکاران و اعضاي خانواده استفاده مي‌کنيم، سودمند است.

اگر در تمامي محصولات اپل، ازجمله آيفون و مک از Center Stage استفاده شود، تماس تصويري راحت‌تر خواهد بود. تعداد کساني که با گوشي‌هاي آيفون خود تماس تصويري مي‌گيرند، بيشتر از کساني است که با آيپد خود اين کار را انجام مي‌دهند؛ در‌نتيجه عاقلانه به‌نظر مي‌رسد که سريع‌تر قابليت مذکور به اين دستگاه‌ها برسد. درنهايت بايد گفت که سري آيفون ۱۳ نيز با استقبال درخورتوجه طرفداران اپل مواجه شد؛ اما هميشه علاوه‌بر تمام نکات مثبت، گزينه‌هايي نيز وجود دارند که مي‌توان آن‌ها را بهتر کرد.

از ديدگاه شما چه گزينه‌هاي ديگري مي‌توانست در آيفون ۱۳ باشد؛ اما نيست؟ آن‌ها را در قسمت نظرات با ما در ميان بگذاريد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم